Počátkem šedesátých let přijíždí do horské oblasti Coast Mountains v Kanadě skupinka nadšených obchodníků z Vancouveru. Chtějí vybudovat unikátní lyžařské středisko světových (rozuměj alpských) parametrů pro olympijské hry v roce 1968. To ještě netuší, jak dlouhá cesta je čeká.
Vybírají si rybářskou vesničku Alta Lake a horu London. Té se mezi domorodci vždy říkalo Whistler, kvůli hvizdu svišťů z jejích strání, a horu i vesničku tak přejmenují. Areál otevřel své brány lyžařům v roce 1966.

Start v roce 1966

Ve Whistleru se v roce 1966 rozjíždějí první lanovky. Ještě předtím se ale musela společnost Garibaldy Lift Company vypořádat s největším problémem – prašnou silnicí, která se upravovala jen jednou týdně, a to v sobotu.
Dostat se tam ze 120 kilometrů vzdáleného Vancouveru nebylo vůbec jednoduché a často bylo možné dojet jen po železnici. Whistler je na lyžařské středisko položen nezvykle nízko v nadmořské výšce 675 metrů nad mořem, ale díky své poloze čerpá v zimě ze studeného arktického vzduchu a vlhkých cyklónů z Pacifiku. Srážkové statistiky hovoří o průměrných 10 metrech sněhu za sezónu.

Osmdesátá léta provází napětí a rivalita, neboť na sousední hoře Blackcomb se rozjely první lanovky konkurenčního areálu. Rozrůstající se „horní“ vesnička u Blackcombu se nakonec stala záminkou pro vznik současného Whistleru a původní základna byla přejmenovaná na Creekside.
Oba areály se předhánějí, investují do modernizace a výstavby nových lanovek. Spokojený návštěvník se ani nestačí divit, jak obě střediska expandují. A když Blackcomb držel mílový rekord ve výškovém převýšení (překonán byl až loni progresivním střediskem Revelstoke), pak Whistler otevřením lanovky Whistler Peak získal zase nejrozsáhlejší přístupný terén v Severní Americe.
„Smíření“ nastalo až v roce 1997, kdy se obě centra spojila v jeden obří areál – a vydala se zároveň definitivně k olympijským hrám. V mnohém je Whistler Blackcomb jedničkou Severní Ameriky, která předčí americké a kanadské destinace v Rocky Mountains nebo Kalifornii.

Přichází noví investoři, kteří budují pěti hvězdičkové hotely Fairmont Chateau, Four Seasons, Pan Pacific a krásné roubenky, jež splňují nejnáročnější potřeby světových celebrit a bohaté smetánky. Během roku se tu zastaví několik filmových hvězd, potkáte tu ale i obyčejné dobrodruhy a mladé lidi, kteří přijedou za svým osudem a stráví tu několik let.

Velkou novinkou je lanovka Peak 2 Peak s největším volným rozpětím lan (3 024 m bez podpěry) a celkovou délkou 4,4 km. Ta byla otevřená teprve 12. prosince 2008. Cesta z jednoho kopce na druhý trvá od té doby pouhých jedenáct minut. Chcete změnit park, freeridovou oblast nebo si jen odpočinout? Pak sedněte na gondolu Peak 2 Peak. To vše pro pohodlí návštěvníků a atraktivitu střediska za cenu 51 miliónů kanadských dolarů.

Před začátkem olympijských her museli pořadatelé rozšířit prostou a dech beroucí silničku přes Highway99 (přezdívaná Sea2Sky), která vede ze severního Vancouveru přes Squamish.

Jiné novinky měly premiéru už loni. V loňské generálce Světových pohárů se úspěšně blýskl Whistler Sliding Center na úpatí Blackcombu. Hostí boby, saně a skeleton v nejrychlejším korytě světa.

Běžecké lyžování startuje ve Whistler Olympic Parku vzdáleném 15 kilometrů od vesničky. Tento nejnovější areál poskytne tratě i střelnici pro biatlon a skokanské můstky HS140 a HS106. Freestylovému Whistleru může být líto, že přišel o akrobatické lyžování a snowboarding, které zamířily do Cypress Mountain v severním Vancouveru.

Jak se tu lyžuje

„Whistler je bombastický,“ říká český běžec na lyžích Martin Koukal a přesně takové to tady je.

