David Pražák - komentář k analýze č. 1: Adys_e - SNOW.CZ

David Pražák - komentář

k analýze: Adys_e (lyžařská analýza č.1) | Zpět na analýzu

První dojem:

Ahoj Adame! Nejprve chci ocenit, že jsi poslal své video k analýze. Z tvé jízdy a projevu na lyžích mám pocit, že jsi člověk, co se rád hýbe a do lyžování dává vše. Líbí se mi, že dokážeš udržet lyže na hranách a nebojíš se rychlosti. To je ten nejlepší předpoklad se posunout svou techniku ještě na vyšší úroveň. Pojďme se podívat společně na to, co bys mohl ještě vylepšit!

Analýza:

Ano, máš pravdu, video není nejlepší kvality. Napříště také doporučuji se pořádně natočit i zepředu a z boku. Některé chyby jsou prostě při pohledu zezadu špatně vidět. Takže teď k tomu, co z videa vyčíst lze. Sám cítíš, že nejsi úplně ve vyváženém středovém postoji, ale spíše vzadu. A to zejména v závěru oblouku. Rovnou ti napovím, že rukama to ale není. Ty bys měl řešit spíše až úplně naposled. Daleko důležitější je, co dělají tvoje nohy s lyžemi. Abychom se dopátrali příčiny tvé chyby při zakončení oblouku, musíme se podívat až na jeho úplný začátek, na jeho zahájení. Takže si svoje video pusť ještě jednou, klidně i zpomaleně a zamysli se, jakými pohyby vlastně uvolníš tlak ze starých hran a postavíš lyže na nové? Na co jsi přišel? Máš? Dobře. Teď ti povím můj názor: Při zahájení oblouku se celkem razantně zvedneš z kolen, jakoby ses chtěl napřímit. Což Tě téměř katapultuje do dalšího oblouku. Normálně by ti potom přehranění lyží trvalo dlouho. Ale protože už pravděpodobně víš, že máš na nových hranách být co nejdříve (optimálně dlouho před spádnicí), doháníš to rychlým vkloněním pánve dovnitř oblouku. To ovšem vede k předsunu vnitřní lyže, jejímu zatížení a hlavně zmíněnému záklonu v závěru oblouku. V dalším oblouku se zase zvedáš, abys záklon vyrovnal, a je to tu zas. Vlastně hraješ na honěnou se svými vlastními lyžemi, které ti neposedně neustále ujíždí pod tělem. Jak z toho ven?

Cvičení:

Až zase budeš příště na kopci, zkus se během své jízdy zamyslet nad tím, co se děje s tvými chodidly. Které je více zatíženo? Hned druhou jízdu se zkus více soustředit v oblouku na vnější lyži. O tu by ses měl opřít a právě na chodidle vnější nohy bys měl cítit největší tlak. Vnitřní noha by oproti tomu měla působit lehce. Jakmile budeš chtít zahájit nový oblouk, prostě tu nohu, na které se vzpíráš, povol a pomalu se začni vzpírat na té druhé. Vlastně je to pohyb, jako bys cvičil na stepperu ve fitku. Jedna noha se krčí, druhá natahuje a pak se střídají. Uvidíš, že dosáhneš dokonce lepšího efektu, než kdyby ses pouze zvedal z kolen. Až ti tohle půjde. Soustřeď se na vnitřní lyži. Zkus ji jakoby zatahovat pod tělo. Trochu jako při telemarku. Tím bys měl odstranit to předsouvání. Také doporučuji vyzkoušet lyže s delším poloměrem otáčení. Budeš mít víc času všechno promyslet. Dej vědět jestli to funguje v porovnání s tím, co jsi jezdil doteď. Kdybys měl víc dotazů, rád se s tebou sejdu na kopci u nás v Davosu!

Zpět na analýzu - Adys_e (lyžařská analýza č. 1)

Články

20.11.2017

Česká lyžařská reprezentace: jasná odpověď na nepříjemné otázky

V rozhovoru pro loňské listopadové SNOW 98 označil ...
19.11.2017

Vyhlášení vítězů soutěže o exkluzivní dámské lyže Elan a 9 tašek k tomu!

Soutěžit o exkluzivní lyže Elan Delight Black Editi...
18.11.2017

SNOW tour: Monínec – „revoluční“ lyžování

17. listopad máme pevně spojen s revolucí, a to nov...
18.11.2017

Jak se v Česku financuje lyžování

Loni se začaly do veřejného prostoru dostávat infor...
18.11.2017

Nohy v teple a pohodlí jsou základ

Se začínající zimní sezónou se kromě potěšení z prv...
17.11.2017

SNOW tour: Stubai – bílý víkend

I Stubaiský ledovec si od minulého víkendu užívá pa...

Diskuze o lyžování

Forget your carving ski...

dnes 08:21:22 od valerius

17. listopad

dnes 02:24:58 od ivan

Jaké lyže pro težší váhu

dnes 02:21:00 od ivan

#MeToo

včera 18:58:36 od ˘Ö˘Krab

SPORTEN

včera 18:57:11 od ivan

Lange vs. Salomon

včera 12:27:38 od Jarda K

Lusti nebo Atomic,.....

19.11.2017 17:28:18 od ˘Ö˘Krab

Na hrudi obra obláček zlatý

19.11.2017 15:09:46 od bonup

Šárka Strachová

18.11.2017 18:44:53 od ivan

Atomic ceny

18.11.2017 10:11:23 od klokanito