Největší množství sněhu spadlo jižně od hlavního alpského hřebene a v jeho okolí, a to zhruba od italsko-francouzské hranice až po jižní Rakousko. Teploty klesají postupně, takže trvanlivější příděly dostaly polohy až nad 1 500 m n. m.
Podle přehledné mapy snow-forecast.com si tak ve švýcarském Wallisu, v centrálním Švýcarsku i v Dolomitech přišli na půl až jeden metr sněhu, zhruba polovina tohoto množství pak spadla ve francouzských Severních Alpách a v západním Rakousku, na sníh teprve čeká východní polovina našich jižních sousedů. A samozřejmě české i slovenské hory.


Úhrnné množství sněhu, který napadl v posledních 3 dnech (čím červenější barva, tím více) - zdroj: snow-forecast.com

Další fronta se očekává od čtvrtka do soboty a v jihozápadním, tedy ne zrovna ledovém proudění přinese sníh zhruba nad 1 000 m n. m. A opět si nejvíce přilepší v centrálních a jižních Alpách. Podle modelů německé Wetterzentrale se celodenních mrazů dočkáme až okolo poloviny prosince. Česká prognóza naopak na druhou dekádu prosince slibuje spíše nadprůměrné teploty.

Rakousko

Kromě tradičních ledovců se lyžuje v ötztalském Obergurglu-Hochgurglu (otevřeno je cca 80 % ze 110 km sjezdovek), v Obertauernu (otevřena zhruba třetina tratí), částečně jsou v provozu i neledovcové partie ledovcových středisek (Sölden, Stubai, Hintertux, Kaprun). Kuriozně je od půli října stále v provozu Schladming-Planai (dvě nebo tři sjezdovky nad mezistanicí) a také sousední Reiteralm. O nadcházejícím víkendu se předpokládá rozjezd většiny lyžařských středisek s více či méně omezeným provozem.

Itálie

Během listopadu se kromě ledovců Schnalstal a Presena částečně otevřel Sulden, Bormio i Livigno a v posledních dnech i několik sjezdovek v Dolomitech (Cortina, Kronplatz, Obereggen, Passo Rolle, Madonna di Campiglio). Příval sněhu a ochlazení zřejmě umožní otevřít všechna hlavní střediska od nadcházejícího víkendu. I proto, že 8. prosince se v Itálii slaví svátek (Saint Ambrogio) a do hor přijíždí první, byť ne velký zástup lyžařů.

Švýcarsko

Mimo ledovce v Saas-Fee, Zermattu, Laaxu, Engelbergu a Les Diablerets se lyžuje také v Engadinu Svatém Mořici, a to na třítisícovce Corvatsch, a omezeně také v nedalekém Davosu (Jakobshorn, Parsenn). I zde se mnohá střediska otevřou podle plánu a s podporou současného počasí o následujícím víkendu.

Sledujte aktuální sněhové zpravodajství na SNOW.CZ!