Jak totiž praví stará známá přísloví, nikdy nevíte, co vás potká, ani na koho narazíte. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Kdo je připraven, není překvapen. Všem je třeba dát za pravdu, ukrývá se v nich moudro, na které bychom neměli zapomínat.

Co je pojištění?

Když se řekne pojištění, má se na mysli finanční služba. Ta má za cíl utlumit finanční dopady negativních událostí, které nás mohou potkat. Příkladem je například pád s úrazem na sjezdovce, kvůli kterému potřebujeme kvalitní lékařskou péči a možná i úrazové pojištění, díky kterému za každý den léčby úrazu dostaneme předem sjednanou částku. Tu můžeme využít jak na kompenzaci ztráty výdělku, tak na rehabilitace, zdravotní pomůcky atd.

Pojištění vzniká na základě pojistné smlouvy, kde najdeme pojistné podmínky i výluky z pojištění, výši pojistného, kdy a kam ho máme uhradit a další důležité informace. Smlouvu je potřeba si prostudovat, abyste věděli, na jaké situace se pojištění nevztahuje, zároveň je důležité uhradit pojistné. Jen tak pak dojde ke vzniku pojištění, na jehož základě vám v případě pojistné události bude pojišťovna plnit.

Víte, že pojištění zimních sportů si v rámci cestovního pojištění můžete "sjednat online zde": https://www.klik.cz/…ni-pojisteni

Proč se pojistit na zimní sporty?

Sportů, kterým se v zimě můžeme věnovat, je celá řada, obecně jde o alpské lyžování, běh na lyžích, snowboarding, skoky na lyžích, jízda na monoski, saně, boby, skeleton, lední hokej, krasobruslení, short track, rychlobruslení, biatlon, curling a mnoho dalších. Při takových aktivitách není o nebezpečné situace nouze, myslet si, že zrovna vám se nic nestane, je bláhové.

Když pak budete potřebovat například transport vrtulníkem, bez dobrého pojištění vás to může přivést do velkých obtíží. Jen výjezd horské služby se zapojením vrtulníku v ČR stojí od 20 000 do 130 000 Kč, v zahraničí jsou částky ještě vyšší, škody mohou vyšplhat do milionů. Evropský průkaz pojištění na to nestačí, nezahrnuje asistenční služby, transport vrtulníkem ze sjezdovky ani převoz do ČR.

Pozor na rizikové sporty

Pojištění běžných zimních sportů je součástí cestovního pojištění, najdou se mezi námi ale i tací, kteří provozují extrémní a rizikové sporty, které cestovní pojištění nekryje. Bývá to uvedeno v pojistné smlouvě, mezi rizikové sporty patří například ledovcová turistika nebo akrobatické lyžování. Pokud se na ně chcete pojistit, je zapotřebí speciální připojištění.