O co jim v Himálaji jde? Především skloubit provoz střediska s přírodou a místní kulturou. V současné době probíhají výzkumy možných dopadů výstavby a provozu na faunu, flóru i místní obyvatelstvo ze všech myslitelných aspektů. Využití alternativní energetických zdrojů jako solární energie a k přírodě šetrné zacházení s odpady je samozřejmostí. Na stavbě se tedy kromě stavařů a expertů na lyžařská střediska, jako „hlídací pes“ podílí také Sanjeev Pande, bývalý ředitel Velkého Himálajského Národního Parku v Kullu, který má ohlídat minimální dopady na přírodu. I přes to bude Himalayan Ski Village splňovat nejvyšší nároky na infrastrukturu a úroveň služeb. Chce se totiž měřit s nejprestižnějšími světovými destinacemi.


Nový obrázek
Manali leží v provincii Kullu, v indickém státě Himachal Pradesh

Středisko má v budoucnu zaměstnat více než 3 500 lidí, asi 70 % má pocházet z okolí Manali. Zatím bylo založeno tréninkové centrum pro lyžařské instruktory, lavinové specialisty a záchranáře a do vzdělávacích programů bylo vybráno 75 lyžařů z okolních vesnic, 40 z nich podstoupí trénink ve Finsku.

Kromě toho má středisko místním lidem nabídnout rozsáhlé možnosti obživy v oblasti návazných služeb a dodávek produktů jako např. tradiční potraviny.

Uvidíme, jak se HSV se svými luxusními hotely, „chalety“, apartmány, kabinkovými lanovkami, zázemím pro konference, zábavními centry, obchody a restauracemi podaří propojit s místní kulturou. Ve finále by se mělo středisko dostat do podoby, která umožní pořádání zimní olympiády. Nezbývá než doufat, že se projekt nezvrhne v lyžařský „Disneyland“ bourající kulturní vzorce indického venkova.

Více info: www.himalayanskivillage.com

Nový obrázek
Gulmargje prvním střediskem v Himálaji, zatím vhodný jen pro freeridery