Co je na Nendaz sympatické, je menší počet lidí, než v sousedním Verbier. Středisko není liduprázdné, ale řady na lanovky se zde nekonají a i na sjezdovce mám zatím pocit dostatečného prostoru. Na Col de Gentianes absolvujeme rychlý přestup do dalšího „autobusu“ a o chvíli později se ocitáme na bájném vrcholu Mont Fort 3 330 m nad hladinou moře vodního a několik stovek metrů nad mořem ledu na odvrácené straně Mont Fort. Vybízet zde ke spočinutí a pokochání se výhledem není na tomto místě třeba, prostě to uděláte a slabší povahy možná uroní i slzu, taková je to nádhera.

Ale ani před klasickým „backside“ Mont Fortu se nenechejte výhledy z vrcholu příliš rozněžnit, horní část zadní strany vyžaduje pevné nervy. Jakmile se ocitnete na ledovci, čeká vás už jen freeridová turistika – dlouhé traverzy proložené několika kratšími sjezdy. Možností je tolik, že si určitě najdete tu svou. Je zde dost pasáží, na kterých díky vhodné orientaci najdete kvalitní sníh.

Bez zajímavosti není ani fakt, že v nendaz najdete vyhlášený snowpark. Jako vůbec první v Evropě byl vytvořen podle konceptu Burton Progression Park, to znamená, překážky v tomto parku rostou zároveň s vaším jezdeckým uměním. Adepti freestylu začínajína těch nejsnazších a postupují třeba až k těm opravdu náročným.

TIP SNOWride
Ubytování
Residence Le Pracondu je apartmánový dům 100 m ode centra Nendaz a 150 m od stanice lanovky. Nedávno postavená rezidence voní novotou a disponuje wi-fi připojením k internetu a saunou, víc toho beztak kvůli skvělému ježdění v Nendaz využít nestihnete. To vše je pak korunováno velmi zajímavou cenou.

Video
Pod článkem najdete také krátké video z Nike ACG SNOWridu v Nendaz. Tento díl je společný s Les Marecottes. Další záběry pak najdete v novém filmu Wunderbaum, který má na svědomí Robin Kaleta. Wunderbaum mapuje loňskou freeridovou sezónu některých českých jezdců a jejich zahraničních přátel, ale nebojte se, shlédnout jej zvládne i freeridový laik a i ten musí být s profesionálně natočeným a sestříhaným videem spokojen a odnese si z něj hezký zážitek. Podstatná část materiálu byla pořízena právě na loňském Nike ACG SNOWride. Film Wunderbaum bude brzy ke stažení na internetu.

Monika Tatarková, Katka Sobotková, Lukáš Niemczyk, Jirka Zelinka, Tomáš Galásek a Luboš Sušila.

Více informací:

www.nev-dama.cz/4-vallees/
www.nendazfreeride.ch
www.nendaz.ch
www.nendazsnowpark.ch

NIKE ACG SNOWride 09 Švýcarsko from Luboš Sušila on Vimeo.