Ondřej Novák - komentář k analýze č. 1: tomas.mervart - SNOW.cz
Domů Lyžařské analýzy tomas.mervart - č. 1 Komentář: Ondřej Novák

Ondřej Novák - komentář

k analýze: tomas.mervart (lyžařská analýza č.1) | Zpět na analýzu

První dojem:

Ahoj Tomáši. Je vidět, že jsi sportovní lyžař, rychlosti se nebojíš, stejně tak ti není cizí ani větší náklon do oblouku. Přesto tvoje jízda vykazuje mnoho typických chyb, kterými trpí nemalé množství sportovních lyžařů.

Analýza:

Začal bych s přílišnou intenzitou pohybů. Pohybuješ se vlastně jen ve dvou tuhých pozicích. Maximální zalomení těla a nohou při oblouku doprava, druhá pozice je stejná, jen při oblouku doleva. Není cílem jít ve všem hned na maximum, ale postupně, plynule. Nechat lyže na začátku jet, naklápět je pohybem celých nohou. Jen tak ti v nájezdové fázi odjedou dále od těla, budeš se moct plynule naklápět do oblouku a v okolí spádnice pak zpevnit trup a pohybem nohou dovnitř oblouku vybudovat kýžené zalomení, které tě udrží v rovnováze, udrží tlak na vnější lyži a zkrátí poloměr. Tvůj oblouk je velmi krátký na začátku a díky tomu velmi dlouhý na konci. Mělo by to být přesně obráceně. Pouze klidným a trpělivým nájezdem můžeme vybudovat dobré postavení a náklon pro další aktivity. Zásadně by ti pomohlo i omezit aktivní předsouvání vnitřní lyže na začátku a v průběhu oblouku. Vnitřní lyži nikam nepředsouvej, naopak se snaž zejména v nájezdu do oblouku až do spádnice udržovat špičky lyží téměř vedle sebe.

Cvičení:

Práce na změně a vnímání techniky je hodně. Ale začni třeba jednoduchým drilem, který tě donutí prodloužit nájezd, odstraní přílišné zalomení v bocích na začátku oblouku a eliminuje předsouvání vnitřní lyže. Takže vlastně takový všelék :-). Na konci oblouku si postupně a plynule stoupej na novou vnější lyži. Novou vnitřní lyži naopak zvedni, stačí třeba i jen patka lyže, a až do spádnice zatáčej pouze na vnější. Ve spádnici pak můžeš položit vnitřní na sníh a oblouk dokončit už s oběma lyžemi na sněhu. Hlídej si po celou dobu oporu o vnější lyži. Drily na jedné lyži najdeš na mých starších videích třeba zde: https://www.youtube.com/watch?… https://www.youtube.com/watch?…

Pošli za čas další video, ať vidíme, jak jsi pokročil. Zdraví Ondřej Novák

Zpět na analýzu - tomas.mervart (lyžařská analýza č. 1)

Komerční tipy