Říjnový sníh zůstal částečně ležet v polohách nad 2 000 až 2 500 m n. m., v těch nižších přišel až začátkem prosince (jižní strana a centrální část Alp), nebo dokonce ještě o týden později. V uplynulém týdnu pak přibýval spíš po jednotkách centimetrů, takže jen málokde jeho výška překračuje hranici jednoho metru. V centrálním Švýcarsku leží podle údajů lavinového institutu ve 2 000 m n. m. 80 až 120 cm přírodního sněhu, v ostatních oblastech nejčastěji 50 až 80 cm. V italské Lombardii leží 70 až 120 cm, v Dolomitech nejčastěji do 1 metru. Naproti tomu v rakouském Tyrolsku nebo Salcbursku je to až na výjimky okolo půl metru.

Česko

Navzdory všudypřítomné bílé pokrývce je strůjcem úspěchu technický sníh. Mnoho středisek o uplynulém víkendu zahájilo provoz, vesměs je však sjízdná jen menší část sjezdovek.
Z významnějších center je v provozu:
Ještěd – F10, Pod lany, Slalomák a Bucharka
Tanvaldský Špičák – červená
Harrachov – Červená II
Rokytnice n. Jizerou – Přibližovák, Kaprun
Herlíkovice – přibližovací vlek a Bubákov
Medvědín – horní úseky tratí
Svatý Petr – malý hank a modrá sjezdovka s propojkou na Hromovku
Černá hora-Janské Lázně – sjízdná po Černohorské až do údolí
Pec pod Sněžkou – lanovka a 3 vleky, necelá polovina tratí (Javor, Hnědý vrch, Vysoký svah)
Říčky v Orl. horách – červená
Dolní Morava – půlkilometrový dojezd tratí
Červenohorské sedlo – zhruba polovina sjezdovek
Bílá – zhruba polovina tratí (dvě červené na severu i část jihu)
Ramzová – většina sjezdovek
Kohútka – v provozu by měla být od 25.12.
Lipno – Promenádní, Dámská a Jezerní
Špičák – ke Slalomové sjezdovce se o víkendu přidala již celkem polovina tratí
Klínovec – Dámská, Pařezovka, Zabitý i sousední Slalomák a Turistická ... a Monínec

Slovensko

Podobně jako v českých horách je přírodního sněhu minimálně, a tak otevření sjezdovek je závislé na technickém sněhu. Štrbské pleso je částečně v provozu již od 15. prosince. Střediska v provozu hlásí od 30 do 50 cm sněhu, více pak tradičně Štrbské pleso (70 cm).
Z významnějších center je v částečném provozu Chopok (Zahrádky, Biela Púť, Srdiečko), Donovaly (Záhradiště), Štrbské pleso, Tatranská Lomnica (Čučoriedky), Spálená dolina, Vrátna (Paseky) nebo Veľká Rača (Dedovka). Dobrá polovina z celkového počtu středisek zatím provoz ani nezahájila.

Rakousko

Střediska si nevýskají, ale sněhu není ani extrémně málo a hlavně je možné intenzivně zasněžovat. Zasněžováním dobře vybavená střediska tak bez ohledu na nadmořskou výšku stihla zasněžit i všechny tratě. Znamená to tvrdý, během dne v závislosti na provozu až ledový podklad, ale velmi dobré ranní svezení často s parádním prašanovým povrchem.
Poměrně slušně jsou na tom známé sněhové lochy – Fieberbrunn (100 % tratí), Obertauern (taktéž), Galtür (35 ze 40 km), nebo Arlberg (190 z 250 km) a dobře jsou na tom i vysoko položená centra (Heiligenblut, Obergurgl, Sölden, Ischgl), kde částečně zůstal již říjnový sníh.
Omezený provoz má naproti tomu třeba Hinterstoder (10 ze 40 km), Ötscher (4 z 19 km) a samozřejmě příhraničí (Hochficht – 5 ze 20 km).
Díky zasněžování se s minimem sněhu rozjel ze dvou třetin Kitzbühel a z necelé poloviny Skiwelt.
Ve Ski amadé jede okolo 80 % vleků, sjezdovek zhruba dvě třetiny (v Hochkönigu jen něco přes polovinu, naopak třeba v okolí Flachau již 100 %, tedy včetně sjezdů do údolí).
Zillertal má již v provozu více než 500 km, tedy více než 80 %. Ve významnějších areálech je momentálně v provozu okolo dvou třetin tratí a více.

