Letos se na startu objevili i Češi, kteří se zapojili do čarodějnického družstva s názvem Schweiz Tourismus. Neprosadili se sice ani v jedné z vypsaných kategorií (jejich sjezdový čas přesáhl čtyři hodiny), ale ostudu také neudělali. Belalp Hexe totiž není jen o výsledcích, ale v první řadě o dobré zábavě. Začne se velkou čarodějnickou nocí aneb megapárty, která se táhne až do rána. Při vystoupení revivalových skupin (skutečně dobrej bigbít to byl) se představují první čarodějnické „rasy“ a všichni se dobře baví. Oproti českým zábavám zde vládne mnohem větší pospolitost, jakoby se léta všichni znali. Poslední autobus sváží rozjařené sportovce do údolí ve 4:45.

A 9:00 ráno závod začíná závod. První na řadu jdou skuteční závodníci, kteří si to protentokrát rozdali na zkrácené, tentokráte 5 kilometrů dlouhé, ale zato skvěle upravené trati. Až po odjetí ambiciózních přišly na řadu týmy čarodějnic, a bylo se skutečně na co dívat. Posuďte sami, co říkají fotografie. Náš tým se dostal na start kolem poledne, mezitím už absolvoval asi tři pikniky. Čtvrtý přišel nějakých sto metrů pod startovní budkou, pátý za dalších dvěstě atakdále atakdále. Kdo se zamýšlel nad tím, jestli výše v článku u informace o závodním čase je překlep, je sice pozorný, ale o chybu se tentokráte nejedná. Se zhruba deseti pikniky, na nichž jsme ochutnali nejlepší vína z Walliského regionu (naši spoluzávodníci z Wallisu jsou často majiteli vlastních vinic a na závod se přijeli pochlubit se svými top modely), mnoho lahodných místních sýrů a kachních paštik a šunku z kamzíka a vůbec vše možné, nám trvalo oněch pět kilometrů skutečně více než čtyři hodiny… A pokračovalo se i po závodě…

 

Lyžařské středisko Belalp nás opět přivítalo svou neobvykle teplou náručí. Nikomu se nechtělo odjet a kdo mohl, objednal si zde další pobyt. Kdo ho neznáte, zapátrejte na netu. Není velké, je ale neskutečně magické, nabízí jedinečné výhledy na masív Monte Rosy a Matterhorn, ale i na nejdelší ledovec Alp – Aletsch. Uchovalo si kus původní alpské podoby a není vůbec drahé.

Více k závodu na http://www.belalphexe.ch a ke středisku na www.belalp.ch