Titulní foto: Bota Hawx se vyrábí ve třech šířích: zleva Hawx Ultra s 98 mm, Hawx Prime se 100 mm a Hawx Magna se 102 mm


Dobře vybraná lyžařská bota je základem radostných dní na sněhu. Vždy je podstatné najít tu svou – každá noha je jiná a každá bota se také k jiné hodí. Boty Hawx mají samozřejmě číselné označení tuhosti (flex), ale navíc je najdete ve třech šířkách – právě šířka nohy je jedním z klíčových parametrů výběru nových bot. V jakékoliv specializované prodejně (Atomic má autorizované prodejny označené jako Expert Pointy, jejich seznam najdete na www.expertpoint.cz) vám při výběru bot změří, dnes už většinou digitálně, nejen délku nohy, ale také její šířku. Podle toho, kterým botám tvar vaší nohy nejlépe odpovídá, nabídne specialista nejužší Hawx Ultra, střední Hawx Prime nebo široké Hawx Magna.

Vnitřní botička je ještě podstatnější

Boty Atomic mají vnitřní botičku s technologií Mimic. Technologicky nejvyspělejší je pak botička Mimic Professional, kterou zatím v základu u žádného modelu nenajdete, ale dá se dokoupit zvlášť. Je vhodná pro profíka, který chce opravdu dokonalý fit, ale třeba i pro hobíka, co má určité problémy s chodidlem. Tuto botičku si ale hned po vybalení z krabice na nohu nedáte, je ji totiž třeba vytvarovat přesně podle vašich nohou, a to vypěněním jejího vnitřního prostoru. Poté získáte botičku, v níž je přesně otisknuta vaše noha, a díky tomu je nejen pohodlná, ale také nejefektivněji přenáší síly do lyží.

Bootfitting = přizpůsobení

Botička Mimic Professional dokáže vykompenzovat velké množství nepravidelností každé nohy. Některé deformity mohou být však tak výrazné, že se například jeden kloub (nejčastěji kotník nebo metatarsy palce či malíku) téměř dotýkají skeletu. Pak je potřeba přistoupit k tradičnímu bootfittingu, mezi bootfittery slangově „vyboulení“ skeletu, případně jeho frézování. K tomu je potřeba mít botu z kvalitního plastu a v dostatečné vrstvě (zvlášť pro frézování). A to je důvodem, proč bootfitteři boty Hawx milují – jejich boulení je snadné a s minimálním rizikem poškození boty. Přizpůsobit boty však v první řadě znamená využít tepelné tvarování botiček nebo celého skeletu, a pokud toto nestačí, přistoupí se ptávě k boulení a frézování skeletu.

Rady expertů

Kterýkoliv z Expert Pointů vás tak provede kompletním výběrem bot Atomic Hawx – při analýze chodidla vybere šířku a délku, zjištěním lyžařské úrovně adekvátní tuhost a bootfittingem, který může zahrnovat tepelné tvarování skeletů a vnitřních botiček nebo vypěňování botiček Mimic Professional, doladí botu přesně podle vašeho chodidla.

Výsledek? Boty, které padnou. Maximalizace vašeho lyžařského potenciálu a celodenní komfort na lyžích.