PR článek | Reklamní sdělení

Důležitý je výběr správné lyžařské výbavy

Ještě předtím, než se vydáte na sjezdovku, pořiďte dětem správné lyžařské vybavení. Ověřte si, že jste vybrali délku lyží úměrně k výšce dítěte, boty dítě netlačí, ale zároveň dobře drží nohu a nezapomeňte nastavit vázání podle váhy dítěte. Pokud si s vázáním nevíte rady, zajděte raději do servisu. Dětem rozhodně pořiďte také helmu pro maximální bezpečnost na sjezdovce. Délka dětských lyží by měla sahat zhruba mezi ramena a bradu malého lyžaře. Kvalitní dětské lyže koupíte třeba na webu https://sportano.cz/…ze/lyze-head.

Pořiďte dětem kvalitní lyžařské oblečení

Zajistěte, aby měly děti vhodné lyžařské oblečení, které odolá větru, sněhu i dešti, ale zároveň je dostatečně prodyšné. Lyžařské oblečení se skládá ideálně ze tří vrstev: termoprádlo na udržení tepla, izolační vrstva (mikina) pro tepelný komfort a vnější vrstva v podobě kalhot a bundy pro ochranu před větrem a vlhkostí. Důležitá je také ochrana krku a hlavy. Mrkněte třeba na multifunkční tunely Buff, které ochrání krk, hlavu i uši: https://sportano.cz/kominy-buff

Procvičte s dětmi základní pohyby doma

Než dorazíte na sjezdovku, naučte děti alespoň pár základních pohybů a postojů už doma. Můžete si společně vyzkoušet, jak plužit, jak se zvednout po pádu či jak přenášet váhu z jedné nohy na druhou. To jim pomůže získat základní povědomí o lyžování ještě před tím, než dojedete na hory.

Vyberte sjezdovku pro začátečníky

Pro začátek zvolte svah, který je vhodný pro začátečníky a děti. Některá lyžařská střediska mají dokonce speciální zóny pro děti, kde se mohou učit na mírnějším svahu a vyveze je zde pás místo pomy či kotvy.

Používejte hravé a zábavné prvky

Integrujte do učení různé hry a zábavné aktivity. Postavte sněhuláka, najděte skryté "poklady" ve sněhu, postavte slalomovu dráhu z hůlek, nebo vyměňte lyže na chvilku za boby či saně: https://sportano.cz/…y-na-riditka

Buďte trpěliví a děti chvalte i za maličkosti

Postupujte v učení po malých krůčcích buďte trpěliví. Podporujte děti a chvalte je i za malé úspěchy jako správné plužení či povedený oblouček a povzbuďte je, pokud na začátku padají. Sebevědomí dětí je klíčové pro úspěšnou výuku lyžování.

Dodržujte pravidelné přestávky a myslete na pitný režim

Myslete na pravidelné přestávky na odpočinek a zahřátí. Dejte dětem dostatek tekutin, aby zůstaly hydratované. Ideální je teplý čaj ve termosce, který zároveň zahřeje zkřehlé ruce. Malá svačinka v podobě jablíčka či tatranky jistě také přijde vhod.

Bezpečnost na prvním místě

Vysvětlete dětem zásady bezpečnosti při pohybu na sjezdovce. Osvětlete jim základní pravidla lyžování, včetně správného používání vleků, dodržování rozestupů a uzpůsobení rychlosti stavu sjezdovky. Při koupi lyžařského oblečení vybírejte pokud možno výrazné barvy, případně pořiďte raději i reflexní vestu.

Nemáte k učení vlohy? Vsaďte na služby profesionálů

Sami neumíte moc dobře lyžovat, nebo jenom nemáte na učení dětí dostatek trpělivosti? Najděte si lyžařskou školu, kde se dětem budou věnovat zkušení instruktoři, kteří mají zkušenosti s výukou nejmenších dětí. Můžete si vybrat mezi individuální a skupinovou výukou. Při individuální lekci se dítě více naučí, ale skupinové lekce mohou být pro děti zábavnější motivační. Budou mít o zábavu postaráno, naučí se lyžovat a vy si zatím můžete v klidu zalyžovat, nebo si vychutnat nějaký dobrý nápoj ve ski baru.