Druhý SP v chilském Valle Nevado


30. 9. 2007

V prvních jízdách si oba čeští jezdci zajistili bezpečný postup, který v druhých kvalifikačních jízdách mírným zlepšením potvrdili. Oba dosáhli v druhé kvalifikační jízdě na setinu sekundy shodného času 58:15 a seřadili se na pro český team nejnepříznivějších místech 16. a 17. Tato umístění znamenají dle postupového klíče závodů SP, že oba závodníci pojedou první finálovou rozjížďku spolu (proti sobě) a k sobě do čtveřice vyfasují vítěze nejen této, ale i minulé kvalifikace a posledního závodu SP před 2 dny - tuto sezónu ještě nepředjetého - Nora Stiana Sivertzena,“ popsal průběh kvalifikace a zároveň nastínil těžký úkol jezdců na další den trenér Marek Jelínek.

Boj proti Stianu Sivertzenovi zahájili naši statečně. „Michal Novotný skvělou prací v úvodní části předjel norského závodníka, David Bakeš však bohužel pokazil start a v první klopené zatáčce se seřadili v pořadí: Novotný, Sivertzen, Bakeš, čtvrtého jezdce Reta ze Švýcarska, nechali daleko za sebou. Michal si po celou dobu udržoval mírný náskok na norského závodníka, David v nejtěžší zatáčce trati zaútočil, při těžkém manévru však ztratil část cenné rychlosti a konec trati včetně cíle projel v těsném závěsu za oběma jezdci. Michal si udržel skvělou jízdou své vedení a jako první zde v Chile předjel v rozjížďce neporaženého Nora,“ nadšeně vylíčil Marek Jelínek. Jak pokračoval, je velká škoda, že ve druhé jízdě se už tolik nedařilo. „Michal nastoupil na start opět s norským závodníkem a dalšími dvěma jezdci z první desítky. Bohužel špatně odstartoval a nezbylo mu nic jiného než stíhat 2 jezdce jedoucí před ním. Kvůli zaváhání v třetí klopené zatáčce své soupeře nepředjel a do cíle dojel na 3. nepostupovém místě,“ informoval trenér s tím, že naši jezdci ve výsledku obsadili – Michal Novotný krásnou 13. příčku a David Bakeš příčku 21. V úvodu sezóny se těmito výkony "uhnízdili" na Michal 8. a David 16. místě žebříčku světového poháru.

Tato slibná umístění jsou jistě dostatečnou motivací do dalšího tréninku a závodění.

Finále SP v chilském Valle Nevado


27. 9. 2007

Včera proběhlo s napětím očekávané finále prvního Světového poháru ve snowboardcrossu  v chilském Valle Nevado. Z úspěšné kvalifikace se v závodě o nejlepší umístění poprali naši jezdci David Bakeš a Michal Novotný. „David Bakeš jezdící na prknech Sporten postoupil s přehledem z první rozjížďky. V osmifinále však zaváhal v postartovní technické části, v průběhu jízdy sice předjel ještě jednoho závodníka, ale obsadil bohužel první nepostupové místo. V konečném pořadí se tedy uhnízdil na skvělém 12. místě,“ přinesl dobrou zprávu trenér Marek Jelínek. Jak pokračoval,  pro Davida, který teprve vloni vstoupil do seriálu světového poháru SBX, je to veliký úspěch. Navíc ještě musíme přihlédnout k faktu, že byl patrně jediným závodníkem startujícím pod antibiotiky.

A jak si vedl náš druhý reprezentant Michal Novotný? „Michal krotící snowboardy LTB prošel přes skvělé jízdy do semifinále, ve kterém v poslední zatáčce cca 50m před cílem zaváhal, vjel do neupravené části tratě, kvůli čemuž byl předjet nejúspěšnějším jezdcem loňské sezóny světového poháru Drew Neilsonem (USA) a ještě jedním závodníkem cca o 30 cm. V malém finále se po problémech s předčasným odstartováním zavěsil na chvost čtveřice a v napínavé jízdě skončil třetí, celkově tedy obsadil výborné 7. místo,“ popsal dramatickou jízdu trenér.

S výkony svých svěřenců je trenér Marek Jelínek spokojen. Oba borci si ověřili, že letní příprava nevyzněla nadarmo a do dalšího SP, který se pojede v sobotu po dni odpočinku, vstoupí opět s chutí porvat se o přední umístění. Dobrý výkon podala i naše nejlepší jezdkyně ve snowboardcrossu Klára Koukalová. Jen škoda, že ji jízdy překazily problémy s vázáním.

Češi prošli kvalifikací!


26. 9. 2007

Čeští snowboardisté si zatím vedou na prvních závodech sezóny úspěšně! Za nádherného počasí se jim podařilo projít kvalifikací, které se zúčastnila více než stovka závodníků z 24 států světa.

Ráno se vydali na trať jako první muži a oba čeští reprezentanti uspěli. „Po první jízdě se Michal Novotný objevil na výsledkové tabuli na velmi uspokojivém 16. místě a David Bakeš dokonce na skvělém 9. místě. V druhé jízdě se oba borci o trochu pohoršili a i díky tomu nastupují do zítřejších finálových jízd následovně - Michal z 20. místa a David se dělí ještě s dvěmi dalšími závodníky o místo třinácté. Obzvláště pro Davida je postup z této pozice obrovským úspěchem. Vždyť do závodu nastoupil nedoléčený a s antibiotiky,“ informoval z Chile nadšeně trenér Marek Jelínek.

Podle jeho slov oba naši snowboardisté stále jezdí na osvědčených prknech českých značek. Michal Novotný na olympiádou protřelých LTB a David Bakeš na loňské novince od českého Sportenu. Na závod si dovolil trenér Marek Jelínek také trochu kouzlit s vosky – a to na jedničku. Díky nezvykle suchému vzduchu (6%) mazal méně obvyklými kombinace.

Odpoledne dostaly prostor ženy a mezi nimi i naše nejlepší snowboardcrossová reprezentantka Klára Koukalová. Bohužel musela řešit problémy s vázáním. Ještě před první tréninkovou jízdou se totiž zjistilo, že má zlomené již druhé vázání a na obě kvalifikace i oba závody jí zbývá pouze jeden kus. „Kvůli opakovaným problémů s vázáním je Klára nucena změnit značku a pro následující závody bude zajištěna vázáním Head. Tímto zjištěním a nemožností obstarat vázaní náhradní (Chile přeci jen není snowboardová velmoc) se bohužel proměnil celý plán použití závodního a tréninkového prkna v průběhu jízd. Klára tak asi jako jediná závodnice absolvovala všechny tréninkové i závodní jízdy pouze na jednom prkně. Tento handicap i to, že Klárka v obou kvalifikačních jízdách pokazila první, velmi pozvolnou, ale technicky náročnou pasáž, posunul naši nejlepší závodnici na celkově dvacátou, nepostupovou příčku,“ popsal dramatické chvilky trenér.

Jak na závěr dodal, věří, že ve finálových jízdách potvrdí naši dva borci své kvality.

České crossaře čeká v Chile první SP


20. 9. 2007

Český snowboardcrossový team čekají první závody Světového poháru v chilském Valle Nevado, které se konají 25. až 29. září 2007. Barvy České republiky budou hájit hned tři jezdci -  náš nejlepší crossař Michal Novotný, David Bakeš a z žen Klára Koukalová. Team se vydá na cestu s trenérem Markem Jelínkem během zítřka. Výjimkou je Michal, který odletěl předem a od 14. září se aklimatizuje a trénuje.

Na setkání s prvním sněhem se všichni těší, ale zároveň z něho mají obavy. „V tuto dobu  je tam těžký jarní sníh a je ho ještě málo. Trať by měli být schopní postavit, ale vloni museli tyto závody zrušit,“ obává se podmínek trenér. Navíc pro naše jezdce to bude víceméně první kontakt se sněhem, a to ještě po náročné cestě trvající 33 hodin. „Dva dny po příletu máme na to, abychom se kvalifikovali,“ posteskl si Marek Jelínek, který lituje toho, že na trénink není dostatek prostředků jako mají třeba v zahraničí.

Navíc team trápily před několika dny i zdravotní problémy. „Já, Klárka i David jsme měli nějakou virózu. Celý týden jsme se to snažili vyležet, tak uvidíme. Fit z nás je jedině Michal,“ přiblížil trenér.

Našim crossařům přejeme dobrý let a z místa závodů se s nimi příští týden opět spojíme. Na závěr ještě připojujeme rozpis závodů:

September 25 (SBX 1 M/W Qualification)
September 26 (SBX 1 M/W Finals)
September 27 (Break Day)
September 28 (SBX 2 W Qualification)
September 29 (SBX 2 W Finals / M Qualification + Finals)
September 30 (Departure Day)