FREESKIING (HOW TO ADAPT TO THE MOUNTAIN) na e-shopu SNOW.CZ

Před časem dorazila záslika s knihami FREESKIING, ale kvůli nabitému programu jsme ji zvládli vystavit na e-shopu až teď. Za to se omlouváme a věříme, že si najde své čtenáře.

--

Vývoj současného lyžařského vybavení urychlil čas, za který se z vás stanou dobří freerideři, Tím, že umíte jezdit v těžkém terénu mimo kontrolované svahy a děláte to bez dostatečných znalostí a zkušeností, které vám pomohou minimalizovat rizika s tím spojená, si však říkáte slušně řečeno o problém. Free skiing vám pomůže se o tomto nebezpečí něco dozvědět. Nejen lyžařům, ale i snowboarderům nebo skialpinistům a o telemarkerech ani nemluvě.

Možná si řeknete, že je tady přece Info Hudy se zvláštním vydáním „Základy skialpinismu“. To je sice hezká a užitečná brožura, pro tentokrát na ni však zapomeňte. Přede mnou leží 350 stran napěchovaných informacemi, zkušenostmi, obrázky, fotkami a schématy souvisejícími s lyžováním (a snowboardingem) ve volném terénu se vším, co k tomu patří. Znáte bichli „Mountaineering – The freedom of the hills“ – evergreen mezi horolezeckými „učebnicemi“? Představte si ji adaptovanou pro potřeby freeridera. Pro ty, kteří „Mountaineering“ neznají se teď pokusím „Freeskiing“ přiblížit aspoň po obsahové stránce.Myslím si, že se jedná o užitečnou a zatím ojedinělou knihu, proto se časem pokusíme alespoň některé její části přinést tady na SNOW.CZ nebo v papírovém SNOW. Ti, kteří by "FREE SKIING - How to adapt to the mountain" měli rádi doma si ji budou moct brzy koupit na e-shopu SNOW.CZ

Tady se můžete podívat na ukázku z kapitoly 003:
http://www.freeskiing.nu/…/FREE_03.pdf

Úvod obstará 70 stran fotografií s freeridovou tématikou od renomovaných fotografů. Následuje 12 kapitol:

001 Mountain sense
je krátký úvod

002 Mountain weather
podává informace o počasí - stručně vysvětluje základní pojmy a jak počasí v horách funguje

003 Snow and avalanche knowledge
Sníh a laviny, jejich kategorizace, vrstvy ve sněhové pokrývce, slabá vrstva, přeměna sněhu, desky, uvolnění lavin – kde, kdy a proč se co děje. Důležitou roli v oblasti posuzování lavinové situace hraje terén - jeho orientace, tvar, sklon, podklad…

004 Avalanche hazard evaluation
Posouzení lavinové situace

005 Skiing
Asi ta nejzábavnější kapitola. Vybavení, chování skupiny lyžařů, jak najít dobrý sníh, technika lyžování v různých podmínkách, taktika a bezpečnost nebo jak si vybírat lajnu.

006 Companion avalanche rescue
V případě lavinového neštěstí hraje čas při záchraně zasypaného klíčovou roli, proto většinou není čas organizovat záchranné akce a svolávat záchranáře. Ale to snad víte. Věřím, že znáte i to, jak zasypaného zachránit, ale v tomto případě dvakrát platí, že opakování je matka moudrosti. Když už vám taková knížka leží na nočním stolku případně si hoví na čestném místě vaší knihovny, proč si jednou za čas před spaním neprojít právě tuto kapitolu. Co na tom, že jste záchranu nedávno trénovali...

007 First aid and rescue
První pomoc a záchrana zraněného.

008 Navigation
Potřebné vybavení pro navigaci v terénu (mapa, kompas, výškoměr, GPS), práce s ním, plánování túry, orientace a pohyb za špatné viditelnosti a jak to všechno trénovat.

009 Ski-related mountainairing skills
Někdy nevíte, jak to vypadá za dalším hřebenem a může se vám tedy hodit i pár horolezeckých znalostí. Od takových banalit jako je pohyb s lyžemi na batohu, přes práci s lanem, prusíkování, slaňování až po záchranu lyžaře z nepřístupného terénu.

010 Glacier skiing
Zásady lyžování na ledovci – výběr trasy, výbava, záchrana z trhliny, jak trénovat…

011 Steep skiing
Vybavení a trénink pro extrémního lyžování (prudké svahy)

012 Ski touring
Jak si poradit se stoupacími pásy, táboření, výběr trasy atd.

Další informace o této knize najdete na www.freeskiing.nu

Nový obrázek