Je to parádní podívaná na odvážlivce, jež se pouštějí dolů po prudkém panenském svahu, hledají si nejlepší cestu dolů, takzvanou „lajnu“, skáčou nebo-li „dropují“ ze skal a v rychlosti vykrajují oblouky. V minulých dvou letech na místě byl i skikrosař a milovník jízdy ve volném terénu Tomáš Kraus, který se při prvním ročníku dokonce zúčastnil samotných závodů! I letos by měl do Lenzerheide přijet, stejně jako nejlepší čeští snowboardkrosaři Michal Novotný (první ročník ve své kategorii vyhrál!) a David Bakeš, samozřejmostí je start nejlepšího českého freeridera Robina Kalety.

O závod, kterým vyvrcholí týdenní setkání freeridové komunity zvané Snowfest, je mezi jezdci nebývalý zájem. „*Po spuštění registrace se přihlásilo během několika hodin třicet závodníků*,“ upozorňuje ředitel závodu Jaromír Lojza. Tak moc se závod i svými referencemi po světě zapsal do paměti nejlepších jezdců, vždyť už loňský druhý ročník zaznamenal skoro 200 žádostí o účast. „*Letos to bude ještě víc*,“ tušil Lojza. „Rideři“ budou muset hodně spěchat, neboť na start se může postavit maximálně 75 závodníků!

Změna trati! Bude náročnější.

Všichni ale budou muset mít pořádnou dávku odvahy. Z Davosu se i kvůli důležitosti přesunul závod do Lenzerheide na extrémní a impozantní stěnu hory Rothorn, která má sklon přes 40 stupňů. Na ní se pojedou kvalifikace a finále mužů a žen na lyžích a snowboardu. Organizátoři ale dbají na bezpečnost, proto hodně riziková místa budou závodníkům zapovězena. Přesto ve stěně budou neustále připraveni záchranáři. Minimálně tři rozhodčí budou hodnotit rychlost, výběr linie, kontrolu nad lyžemi či snowboardem a náročnost trati, ale hlavně plynulost, nikoliv čas. Zastavovat se a hledat cestu je špatně. Loni rozhodoval mimo jiné i legendární „freerider“ z Francie Seb Michaud a slíbil, že přijede i letos! Jezdci na trať předem nesmějí a musejí si linii vybrat pohledem zespoda a zapamatovat si ji. Ve stěně protkané úzkými žleby, skalními prahy a velmi strmými úseky bude dost možností k výběru náročné „lajny“.

České tituly z Davosu budou obhajovat celkově čtvrtý David Knybel a Simona Hrstková, která loni soutěž žen dokonce vyhrála. Mezi muži všechny uchvátil jízdou korunovanou skokem z desetimetrové skály se saltem vzad vítězný Francouz Fabien Guénot. Všichni se shodují, že freeriding je zejména pořádná dávka adrenalinu. Stejně tak pro nejlepšího českého freeridera Robina Kaletu, který považuje tento závod za jeden z vrcholů sezony. „*Chci se dostat do Světové série*,“ má jasno Kaleta. Předchozí dva ročníky nemohl závodit kvůli zranění. Čtyřdílný seriál Světové Freeridové Tour jezdí pouze hrstka vyvolených. Dostane se mezi ně někdo z „českého“ závodu?

Více na www.scottczechride.cz.