David Pražák - komentář k analýze č. 2: Roman75 - SNOW.cz
Domů Lyžařské analýzy Roman75 - č. 2 Komentář: David Pražák

David Pražák - komentář

k analýze: Roman75 (lyžařská analýza č.2) | Zpět na analýzu

První dojem:

Ahoj Roman75, díky za zaslání videa. Zdá se, že jsi ve svém lyžování udělal pokrok. V porovnání s loňskem na mě Tvá jízda působí na první pohled celkově více kontrolovaně a s větším stranovým rozsahem dolních končetin. Také vykopávání na patky lyží ubylo. Kromě tréninku Ti ale určitě pomohla i mírnější sjezdovka, na které jsi video natočil. Zda-li se Ti podařilo odstranit i ten záklon, je z pohledu zezadu těžko říct. Příště zkus poslat video, kde Tě uvidíme z více úhlů (také zepředu i ze strany). Zkusím rozebrat alespoň to, co z videa poznat lze.

Analýza:

V oblouku máš dobrou nájezdní fázi. Dobře se nakloníš do oblouku, lyže postavíš na hrany. Ve správném provedení krátkého řezaného oblouku, o který usiluješ, bys měl hned nato, ideálně už před spádnicí, vyhledat oporu o vnější lyži za pomoci plynulého povolování vnitřní nohy. Ramena by se dále neměla stranově posouvat dovnitř oblouku, zato pánev ano (představ si to, jako kdyby tě najednou někdo chytil za ramena, ale zbytek těla by zůstal volně a nakláněl se dál dovnitř oblouku). Tím dojde k zalomení mezi trupem a dolními končetinami, zvětšování zahranění lyží a lepší kontrole tlaku. V Tvém případě ti pánev utíká ven z oblouku, tzn. úplně na opačnou stranu, než je žádoucí. To Ti snižuje hranění lyží. Kompenzuješ to nakláněním pouze kolen do oblouku. To Ti na prudších svazích a ve větších rychlostech už nemůže stačit.

Cvičení:

Jezdíš někdy na jiných lyžích, než na slalomkách? Myslím, že by Ti to určitě prospělo. Slalomky totiž mnohé chyby odpouští. Vezmi nějaké lyže o delším poloměru, třeba 18 m a zkus na nich potrénovat. Můžeš cvičit oblouky jen na vnější lyži, vnitřní lyži drž v průběhu celého oblouku zvednutou. Soustřeď se na to, abys lyže vyměnil co nejdříve. Můžeš třeba dokonce zkusit při zahájení oblouku ze staré vnější na novou vnější přeskočit. Trup ale musí zůstat klidný, výměna probíhá jen z nohou. Cíl je používat vnější nohu jako celek, mírně pokrčenou a zvětšit si tak páku, skrz kterou působíš na svoji lyži. Na těchto lyžích zkoušej také oblouky o různém poloměru. Krátké řezané oblouky budou pro tebe jednoznačně výzva! Hodně zábavy při trénování.

Zdraví David

Zpět na analýzu - Roman75 (lyžařská analýza č. 2)

Komerční tipy