Dalbello Lupo 130 C - recenze (mini test) z 06.11.2017 - Recenze Dalbello Lupo 130 C - SNOW.cz
Domů Recenze Boty freestylové Dalbello Lupo 130 C

Recenze Dalbello Lupo 130 C (06.11.2017)

Recenze Dalbello Lupo 130 C (freestylové Boty) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Boty - freestylové | Počet recenzí: 2 | Značka: Dalbello
Vložil: Petr Socha - SNOW | Ročník: 2017 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Dalbello Lupo 130 C z kolekce Freeride tour s šíří 98 mm deklaruje flexi 130 a má koncovou maloobchodní cenu 17 890 Kč.

Zkušenosti s užíváním produktu

Jedna bota na všechno a pohodlí jako bonus

Vše se komplikuje. Po baby boomu pinových vázání už třeba neplatí, že člověku nutně stačí jedny boty na všechny lyže. Najdou firmy skutečně univerzální botu?

Už několik let se na trhu objevují hybridní boty, které deklarují jak výkon při sjezdu, tak i pohodlí při chůzi. Typicky jsou to tuhé boty s flexí i 130 opatřené systémem ski/walk, často s pryží na podrážce a zejména s otvory pro lehké pinové vázání, které zvyšují jejich použitelnost co do kombinace s různými typy vázání. Já si ze všech k testu na suchu vybral Dalbello Lupo 130, a to z prostého důvodu: jejich koncept vychází z modelu Krypton, potažmo prastarých Raichle Flexon, neboli je to bota s odklopným jazykem, která nejen starším pánům zásadně usnadňuje nástup do boty.
Je to navíc i řešení pro lyžaře s vyšším nártem, kteří jsou náchylní k tvorbě výrůstků na vrcholu nártu. Pokud se člověku dostane na nohu bota, která v tomto kritickém místě vyvolává tlak (obvykle po stažení komínu tradiční overlap konstrukce) na výrůstek, jehož se bez chirurga nezbavíte, stačí hodina dvě lyžování – znám to z vlastní zkušenosti. Dodám, že recenze sleduje botu zejména z pohledu běžného sjezdového lyžaře a jeho obvyklých denních potřeb, možnost chůze vnímám jen jako něco navíc.

Snadný nástup/výstup ze skeletu
Kdo svádí ve svém lyžařském dni boj s botou, která umí zatraceně bolestivě kousnout, ví, o čem mluvím. Vstup do a výstup z boty jsou snad nejkritičtějšími chvílemi každého lyžařského dne. Pokud je šance se tomuto druhu tortury vyhnout, přičemž ale nepřijít o plnohodnotný lyžařský zážitek, byla by chyba to nezkusit. Z tohoto hlediska se mi zdá koncept Cabrio, jak jej Dalbello nazývá, nepochopitelně opomínaný.
A v praxi? Nastupujete sice pořád do lyžařské boty, ale není potřeba spěchat a lovit speciální grif, aby bota nohu nesevřela. Prostě pohoda, obzvlášť při režimu komínu walk. Zkoušel jsem i nástup do skeletu s nazutou vnitřní botičkou po vzoru lehkých skialpových bot. Lepší je to klasicky, po sjezdařsku.

Plný lyžařský výkon
Udávaná flexe 130 by měla nést jistotu, že bota bude dodatečně tuhá. Skelet modelu Lupo 130 C je sportovně široký (98 mm), komín je vyztužený karbonem a bota nese všechny obvyklé prvky výbavy: hliníkové přezky s mikro-posuvem, canting, velcro pásek stahující vršek komínu.

Systém ski/walk – spása číslo dvě
Pokud jsem zmínil jako největší bolest lyžařských bot nástup, pak přidám i druhou – nemožnost natažení nohy v koleni při chůzi či stání v lanovce. U bot bez systému ski/walk, který dokáže uvolnit úhel komínu, je to obzvlášť při celodenním lyžování utrpení. Noha je neustále přikrčena v poloze pro sjezd a ani při stání v lanovce jí nelze dopřát úlevy a odpočinku. Lyžování je pak únavnější, a to nemluvíme o chůzi. Model Lupo má přepínání na volno – kdy se komín pohybuje – a jeden fixní stupeň pro sjezd. Jednoduchý princip blokantu, který se opře o spodní část skeletu, čímž vymezí tu horní, napovídá, že systém bude nenáročný na údržbu, a dává jistotu, že bude fungovat bez potíží.

Hmotnosti
Udávaná hmotnost referenční boty vel. 265 je 1 860 g a 1 640 g s odejmutým jazykem, což je pro daný typ boty velmi málo. My naměřili na modelu vel. 255 celkem 1 805 g, po vyjmutí jazyka 1 669 g. Vnitřní botička váží 330 g.

Vnitřní botička
Vnitřní botička IF AIR je tepelně tvarovatelná, velmi lehká a optimalizovaná spíš pro chůzi (ohebný komín), kritické části jsou vyztuženy (jazyk, horní část komínu v kontaktu se skeletem). Pocitově bych botičce přidal trochu tuhosti a pevnosti, to ale nakonec záleží na poměru aktivit sjezd/chůze.

Vychytávka 1– odnímatelný jazyk
Není to horká novinka, ale určitě příjemná možnost pro ty, kdo chtějí na lyžích trochu víc chodit. Odnímatelný jazyk boty odlehčí a rozhýbá do komfortního úhlu 67°. Jazyk se sundá i nandá velmi snadno a intuitivně. Jen ho pak nesmíte ztratit. Příjemným doplňkem je membránová tkanina nalepená na centrálním otvoru v nártu skeletu, která po sejmutí jazyka tvoří přední plášť boty. Zaručí tak, že se do boty nedostane voda – což je benefit pro všechny a všude.

Vychytávka 2 – Grip walk
Grip walk je loňská novinka, která činí podrážku ergonomičtější a bezpečnější pro chůzi. Optimálně funguje s Grip walk vázáními (Marker, Völkl, K2, Blizzard, Nordica) a s pinovými vázáními.

+ plusy

  • komfortní nástup/výstup
  • režim ski/walk
  • pohodlná a bezpečná chůze
  • nízká hmotnost
  • odolnost proti pronikání vody
  • široká kompatibilita (to vše při předpokladu vysoce výkonné boty)

- mínusy

  • vnitřní botička stavěná spíše pro chůzi (při převažujícím sjezdování lze snadno nahradit nějakou osvědčenou výkonnější)

Diskuze: Dalbello Lupo 130 C

11.11.2017 22:19:49 #2 

Příspěvků: 4

dasenicekk

;-)

11.11.2017 22:20:07 #3 

Příspěvků: 4

dasenicekk

:-)supr

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy