David Pražák - komentář k analýze č. 1: kowis90 - SNOW.cz
Domů Lyžařské analýzy kowis90 - č. 1 Komentář: David Pražák

David Pražák - komentář

k analýze: kowis90 (lyžařská analýza č.1) | Zpět na analýzu

První dojem:

Ahoj Kowis90,

také tobě díky za zaslání videa. Je zajímavé, že se nám tu po hned po sobě sešly dvě podobné jízdy, a to krátký řezaný oblouk na slalomkách. Stejně jako v předešlém případě, bych i Tebe rád poprosil, abys příště poslal kvalitnější video, kde budeš vidět i zepředu a kameraman bude stát v klidu někde na straně sjezdovky a prostě si Tě jenom přiblíží zoomem. A teď k Tvé jízdě.

Analýza:

Je vidět, že účel tvá jízda plní. Jak píšeš, přišel jsi se „vyblbnout“ po celodenní šichtě na večerko. Pumpuješ nahoru a dolů a užíváš si naplno reboundu své točivé slalomky. Na tvé jízdě se mi líbí dynamika, udržení rytmu a kontrola rychlosti. Chápu, že máš k dispozici jen krátkou sjezdovku, chceš využít každý metr kopce, a tak máš pocit, že musíš udělat co nejvíce oblouků. Opravdu si dáváš „do těla“. Dovedeš si představit, že bys takhle lyžoval celý den?

Úskalím tvé techniky lyžování je, že oblouk zahajuješ velkým vertikálním pohybem, který vychází z obou nohou. To vede k pozdním záběru lyží, tlak na hrany dostáváš až kolem spádnice. Navíc oblouk zahajuješ předsunutím vnitřní nohy, nad kterou se také nakláníš trupem. Protože podvědomě cítíš, že vnější lyže nefunguje, jak má, doháníš nedostatečný tlak vkloněním kolene vnější nohy do oblouku, abys lyži více zahranil a lyže mohla dobře zatáčet. Rozdílnost v práci lyží je vidět také v zahájení oblouku, kdy se ti lyže dostávají do lehkého véčka.

Cvičení:

Doporučuji přečíst již zmíněnou předešlou analýzu (Roman75). Mnohé se z ní dovíš, máte dost společných problémů při vašem lyžování. Soustřeď se na pohyb „pedálování“ a odbourání vertikálního pohybu. Dominantní v oblouku by měla být vnější lyže. Zasouvej vnitřní nohu pod sebe, zkus odstranit ten krok na začátku oblouku. Jelikož jsi učitel lyžování a jsi zvyklý na různá koordinačně náročnější cvičení, můžeš si dovolit vyzkoušet něco méně tradičního: na modré sjezdovce se rozjeď rovně z kopce dolů a začni bruslit. Ale pozor! Pomalu, trpělivě. Udělej oblouk na vnější lyži, při zahájení nového oblouku přestup na malíkovou hranu nové vnější lyže. Potom převal na palcovou hranu (jako při bruslení na běžkách) a na této hraně stále té samé vnější lyže oblouk dojeď. Střídej nohy. Opakuj dále, ale vedle vnější lyže lehce polož na sníh vnitřní lyži do paralelního postavení. A oblouky pomocí pedálování s včasným tlakem na vnější lyži jsou na světě! Přeji příjemnou zábavu při tréninku!

Zdraví David

Zpět na analýzu - kowis90 (lyžařská analýza č. 1)

Komerční tipy