Itálie

Na začátku prosince napadlo v průměru půl až metr sněhu, místy i více. Nad 1 500 m n. m. jsou již po dva týdny velmi dobré sněhové podmínky a i sjezdy do níže položených údolí se díky mrazům zasněžily.
V provozu, často plném, jsou prakticky všechna významnější střediska. V Dolomitech se jezdí již na 1 100 z celkových 1 200 km sjezdovek. Prakticky plný provoz je i v oblasti Livigna a Bormia. Dobře je na tom i Val di Sole – například na Tonale jsou všechny sjezdovky v provozu a hlásí od 140 do 310 cm sněhu, v Madonně pak drtivá většina. V Sestriere je otevřeno přes polovinu tratí. Celkově je Itálie pomyslným vítězem začátku letošní sezóny.

Švýcarsko

Nejvíce sněhu spadlo začátkem prosince v centrálním Švýcarsku, kde leží ve 2 000 m n. m. i více než metr. Více než metr sněhu na horních stanicích hlásí mj. Andermatt, Arosa, Davos, Disentis, Engelberg, Laax, Lenzerheide, Lötschental, Saas-Fee, St. Moritz, Val d´Anniviers a Zermatt. Významná střediska mají v provozu nadpoloviční většinu tratí, leckde téměř kompletně (Adelboden, Andermatt, Disentis, Engelberg, Jungfrau, Lenzerheide, Samnaun, Val d´Anniviers). Omezenější je zatím lyžování v oblasti Gstaadu, Zermattu nebo v Portes du Soleil (cca třetina celkové plochy).

Francie

Nejčastěji hlásí maxima jen okolo 50 cm sněhu, výše položená centra a známé sněhové lochy pak nanejvýš okolo 1 metru. Přírodního sněhu má například oblast Vanoise ve 2 000 m n. m. cca 35 cm, ve 2 500 m n. m. cca 65 cm (masiv Mont Blanc až 130 cm), jižněji položená oblast Pelvoux okolo 50 cm, resp. 80 cm. Na skalnatější podklad tratí je potřeba ještě více, a tak pomáhají sněžná děla, anebo se čeká na další chumelenice. Nejčastěji je otevřeno okolo třetiny až poloviny tratí. Ve Třech údolích je v provozu také okolo dvou třetin sjezdovek, podobně i v Les 2 Alpes, v Risoulu anebo v Isole 2000. Chamonix má zatím v provozu jen necelou desetinu tratí.

Německo

V Alpách leží do 50 cm sněhu a z větších center má Ga-Pa otevřené přibližně dvě třetiny sjezdovek, Oberstdorfu okolo poloviny. Z příhraničních je v omezeném provozu mj. Arber a Mitterdorf, mnohá však zatím mimo provoz.


O Vánocích se dočkáme tradiční oblevy, nicméně poté teploty pravděpodobně poklesnou a na horách přibude sníh. Podle dlouhodobé předpovědi ČHMÚ, která na začátku prosince prognózovala nadprůměrně teplý měsíc a poté zase naopak spíše studenější, by měl být přelom roku teplotně lehce nad průměrem a na konci ledna prý zase přituhne.

Kde sledovat sněhové zpravodajství

Údaje o stavu sněhu a provozu jednotlivých areálů vždy vychází z údajů dodávaných jednotlivými lyžařskými středisky.
České sněhové zpravodajství je velmi dobře obsažené na portálu www.holidayinfo.cz, podobně slovenské na www.holidayinfo.sk.
Zahraniční zpravodajství bývá dostupné na turistických portálech jednotlivých zemí či oblastí – rakouské na www.austria.info, švýcarské na www.mojesvycarsko.com, francouzské na www.lyze-francie.com, italské na stránkách jednotlivých regionů – například z Jižního Tyrolska na www.suedtirol.info.
Další podrobnosti lze vyčíst z oficiálních stránek jednotlivých areálů.

Komplexní zpravodajství ze všech zmíněných zemí nabízí i lyžařský portál www.snow.cz v sekci Sněhové zpravodajstvi.