
Jiří Nohejl - komentář
První dojem:
Rychlá jízda pokročilého lyžaře, který nedostatečně využívá potenciál svých lyží a jede pasivně "po radiusu". Jede tak sice carvingové, ale vzhledem k použitým lyžím, příliš dlouhé a otevřené oblouky.
Analýza:
Pokud se nejprve zaměříme na vedení lyží, na první pohled nás upoutá výrazné předsouvání vnitřní lyže (zvláště patrné na části videa začínající v čase 0:27). Příčina této chyby může být dvojího charakteru:
- Lyžař tento pohyb dělá (ať již vědomě či podvědomě) s cílem zahájit nový oblouk. Předsunutí lyže je tedy aktivní a je výsledkem lyžařovy snahy o správné provedení oblouku.
- Lyžař tímto pohybem reaguje na chybu, která vznikla v přechodu mezi oblouky tím, že nebyl aktivní v předozadní rovině a na úkor pohybu dopředu se mu pánev dostala příliš brzy dovnitř tvořeného oblouku a to neproporcionálně vůči ostatním segmentům těla.
Vzhledem k prezentovanému videu je pravděpodobné, že se jedná o kombinaci obou zmíněných příčin. Důsledkem poté je, že ve fázi vedení oblouku jsou lyže špatně zatíženy a to jak ve frontální, tak i sagitální (předozadní) rovině.
Vnější lyže je méně zatížena než lyže vnitřní a zároveň jsou lyže zatíženy více mezi patkou vázání a patkou lyže. Takovéto rozložení váhy znemožňuje správné prohnutí lyží (v jejich optimálním konstrukčním bodě) a tím omezuje využití průhybu lyží pro aktivnější zatáčení a lepší vedení. Z výše uvedeného poté plyne již zmíněná pasivní jízda velmi dlouhými a otevřenými oblouky.
Cvičení:
Byť by z předchozí analýzy mohl plynout návrh cvičení vedoucích k předozadní práci s těžištěm a omezování předsouvání vnitřní lyže, považuji za vhodnější, zaměřit se na situaci komplexněji.
Z videa je, kromě již zmíněných problémů, vidět, že lyžařovi chybí kombinace základních lyžařských dovedností. Doporučil bych, aby se lyžař větší část svého tréninku zaměřil spíše než na hranění, na dvě další klíčové dovednosti, a to otáčení lyží a kontrolu zatížení.
Tyto dovednosti lze úspěšně trénovat společně a to nejlépe na mírnějším až středně strmém upraveném svahu a v menších rychlostech. Pro nácvik považuji ze základní cvičení "javelin turn" a jeho různé variace. Velmi vhodným cvičením je i jízda po vnější lyži s odlehčenou vnitřní (například přizvednutím patky) a to již v zahájení oblouku.
Tato cvičení trénují nejen správné zatížení a dovednost otáčení lyží, ale v konečném důsledku odstraňují "záklon" a i zmiňované předsunutí vnitřní lyže tím, že automatizují zahájení a vedení oblouku pouze s využitím vnější lyže.