Areál se rozkládá na 33 km2 terénu a lyžuje se zde na více než 200 označených sjezdovkách. Značení sjezdovek začíná zelenou barvou, to jsou hlavně vrstevnicové spojovačky, a následuje již dost prudká modrá (v Evropě červená) a tak to pokračuje „volným pádem“ až k nejtěžší černé – double diamonds.
Některé sjezdovky středisko vůbec neupravuje, naopak hlavní tahy mají ráno perfektní manšestr. Na hoře Blackcomb nadchne „romantický“ traverz Crystal Ridge přecházející do zábavného přírodního tobogánu Rock´n´Roll.
Na 7th Heaven si budete, jak napovídá název, zaručeně připadat jako v sedmém nebi, a to díky dokonalému pohledu na horu Whistler a skálu Black Tusk v pozadí. Pro první freeridové rozježdění je ideální „modrý“ Blackcomb Glacier Road – přehledný a široký ledovec, jenž vede za celou horou Blackcomb, zve na poznávací projížďku dlouhou 10 kilometrů.
Hora Whistler poskytne prudkou a členitou oblast Hormony, uklidní vás naopak mírnější Symphony, kde si průjezdem mezi malými smrčky budete připadat jako při hraní na Playstation. Samotný vrchol hory Whistler Peak nabízí freerid pro opravdové mistry a skvělou klasiku: Peak To Creek s klesáním 1 530 metrů během 5,5 kilometru.
Opravdovou lahůdkou jsou olympijské sjezdovky Dave Murray Downhill a Franz´s, kde se střídají prudká klesaní s klopenými zatáčkami.

Kdo má rád freestyle, jistě navštíví nejlepší snowparky roku 2008 dle prestižního časopisu Transworld Snowboarding. A může si vybrat od dětského S parku až po XL park, ledovou superpipe a extremní i lehkou crossovku.

Možností je však mnohem víc. Úžasná dobrodružství nabídnou jízdy v řídce zalesněných „tree runs“ ve středních pasážích hor. Navíc každá „high alpine“ oblast má své „bowls“, volné pláně pro freeride: od jednoduchých modrých sjezdů (viz Blackcomb Glacier Road) po náročnější černé a double diamonds bowl (Spanky´s Ladder, Lakeside, Flute, Bagel,…).

A pokud chcete jít ještě dál, lze tu opustit samotné hranice areálu a vstoupit do třinácté komnaty Whistler backcountry, tedy do provinčního parku Garibaldy. Dostat se můžete třeba až pod horu Fissile. Na jejím vrcholu najdete několik set metrů dlouhá koryta se sklonem až 65 stupňů.

Pro nejnáročnější připravil resort heliskiing. Nabízí 175 000 hektarů terénu se 173 ledovci a 475 body pro přistání. Drahé není zapůjčení sněžných skůtrů, které umožňuje hledaní si vlastního prostoru pro prašanové hrátky. Toho hojně využívají filmové produkce, jež točí v backcountry známe spoty pro svá snowboardová nebo lyžařská videa.

Život ve velkém

Whistler se stal tak populárním, že přerostl sám sebe. V supersezóně a o víkendech počítejte s frontou u lanovek i při vstupu do baru. Pokud nejste ráno nahoře první, prašan rozhodně nebude tak panenský a podobný tomu z profesionálních videí. Příjemné řešení nabízí Fresh Track, kdy zaplatíte 18 kanadských dolarů (ale musíte si přivstat:-) – odměnou je dobrá snídaně v restauraci Roundhouse a hlavně hodinový náskok před dalšími nedočkavci.
Whistler zažil i dva nepříjemné momenty. Prvním z nich bylo tragické neštěstí na Quicksilver Express v roce 1995, při kterém zahynuli dva lidé, osm jich bylo vážně zraněno. Dalším šokem byla loňská sezóna 2008/09 a její průběh. Jakoby nestačilo, že začala ekonomická recese, sněhové srážky Whistler míjely až do ledna, jelikož v prosinci převládal studený arktický vzduch, kvůli němuž dokonce praskl třetí sloup gondoly Blackcomb. Bylo velké štěstí, že nikdo nebyl vážně zraněn, když se jedna kabinka houpala nad řekou, druhá „si sedla“ na autobusovou zastávku a třetí na střechu domu.
Některá média mylně informovala, že se zřítila gondola Peak 2 Peak a výsledkem byla o Vánocích o 40 procent nižší návštěvnost než v předchozích letech.

