JMÉNO A PŘÍJMENÍ: ALESSANDRO BELLUSCIO
PŘEZDÍVKA: ŘÍKAJÍ MI “ALO”
VĚK: 28 NÁRODNOST: ITALSKÁ

Jaký je tvůj první zimní snímek, který ti uvízl v paměti?
Hmm… asi snímek, který jsem před 15 lety vyfotil svým prvním kompaktem na film (starý Ricoh!). Je na něm můj kamarád Emanuel na malém městském zábradlí u lyžařské školy. Ten den ale bylo ošklivo a sněžilo. Pamatuji si, že jsme ho dali do lyžařského obchodu nedaleko a teď, po patnácti letech, tam ten obrázek pořád visí na nástěnce. Je ale příšerný!

Proč fotíš zimní sporty?
Nevím. Pravděpodobně proto, že jsem začal lyžovat, už když mi bylo 5, a vyrůstal jsem v horách, v zimě, v létě, každý rok. V zimě jsem vždy fotil sporty na sněhu a v létě MTB, svatby a studiové foto. Možná, že kdyby mě rodina tlačila do fotbalu nebo motorek, jako je to v jiných italských rodinách, mohl jsem dnes být fotograf Juventusu… Mimochodem, musím říct, že být fotografem na plný úvazek je nesmírně náročné.

Jaká jsou tvá nejoblíbenější střediska a proč?
Courmayeur oplývá nádhernými místy, dobrým sněhem, Mont Blancem. A je mé oblíbené také proto, že tu mám nejlepší kamarády. Livigno má úžasný park, sníh a pár tajných míst. A také Chieza ve Valmalencu, což je domácí středisko mého kamaráda Lenaze. Udělal jsem tu několik dobrých snímků a strávil pěkné chvíle s úžasnými lidmi.

Jaký je tvůj oblíbený námět a proč?
Rád fotím street a powder. Ve streetu mohu v obrázku pracovat s různými světly, na prašanu miluji kombinaci světla, přírody a jezdce. Ale jinak mám rád všechny druhy fotografie. Pro mě je v každé roční době velmi relaxující jít jen tak ven a mačkat spoušť.

Tví oblíbení lyžaři a snowboardisté?
Nemám oblíbeného ridera, dávám přednost práci s inspirujícími lidmi, které zajímá sníh a pořizování dobrých snímků. Ale kdybych si měl vybrat, pak bych si asi vybral své kamarády. Dobrá nálada, bezpečné a příjemné focení, prostě pohoda.

Co je podle tebe nejdůležitější pro to, aby se z člověka stal dobrý fotograf zimních sportů?
Zřejmě být schopný lyžovat všude, vědět, co dělat, znát ten sport a hlavně to nejdůležitější na konec: bezpečnost především! Váš život je důležitější než fotka.

Je tvůj vztah k lyžování nebo snowboardingu něčím neobyčejný?
Pokud v sobě nemáte vášeň, není tohle pravděpodobně práce pro vás. Pokud v sobě nemáte vášeň, nemůžete pracovat v horách, protože to může být nebezpečné. Myslím, že je skvělé mít ten nejlepší job na světě. Lidé jsou neuvěřitelní, sportovci jsou neuvěřitelní a je krásný pocit pozorovat ridera, jak zlepšuje svůj styl a úroveň den za dnem, sezónu od sezóny, a cestovat, cestovat a cestovat. Objevovat nová místa, potkávat nové lidi, střetávat se s lidmi z jiných kultur. To je pro mě velmi neobyčejný pocit.

Máš nějaké speciální fotografické know-how? Můžeš ho prozradit?
Práce se středním formátem je asi to, co mne nejvíce vystihuje. Miluji čtvercový formát a svůj Hasselblad. Mám rád přírodní světlo a miluji umělé světlo, kdykoliv je možné ho použít. Mimochodem, cestuji s množstvím baterií a blesků… zeptejte se mého malého auta!

Jaký typ objektivu (ohniskové vzdálenosti) preferuješ a proč?
Nemám žádné oblíbené sklo, ale pro focení na sněhu je určitě na horních příčkách fisheye a 70–200 mm. Když cestuji, tak ještě 35 mm a černobílý film, teď právě pracuji s Kodakem Tri-X 320, krásný film.

Hledáš inspiraci v jiném umění?
Učím se vyvolávat po domácku černobílý film. Také pracuji na svých dalších osobních projektech. Třeba před dvěma lety jsem do zahrady vysadil pepřovník a teď sklízím jeho dobré plody. Pěstovat rostliny je odpočinkové, přináší mi radost a inspiraci.

Kde publikuješ své fotky?
Jsem editorem v italském freeski magazínu 4Skiers. Také spolupracuji se snowboardovými časopisy OnBoard Italy, Snowboard magazine (Itálie), Sequence, FREE (před několika lety). Svou práci jsem publikoval ve WeSki, Skiing the next level a občas publikuji i MTB snímky. Nedávno jsem vyhrál Slopestyle Photo contest, podívejte se na www.slopestylephotocontest.com.

Kde můžeme vidět tvé další fotky?
Na mé webové stránce www.alessandrobelluscio.com.