Ondřej Novák - komentář k analýze č. 2: jarostanek - SNOW.cz
Domů Lyžařské analýzy jarostanek - č. 2 Komentář: Ondřej Novák

Ondřej Novák - komentář

k analýze: jarostanek (lyžařská analýza č.2) | Zpět na analýzu

První dojem:

Ahoj Jaro, děkujeme za tvoje video, protože jízda v boulích se zde často neobjevuje a je určitě zajímavé se jí obecně zabývat.

Analýza:

Myslím, že rozházené ruce jsou zde spíše důsledkem jiných chybiček a těmi bychom se měli zabývat.

Na začátek je třeba si uvědomit, že boule, zejména tyto expertní, vyjeté a na strmějším kopci, vyžadují notnou dávku odvahy a strach je to, co naši správnou techniku nejvíce limituje. Proto bych nejprve začal pracovat na ideálním postavení trupu, jeho zpevnění a omezení jeho pohybu zejména v předozadní rovině.

Velmi dobře chápeš techniku v boulích, tzn. mezi boulemi se snažím otáčet „dlouhé“ nohy do oblouku, přes bouli nohy krčím a z boule zase natahuji - kopíruji terén a tlumím nerovnosti. Často se ti však stává (a obecně nejen tobě), že přes bouli nekrčíš pouze nohy, ale ohýbáš trup v pase směrem vpřed. Je to taková automatická reakce, nedůvěra v dostatečné pokrčení nohou, atd. Jenže právě předklonem trupu pokrčení nohou omezuješ a blokuješ, na vrcholu boule se pak ocitáš v celkově skrčené pozici, která je nevýhodná pro další pohyb a následné natahování a otáčení nohou do oblouku.

Cvičení:

Zkus tedy udržet trup více vzpřímený, soustřeď se na jeho zpevnění v oblasti břicha. Zůstaň více narovnaný v nájezdu na bouli a v kopírování boule aktivuj více pokrčení nohou. Je to spíše mentální změna, která souvisí se strachem a s nedůvěrou ve stoprocentní práci nohou.

Od této změny se pak začne odvíjet vše ostatní jako lepší nájezd do oblouku, výchozí pozice boků na začátku oblouku - občas padáš, zejména v oblouku doleva, dovnitř a přes vnitřní lyži. Ale to vše je otázka správného načasování pohybů a to souvisí se správným provedením - technikou.

Jako dobrý základ ti poslouží i pomalejší jízda ve větších - širších boulích, kde budeš mít dostatek času se soustředit na uvolněnou pozici trupu, dynamickou rovnováhu a plynulé aktivní otáčení nohou, které tomu v současnosti také trochu chybí.

Ale jinak velký palec nahoru, protože jezdit v boulích předpokládá zejména odvahu a chuť a to je z tvé jízdy jednoznačně vidět, navíc koncept techniky chápeš dobře. A jezdit v boulích se dá dobře naučit pouze ježděním v boulích.

Zpět na analýzu - jarostanek (lyžařská analýza č. 2)

Komerční tipy