Když skončí zima

Whistler žije i v létě – stal se mekkou pro bikery, kteří míří do Whistler Bike Parku. Ten nabízí nejúžasnější sjezdy a výbornou lanovkovou dostupnost. Kdo není příznivcem downhillu, ale má rád horská kola, projede se v husté síti singletracků. Místní greeny táhnou golfový svět a nabízejí jedinečnou atmosféru.

Hory přístupné lanovkou otevírají denně vysokohorskou turistiku pro statisíce návštěvníků. Horské cesty po Garibaldy Parku nemají moc omezení a kempovat přes noc se dá na mnoha místech. Pozor ale na medvědy, ti chodí i po vesnici a lidé se s nimi museli naučit žít. Je nutné dodržovat pravidla a nikdy nechodit po horách sám.

Adrenalinové raftování, ziptreking, bungee jumping, vodní lyžování, lezení po skalách a další sportovní aktivity nabízejí další outdoor vyžití. Nedaleký Squamish je rájem pro windsurfing, Tofino na ostrově Vancouver pro surfaře. Do poloviny léta bývá otevřen také ledovec Horstman na Blackcombu. V dopoledních hodinách je tento areál k dispozici výhradně pro kempy, z nichž nejznámější je freestylový Camp of Champions.

Whistler je tedy skvělé lyžování i další sportovní vyžití. Pro někoho se jedná o přehnaně naleštěnou výkladní skříň, které by pravděpodobně slušelo víc přirozenosti. Na druhou stranu typický americký sen o olympijském středisku se naplnil, a tak se po olympijských hrách možná Whistler dočká další etapy bez hektického spěchu a touhy po úspěchu.

Autor je snowboardovým instruktorem na Blackcombu.
Praktické rady

Jak se tam dostat z Vancouveru

Cesta z Vancouveru stojí od 35 dolarů za autobus až po několik set limuzínou nebo dokonce tisíce za helikoptéru. A podobně je to i s ostatním: ubytování se dá sehnat od desítek dolarů za hostel až po stovky za noc a osobu v luxusním hotelu. Vyplatí se ubytování i všechno ostatní rezervovat s předstihem on-line. Při zapůjčení auta potřebujete mezinárodní řidičský průkaz a kreditku. Tu je nutné mít i při vstupu do všech barů a klubů, samozřejmostí je pas nebo řidičák.

Kam na jídlo

Denní občerstvení nabízí rezort v 17 restauracích – od hamburgerů přes italskou, asijskou a mexickou kuchyni až po vynikající vafle. Noční Whistler je restauracemi, bary a kluby přeplněn. Na aprés párty se můžete vydat do barů GLC, Merlins a Dusty´s.

Lyže s sebou?

Brát si s sebou vybavení na lyže, nebo využít půjčoven, anebo si dokonce vše nakoupit přímo ve Whistleru? Ceny v obchodech jsou díky nízké dani a různým slevám až o polovinu nižší než v Evropě. Návštěvníkům je k dispozici kvalitní lyžařská a snowboardová škola se 1 400 profesionály z celého světa. Nabízí zajímavé denní programy pro začátečníky nebo vícedenní kempy se zaměřením na carving, freeride a freestyle. Lekce ve skupině stojí necelých 150 dolarů na den, 700 dolarů se platí za privátního instruktora, kterého můžete využít pro celou rodinu nebo kamarády. V ceně je samozřejmě permanentka a přednost na lanovkách.

Zajímavé odkazy

www.whistlerblackcomb.com - oficiální stránky resortu
www.whistler.ca - oficiální stránky vesničky Whistler
www.whistlerblackcomb.com/p2pg/ - PEAK2PEAK gondola
www.vancouver2010.com/ - oficiální stránky olympijských her
www.whistlerslidingcentre.com/ -
www.whistlerolympicpark.com/
www.whistlerheliskiing.com/
www.powdermountaincatskiing.com/
www.campofchampions.com


Video z programu Google Earth s prohlídkou všech sportovišť, na kterých se na Olympijských hrách bojovalo o medaile