Head Nexo LYT 130 - recenze (mini test) z 08.11.2018 - SNOW.CZ

Head Nexo LYT 130 | recenze (mini test) z 08.11.2018

Boty - sjezdové | Počet recenzí: 0 | Značka: Head
Vložil: Petr Socha - SNOW | Ročník: 2018 | Doba užívání: týden

Head NEXO LYT 130 jsou boty pro výkonné lyžaře. Nový materiál grafen doplněný s plastem v kombinaci s novým pláštěm Smart Frame poskytuje rovnováhu mezi výkonem, pohodlím a nízkou hmotností.

Zkušenosti s užíváním produktu

Odlehčovat i sjezdové boty dává smysl. Byli bychom možná sami překvapeni, jak často lyži s botou aktivně odlehčujeme, jak často svými silami překonáváme její kinetickou energii. Pro recenzi jsme tedy tentokrát sáhli rovnou na nejlehčí sjezdovou botu na trhu, Head Nexo Lyt 130.

Model Nexo Lyt 130 ve hře o nejnižší hmotnost vykládá jako hlavní trumf nový skelet. Aby byl lehký, musí být vedle odlehčených komponentů vhodně zvolen použitý typ plastu a minimalizován jeho objem. Head to neřeší karbonem, ani zpevněnou kostrou skeletu. Vytáhl svou známou kartu – materiál zvaný grafen. Zopakujeme si, že to je supertenká forma uhlíku strukturou podobná grafitu, prakticky nejpevnější známý průmyslový materiál.

Až dvě kila k dobru
Porovnáme-li totiž hmotnosti stejně velkých podobně koncipovaných skeletů vícero značek, zjistíme, že Nexo Lyt 130 přemožitele nenajde. Při velikosti 26,5 mondo váží skelet 1 077 g. Což je o nějakých 200 g méně než jeho konkurenti Atomix Hawx Ultra nebo K2 Recon 130 LV. Freeridové a tedy i „chodicí“ Dalbello Lupo 130 C váží 1 474 g (+ cca 400 g) a dokonce loňská horká novinka Dynafitu, bota Hoji, respektive její skelet (vážící 1 160 g) je pořád o 83 gramů těžší než novinka Nexo Lyt 130. A nakonec ještě jen pro představu, skelet koncernového závodního bratra Head Raptor 140 RS váží 1 900 g, o nějakých 820 gramů více.

Celkově pak bota i s vnitřní botičkou dosáhne nepatrně přes 1 500 g, oproti Raptoru tak na obou nohách ušetříme téměř 2 kg. Ačkoli jsem za dobu svého testování neměl prostor tuto výhodu potvrdit či snad dokonce nějak kvantifikovat, je logické přistoupit na názor, že nám ona dvě kila k dobru při lyžování ušetří nemálo sil.

Přizpůsobivost? Mimořádná
Head Nexo Lyt 130 si nehraje na závodní botu, naopak do popředí vysouvá komfort a nabízí hned tři varianty, jak ho přiblížit dokonalosti:

  1. Skelet lze tepelně tvarovat, aby ustoupil i výraznějším nepravidelnostem chodila.
  2. Tepelně tvarovatelná je i vnitřní botička.
  3. A nakonec přichází nová technologie Liquid Fit, kdy se segmenty vnitřní botičky kolem kotníků injektují speciální nestlačitelnou hmotou na bázi parafínu.

Na noze
Už na první pohmat poznáme, že se jedná o specifickou záležitost, botu se skeletem mimořádně lehkým i poddajným při manipulaci (velmi snadné vyjímání vnitřní botičky) a obouvání. I na vnitřní botičce je patrná snaha o odlehčení, naštěstí ale v rozumné míře, takže je poměrně bytelná. Není úplně na jedničku, ale boj o hmotnost si holt žádá kompromisy. Vyzdvihnout lze poctivý jazyk, mírné rozpaky pak vzbuzuje tenké polstrování límce botičky.

Liquid Fit
Za speciální zamyšlení stojí i technologie injektáže. Testovaná bota byla silně injektovaná (maximální doporučená dávka), parafín pocitově zaplnil prostor s poloměrem nějakých 5 cm okolo obou kotníků každé nohy. Při testování v prodejně to bylo příjemné, ale při lyžování jsem došel k tomu, že jsem to přehnal: Parafín se po stažení skeletu roztekl kolem nohy a nekompromisně ji sevřel tak, až v ní ve velké ploše uzavřel každou vlásečnici. Kdy to šlo, musel jsem botu povolovat. Tedy Liquid Fit je dobré vnímat zejména jako metodu druhotného bootfittingu. Doporučil bych preferovat konvenční prostředky úpravy boty, až poté případně dávkovat postupně po max. ½ doporučené dávky.

Pro koho ta bota je?
Ačkoli udávaná tuhost je 130, nečekejte botu pro závodníky. Skelet je sice poměrně tuhý, nikoli ale natolik, abyste ho nedokázali pouhým tlakem do holení deformovat. Výkonnostní lyžaři tedy musejí hledat jinde. Zato hobby jezdci, kteří chtějí jezdit tak rychle, jak to dovolí prostředí veřejné sjezdovky, ale přitom v komfortu, možná právě našli svůj poklad. I proto, že bota s referenční šířkou 100 mm poskytuje hodně prostoru i pro širší chodidlo. Naopak pro lyžaře s užším chodidlem už může být v chodidlové části prostoru až příliš. Vzhledem k možnosti skelet tepelně tvarovat proto lze doporučit nebát se sáhnout po skeletech menších a vsadit na následný fitting.

+ plusy

  • nejlehčí sjezdová bota na trhu
  • mimořádně přizpůsobitelná
  • vhodná pro lyžaře s abnormalitami v oblasti kotníků

- mínusy

  • vnitřní botička by mohla být bytelnější zjm. v oblasti límce

Head v bazaru

LYŽAŘSKÉ BOTY HEAD RAPTOR 90 RS

LYŽAŘSKÉ BOTY HEAD RAPTOR 90 RS


Vloženo: 08.04.2019
Cena: 5000 Kč
Head i.GS RD 188 cm

Head i.GS RD 188 cm


Vloženo: 02.04.2019
Cena: 330 eur Kč

Head v testu

Head Kore 99


(2018/2019)
Cena: 15490 Kč

Head Monster 88 TI


(2018/2019)
Cena: 14390 Kč

Diskuze: Head Nexo LYT 130

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Recenze dle kategorii

Recenze dle značek

Lyžařské zájezdy

Hotel-Gasthof Jäger
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 2 251 Kč/os.
Penziony Neustift
Orientační cena za noc vč. snídaně 2 416 Kč/os.
Haus Bergfriede
Orientační cena za noc vč. snídaně a skipasu 2 321 Kč/os.

Reporty

Kaunertaler Gletscher

Kaunertaler Gletscher

autor: gimli35
Harrachov

Harrachov

autor: Nahoru Adolu
Mayrhofen / Ski Zillertal 3000

Mayrhofen / Ski Zillertal 3000

autor: Orhor
Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

autor: 0ndra
Ovčárna Praděd

Ovčárna Praděd

autor: Kašpi
Breuil Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise

Breuil Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise

autor: TMa
Sölden

Sölden

autor: Martin2