
Ondřej Novák - komentář
První dojem:
Ahoj Láďo. Videa opravdu nejsou ideální a my bohužel nejsme věštci
Analýza:
Z toho, co lze v těch několika sekundách, kdy se přiblížíš ke kameře na dostatečnou vzdálenost vypozorovat, je patrný zejména aktivní pohyb vnitřní lyže/nohy při zahájení oblouku. Tedy to mnohokrát opakované vykročení, či předsunutí. Přitom na takto mírném svahu bys měl dokázat vést po celou dobu jízdy špičky lyží téměř vedle sebe. S velkým předsunutím souvisí i špatné rozložení váhy, těžko se hmotnost dělí mezi obě dvě lyže, když je jedna o půl metru předsunutá a jaksi na ni "nedosáhneš".
Cvičení:
Jsi velký chlap, 205 cm není málo a takové basketbalové výšky se na lyže vždy skládají trochu hůř, ale nejsi výjimka. Ve Světovém poháru najdeme takových výšek hned několik a taky jim to jde. Pro začátek zkus jen nepředsouvat vnitřní lyži při zahájení. Zkus obě lyže držet vedle sebe a pouze je na mírné modré sjezdovce překlápět ze strany na strany bez jakýchkoliv dalších pohybů. Střídej pocit tlaku na velkém bříšku za palcem vnější nohy a pocit lechtání na malíčku vnitřní nohy. Když chceš přehranit, vystřídej jen palec a malíček. Nezapomeň si zároveň kontrolovat, že vnější chodidlo, či bříško za palcem jsou vždy těžší, tedy více zatížené než vnitřní lyže.
Lyže Contact ti asi docela vyhovují svoji tuhostí, i když vzhledem k váze bych se nebál zvolit i nějaký vyšší model. Při 205 cm bych ale určitě volil nějakou jinou délku. Vybírej v těch nejdelších, což bude u běžně dostupných sjezdovkových lyží kolem 185 cm, delší už pravděpodobně stejně neseženeš. KAždopádně těch deset centimetrů tipomůže s lepší stabilitou. Nebudeš muset tolik celý den balancovat zpředu dozadu, svaly si trochu odpočinou, a ty dva metry na poloměru oblouku, které se s délkou přidají, ani nepoznáš.