Itálie nařizuje používat lyžařskou helmu dětem do 14 let, Dolní Rakousy a některé další spolkové země Rakouska zavádějí tuto povinnost pro děti do 15 let od nadcházející zimy.

Debata o nutnosti nosit helmu na sjezdovkách se vždy rozvíří poté, co se na sjezdovce stane vážná nehoda a obětí je lyžař bez přilby. Autoklub ÖAMTC cituje studii, podle níž používání helmy snižuje riziko poranění hlavy až o 60 procent.

Německý autoklub ADAC a jeho rakouský protějšek ÖAMTC vybraly do letošního srovnávacího testu 15 helem.

Testy probíhaly částečně ve zkušebně a dílem na sjezdovce. Laboratorní zkoušky měřily, jak helmy ochrání hlavu lyžaře při nárazu do pevné překážky, zkoušely pevnost řemínku pod bradou i to, jak pevně sedí přilba na hlavě. Ve vzduchovému kanálu prošly zkouškou větrací otvory v helmách.

Pramen: ADAC

Pramen: ADAC


Druhá část testu byla subjektivnější. Přesně naměřené hodnoty ze zkušebny doplnily pocity deseti lidí, kteří hodnotili jednoduchost ovládání helmy a komfort nošení.

Deset z 15 porovnávaných helem zvládlo test bez problémů. „Zcela propadla jen jedna přilba. Řemínek u Dainese Air Soft prasknul, což se nedá tolerovat,“ uvádí k výsledkům testu na internetových stránkách rakouského autoklubu ÖAMTC Steffan Kerbl.

V nejlepší kondici se v testu představily helmy Alpina, Giro a Head. „Tyto výrobky přesvědčily svou kvalitou, bezpečností a pohodlím,“ shodli se experti z ÖAMTC.

Velkým překvapením výsledkové listiny je umístění nejlevnější přilby mezi nejlepšími. Helmu Walser Kronos je možné pořídit za 39 eur, v přepočtu za zhruba tisíc korun. V laboratoři nejlépe odolávala v nárazové zkoušce a navíc byla úplně nejlehčím zástupcem v testu.

„Dobrá helma tak nemusí být nutně drahá,“ komentuje výsledek Steffan Kerbl. Pro srovnání: Přilba Dainese Air Soft, které prasknul řemínek a propadla v testu bezpečnosti, přijde v českých internetových obchodech na 3000 korun.

Německý autoklub ADAC lyžařům a snowboardistům doporučuje při koupi helmy přesvědčit se, jestli má označení CE EN 1077. Garantuje splnění evropské normy platné pro přilby.

Převzato z partnerského webu www.autembezpec­ne.cz


Zprávy o autech, testy pneumatik, dětských autosedaček, statistiky spolehlivosti, rozhovory