Ondřej Novák - komentář k analýze č. 1: Dutch - SNOW.cz
Domů Lyžařské analýzy Dutch - č. 1 Komentář: Ondřej Novák

Ondřej Novák - komentář

k analýze: Dutch (lyžařská analýza č.1) | Zpět na analýzu

První dojem:

Dobrý den.

Jízda v branách je chvályhodná činnost a dost často nám nastavuje zrcadlo. To co funguje při volné jízdě, často není funkční v branách, to co se zdá již dobře natrénované a automatizované, nebývá často tak automatické při jízdě vytyčenou trasou, kde je třeba rychle reagovat a hledat optimální stopu.

Analýza:

Pojďme ale k vašemu problému. Jsou jím lyže do písmene A, jak píšete, my spíše říkáme do písmene V, což nakonec na věci nic nemění. Tento problém vzniká pouze dvěma způsoby. Když je zcela neaktivní a nezahraněná vnitřní lyže, nebo když je naopak vnitřní lyže příliš zatížená a vnější odjíždí. Ve vašem případě se jedná o tu druhou variantu.

Všechny oblouky zahajujete rychlým vkloněním pánve do oblouku, či spíše přisednutím vnitřní lyže. Tím se dostanete do zablokované pozice, ve které lze jen velmi těžko zvyšovat úhel zahranění lyží. Většina oblouků je tak spíše smýkaných, než řezaných, zejména v obloucích doleva je pak vidět, jak vnější lyže odjíždí do písmene V, v oblouku nedrží a smýká.

Nevím, jak jezdíte volně, z této jízdy se mi ale zdá, že vás mírně matou i branky, ke kterým se snažíte dostat co nejkratší drahou a navíc co nejblíže. Jízda v branách má ale svoji ideální trajektorii a ta nám praví, že většina oblouku se odehrává nad brankou, nikoliv u ní. Ale to už je otázka reálného tréninku s někým, kdo vám trajektorii vysvětlí přímo v trati.

Cvičení:

Já bych pro začátek doporučil návrat na modro/červenou sjezdovku a driloval jízdu po vnější lyži, ale také zahájení oblouku, které by mělo být klidnější, delší, s dobrou oporou o vnější lyži, ze které se lze do oblouku naklápět a následně dle potřeby zalamovat pro udržení opory o vnější lyži po celou dobu oblouku. Cvičení jako "stork turn" nebo trochu komplikovanější "reverse bicycle" vám dají okamžitě zpětnou vazbu, zvlášť pokud je budete trénovat ve větší rychlosti a v řezaných obloucích.

Odkazy na cvičení na jedné lyži (https://www.youtube.com/watch?…) nebo https://www.youtube.com/watch?…

Zdraví Ondřej Novák

Zpět na analýzu - Dutch (lyžařská analýza č. 1)

Komerční tipy