Celý design hodinek je výrazně ovlivněn důrazem na tři vlastnosti: na ovládání tlačítky, odolnost, výdrž. Fakt, že Garmin na rozdíl od většiny chytrých hodinek zůstává věrný tlačítkům, je nejen pro zimní sporty velkou výhodou. Všechny funkce jsou pohodlně dostupné i v rukavicích. Navíc ale v nových modelech podporuje i dotekové ovládání.

O odolnost se stará kombinace titanu – lunety a spodního víčka, safírového skla chránícího display a vysoce odolného polymeru u samotného pouzdra. Celek tak nezapře drsné outdoorové DNA, přesto se není třeba bát vzít si Epixy i na důležité jednání. Rozhodně nebudou vypadat nepatřičně ani k obleku, zejména pokud klasický silikonový řemínek nahradíte pro tuto příležitost stylovým koženým. S pomocí quick-fit uchycení je to otázka několika vteřin.

Top funkce

Pro nás skialpinisty je však to nejdůležitější ukryto uvnitř, a to tři úžasné funkce: perfektně čitelné mapy, skialpová aplikace a svítilna.

Mapy přinesl u Garminu už před několika lety model Fénix 5X. Jenže Epix Pro 51 mm díky 1,4“ Amoled displeji posunul použitelnost na zcela novou úroveň. Větší rozlišení a výrazně lepší barvy dovolí na mapě sledovat každý detail. Navíc právě v mapách se nejvíce projeví výhoda dotekového ovládání, které se dá aktivovat i v režimu pouze pro mapy.

Skialpová aplikace je v hodinkách Garmin už více než dva roky, ale až poslední aktualizace z ní udělaly skutečně perfektní nástroj pro zaznamenávání našich výkonů. Stačí zapnout aktivitu, zvolit, zda vyrážíte nejprve nahoru, nebo dolů, a pak už se o vše postarají hodinky samy. Sledují nejen, zda stoupáte, nebo sjíždíte, ale samostatně také počítají dobu přechodu mezi stoupáním a sjezdem. Nezapomeňte ale vypnout funkci automatického pozastavení aktivity. Zejména v prudkých pasážích a při traverzové otočce by se mohlo stát, že by hodinky pozastavily aktivitu.

Poslední funkcí, kterou disponuje model Epix až od nejnovější verze, je svítilna. Na první pohled zcela zbytečná funkce, jenže z vlastní zkušenosti – i když mám na helmě téměř vždy připnutou čelovku, je fajn mít po ruce nouzové světlo, které navíc svítí překvapivě jasně. Hodí se to například, když potřebujete vyměnit v čelovce baterii. Oceníte ho i na běžkách, kdy dojíždíte po setmění. Ve stopě je toto světlo naprosto dostačující.

Výdrž

Častou kritikou hodinek s Amoled displejem je krátká výdrž – ať již v režimu hodinek, nebo se záznamem GPS. Při dlouhodobém testu se ukázaly Epixy jako perfektní společník na opravdu dlouhé aktivity. Při aktivitě v GPS režimu spolehlivě vydržely zaznamenávat 72 hodin. Se zapnutým Always-on displejem a pravidelnými aktivitami pak vydrží pohodlně celý týden provozu. Zapomenout si proto před cestou do Alp vzít nabíjecí kabel nemusí být neřešitelný problém. Tím není ani případná aktivita delší než 3 dny, to naopak vyřeší možnost nabíjet hodinky i při používání.

Dlouhodobé zkušenosti

Při testu jsme hodinky rozhodně nešetřili. Skalní lezení, pěší horské i skiaplové túry i tréninky na běžkách – to vše ukázalo, že se není rozhodně potřeba bát o jejich odolnost a výdrž. Nová aplikace pro skialpy je vyloženě trefa do černého a 1,4“ Amoled display dělá z hodinek skutečně použitelnou navigaci i pro dalekozraké.

Výhody

  • mapy
  • odolnost
  • výdrž
  • hmotnost

Nevýhody

  • cena