Marcela Polášková - komentář k analýze č. 1: posvoboda - SNOW.CZ

Marcela Polášková - komentář

k analýze: posvoboda (lyžařská analýza č.1) | Zpět na analýzu

První dojem:

Ahoj Luke! Zdá se mi, že chceš dosáhnout něčeho, co si trochu odporuje. Chceš jezdit po hranách, ne "smykovat" ale přitom nechceš jezdit rychle. Možná by bylo na začátek dobře říci, že smýkání lyží do normálního lyžování také patří, není to nic podřadného a řízené smýkání využívá spousta dobrých lyžařů z různých důvodů. Navíc pokud bychom měli jít do detailu - i při na smýkání lyží se podílí částečné hranění. Kdyby byly lyže jen na plochách, gravitací bys sesouval do údolí ...:-)

Analýza:

Tvůj problém v jízdě plyne z toho, že při zahájení oblouku ale i během vedení všechny pohyby vedeš extremně přes oporu o vnitřní lyži a v záklonu. Jen v krátkém okamžiku přechodu z oblouku do oblouku stojíš těžištěm mezi lyžemi. V průběhu vedení usedáš právě nad vnitřní nohou dozadu, do toho zmiňovaného lyžařského záklonu. Vidíš to na stopě, která se ti po zahájení oblouku zbytečně rozšiřuje. V "záklonu" a v takhle široké stopě nelze dosáhnout na to, co bys chtěl - na zavření oblouku k vrstevnici, protože neovládáš špičky lyží, které se na zavření oblouku podílejí.

Cvičení:

Na začátek bych ti poradila se vrátit k modrým sjezdovkám a na nich cvičit zahájení a jízdu v obloucích s výraznější oporou o vnější nohu tak, že vnitřní nohou budeš v průběhu jízdy vždy poklepávat nebo ji budeš mít patkou nad sněhem. Pomůže ti to s omezením vlivu vnitřní lyže na tvou jízdu a pomůže i s předozadní rovnováhou, na které je potřeba pracovat při vedení oblouku. Navíc sklon modré sjezdovky ti umožní vše dělat v rychlostech, které ti nebudou nepříjemné. Také se zamysli nad tím, zda je délka tvých lyží vzhledem k tvé výšce přesně to "ořechové". Dala bych přednost lyžím alespoň 165cm. Delší lyže neznamenají automaticky "dlouhé obřákové oblouky". Ale musíš si vybrat pro sebe i při té délce točivější lyže. Tak ať se ti daří.

Zpět na analýzu - posvoboda (lyžařská analýza č. 1)

Články

18.03.2019

SWISSmag 20 - jaro/léto 2019

Jak se zima ukládá k spánku a příroda se probouzí, d...
15.03.2019

Nejlepší lyže v jarních slevách 2019

Zima se převalila do své druhé poloviny a asi jedino...
14.03.2019

Aktuálně: čerstvý sníh i lyžování v triku

Po víkendovém sněžení a kalamitních vichřicích se do...
13.03.2019

Lanovky ve švýcarském Flumserbergu (1. díl)

Flumserberg se nachází ve východním Švýcarsku v kant...
12.03.2019

O'Neill Czech Freeski Tour 2019 – Pec pod Sněžkou: výsledky

V sobotu 9. 3. 2019 se v krkonošském středisku Pec p...

Diskuze o lyžování

Nebezpeční lyžaři

dnes 07:24:15 od IIIvan

Analýza - slečna 14 let

včera 23:02:56 od MichalW

Alpine Ski World Cup 18/19

včera 22:57:24 od HonzA_

Grosseck Speiereck: [Středisko]

včera 22:47:44 od MichalW

PETRA VLHOVÁ

včera 22:25:22 od Harry

Vlastní středisko

včera 21:54:40 od Harry

Pomoc při výběru lyží

včera 19:57:06 od glen