Nárazový test autoklubů několika zemí západní Evropy ukázal, jak nebezpečný může být výlet na lyže.

Před prvním nárazem testovacího auta naložili technici za přední sedadla dvoje lyže, dva páry lyžařské obuvi, hůlky, dva batohy a mezi řidiče a spolujezdce postavili do držáku termosku s horkým čajem. Na přední sedadla usadili figuríny a auto rozjeli do padesátikilometrové rychlosti. Následoval náraz do překážky.

Zpomalené záběry na videu a fotografie z testu ukazují, jak lyže letí okolo hlav figurín. Každé vychýlení dráhy letu lyží do strany by znamenalo srážku s hlavou řidiče nebo spolujezdce. Saně narážejí do krku řidiče. Termoska se tříští a horká voda stříká okolo. Batoh rozbíjí čelní sklo. Lyžařské boty sice neopustily zadní část auta, ale narazily do předních sedadel zezadu. „Už při nárazu v rychlosti 50 km/h se boty vážící dva a půl kilogramu mění na střelu o váze 75 kilogramů, což odpovídá hmotnosti dospělého muže,“ upozorňuje na stránkách rakouského autoklubu ÖAMTC k výsledkům testu Max Lang, jeho šéftechnik.

Autoklub připomíná, že zatímco konstrukce dnešních aut umožňuje připoutaným cestujícím přestát náraz v padesátikilometrové rychlosti bez následků, špatně upevněná zavazadla znamenají pro posádku velkou hrozbu.

Nejlépe zavazadla udrží popruhy

Následuje druhá zkouška. Technici tentokrát postupují podle zásad správného převážení zavazadel. Lyže, hůlky a saně připevňují k podlaze auta s pomocí popruhů. Část zadního sedadla zůstává nesklopená, aby bránila sáňkám v pohybu. Batohy míří pod saně, a nemohou se volně pohybovat. Boty ukládají technici na podlahu za přední sedadla. Termosku s horkým pitím zasouvají do jedné z bot. Bezpečnost posádky posilují dřevěnou deskou, kterou umísťují za přední sedadlo. Auto se opět rozjíždí proti bariéře, stejnou rychlostí. Shodná zkouška končí s úplně odlišným výsledkem. Lyžařská výbava zůstává pevně na svém místě, řidiči se spolujezdcem ze strany zavazadel nic nehrozí. Autokluby řidičům radí, aby lyže vozili nejlépe ve střešním boxu nebo na střešním nosiči. Pro neplánovaná převážení nebezpečných předmětů, jako jsou lyže, kola nebo sud s pivem, by ve výbavě auta neměly chybět upevňovací popruhy.

Lyže ani další velká zavazadla nesmí zůstat v autě volně položené. Nejlépe je připoutají napínací popruhy ve spojení s oky na dně kufru.

VIDEO Z CRASH TESTU AUTA NALOŽENÉHO LYŽAŘSKOU VÝBAVOU:

Převzato z partnerského webu www.autembezpec­ne.cz


Zprávy o autech, testy pneumatik, dětských autosedaček, statistiky spolehlivosti, rozhovory