Značku Madshus nemusíme jistě milovníkům zimních sportů představovat. Svoji pevnou pozici má hlavně v sektoru běžeckého lyžování. Model Panorama je výrobcem zařazen v kategorii Country. Jedná se ve své podstatě o širší běžecké lyže. Ale pozor, slovo „běžecké“ musíme brát s velkou rezervou. Lyže toho umí mnohem více. Ocelové hrany, jádro z paulovnie, mírný telemarský tvar (boční krojení a poloměr) a zajímavých 50 milimetrů šířky pod botou dělá z těchto prkýnek velmi zajímavou variantu pro zimní výlety mimo stopu.
V českých horách jsme mnohokrát narazili na dilema, co je vlastně ideální pro skialpové výlety na hřebeny hor či toulky po horských loukách. Někdy možná vlastně ani nepotřebujeme top skialpovou výbavu s 85+ milimetry šíře. Nestačilo by něco lehčího? Navíc můžeme s jistotou prohlásit, že nezanedbatelná část začínajících skialpinistů se rekrutuje z řad lyžařů běžců. Není tedy vlastně tato lyže tou ideální variantou pro krkonošské nebo šumavské výlety?
Pocit běžky s vlastnostmi skialpové lyže
Kouzlem celého konceptu je systém Intelligrip Skin Transition. Lyže mají normální skluznici, na kterou lze teoreticky nanést jak běžecký stoupací vosk, tak skluzový parafín. Ale největší trik spočívá v tom, že lze na lyži jednoduše přidělat i stoupací pás. Relativně subtilní pásek, který se prodává samostatně (a lze proto snadno obměnit), se připevní k lyži zasunutím plastového prvku do otvoru před vázáním a přilepí se na skluznici (je opatřen lepidlem stejně jako skialpové pásy), celá instalace je tak otázkou vteřin. Plocha stoupacího pásu je přesně tak velká, aby umožnila dostatečný odraz a oporu při stoupání do kopce, ale zároveň nebránila skluzovým vlastnostem lyží. Ocelové hrany, které na rozdíl od širších modelů v kolekci začínají až mírně za špičkou, dodávají spolu s uhlíkovými výztuhami potřebnou tuhost. Lehké dřevěné jádro a capová konstrukce zase zajistí velmi dobré hmotnostní poměry. Lyže jsme testovali se speciálním pinovým vázáním Rottefella Explorer a kompatibilními botami Madshus.
Do kopce to je vzhledem k lehkosti lyže fofr. Je to vlastně běžka, která do kopce drží jako skialpová lyže s nasazeným pásem. Plocha lyže není dostatečně nosná na prašanové záplavy, ale 95 % podmínek hravě zvládne. Dobře a snadno vede, takže máte pocit, že jste spíš na zimní procházce a pod nohama toho moc netaháte – k čemuž přispívá i pohodlná bota.
Z kopce to vzhledem k volné patě není zadarmo, ale i mírně zkušený lyžař si po pár metrech zvykne a najde jistotu. Komu není cizí třeba telemarkový poklek, může nástrahy sjezdu překonat touto technikou. Dalo by se to i otočit a říci, že tato lyže je motivací, abyste se naučili telemark – otevře vám pak nový svět a přinese nepoznané zážitky. Sjezd je ale jen rozinka, jádro užitku tkví v turistice.
Pro lyžaře výletníky?
Nejen pro ně. Pro všechny, kteří mají zkušenost s běžeckými lyžemi, chtějí jejich lehkost, ale k tomu navrch více spolehlivosti v těžších podmínkách, pro náročnější výstupy i sjezdy. Pro dlouhé, klidně několikadenní výlety v méně strmých horách jsou tyto lyže stvořené.
Výhody
- lehkost, obratnost
- intuitivní a spolehlivý sytém přidělání stoupacích pásů
Nevýhody
- lehce nudný design
- otazník ve výběru délky – dle pravidel pro běžecké lyže se řídit nelze, asi lehce nad výšku postavy