Ondřej Novák - komentář k analýze č. 1: Jumperka - SNOW.cz
Domů Lyžařské analýzy Jumperka - č. 1 Komentář: Ondřej Novák

Ondřej Novák - komentář

k analýze: Jumperka (lyžařská analýza č.1) | Zpět na analýzu

První dojem:

Ahoj Jumperko.

Je vidět, že synka lyžování baví a to je na jakékoliv činnosti, nejen u dětí, asi to nejpodstatnější. Závodník z něj asi nebude a pokud k tomu ani žádné takové ambice nesměřují, je nejlepší děti prostě nechat volně lyžovat a vystavovat je mírně nekomfortním zónám, které je donutí udělat něco jinak - jízda přes nerovnosti, ve snowparku ap. rozvíjí správný vyvážený postoj na lyžích - a zároveň jim lyžování nezprotiví - typicky příliš prudké sjezdovky.

Analýza:

Dave stojí na lyžích docela dobře, možná se občas snaží o přílišný předklon horní poloviny těla, který mu pak blokuje pohyblivost nohou, které zůstávají občas nataženy. Možná ho k tomu vede i tvůj pokyn "ruce dopředu", který je jedním z nejvíce opakovaných a přitom ne úplně šťastných. Balancovat na lyžích se snažíme pokrčením kotníků, kolen a boků, nikoliv natahováním rukou nebo předklonem horní poloviny těla. Když budeš chodit třeba po kládě, těžko udržíš rovnováhu s rukama před tělem. Ani ruce na kolena nenapraví "záklon", který je daný vývojem a teprve kolem sedmého roku věku se dá začít více řešit. Do té doby lyžují v záklonu všechny děti.

Pracoval bych spíše na zúžení stopy a "kulatých" obloucích, které děti přirozeně nutí plynule otáčet a zatěžovat lyže.

Cvičení:

Obecně jdeš správnou cestou. Hlavně radost, minimum pokynů, hodně lyžování. Neboj se využít jednoduchých snowparků, cestiček v lese, nerovností, skokánků. Děti to milují a při přejezdu malé bedny v parku se naučí mnohem víc než při drilování jednoho oblouku na sjezdovce. Šikovný instruktor, který ví proč a jak, také nemusí být občas k zahození. Ukáže během dvou hodin synkovi pár drobností, jak lyžovat snáze a ten to pak bude třeba učit tebe a sám se přitom zdokonalovat. Neposkytnu ti žádné univerzální rady ani seznam cvičení, které zaručeně zaberou. Sám tak děti neučím. Snažím se rozvíjet jejich všeobecné dovednosti souvislé s lyžováním a rovnováhou. Důležité je uvědomit si, kam a proč dítě někam chceme směřovat. Závodní kariéra vyžaduje jiný přístup a důraz na techniku než běžné rekreační lyžování, které by mělo být hlavně o radosti z pohybu.

Zdraví ON

Zpět na analýzu - Jumperka (lyžařská analýza č. 1)

Komerční tipy