Faramugo Nanorak 3L - recenze (mini test) z 11.12.2018 - SNOW.CZ

Faramugo Nanorak 3L | recenze (mini test) z 11.12.2018

Oblečení - Bundy | Počet recenzí: 0 | Značka: Faramugo
Vložil: Petr Socha - SNOW | Ročník: 2019 | Doba užívání: týden

lehká nanomembránová bunda vyrobená v Česku z českého materiálu je vhodná pro outdorové aktivity, turistiku, přechody pohoří, horolezectví, skialpinismus i lyžování.

Lehká a vzdušná tkanina s příjemným povrchem, sbalitelná do malého objemu. Voděodolná, vysoce paropropustná a větruvzdorná

  • z české 3-vrstvé nanomembrány 3L 008-051, 100% PL. Nanovlákenná membrána NANOMEMBRANE se vyznačuje tepelnou stálostí při vysokých i extrémně nízkých teplotách, při praní a mechanickém namáhání
  • gramáž 150 g/m2, paropropustnost Ret 3,1 Pa.m2.W-1, resp. MVTR 39.000 g/m2/24 h., prodyšnost 4,75 l/m2/s, voděodolnost 20.000 mm
  • oleofobita 8/8, vodoodpudivost 5/5.

Zkušenosti s užíváním produktu

Mnoho z nás již pár let sleduje příběh české nanomembrány, která vznikla původně na Technické univerzitě v Liberci, aby ji následně začala aplikovat společnost Nanomembrane. Ta už vyrábí celou paletu materiálů, za něž dokonce na loňském ISPO brala ocenění Best product v anketě ISPO trends. A nyní jsou už k dispozici i první produkty, za kterými stojí mladá česká značka Faramugo. Nemohli jsme si v redakci nechat ujít jejich test.

Do testu jsme po domluvě zařadili dva modely, model Nanorak 3L, lehkou univerzální membránovou bundu bez zateplení, a jeden prototyp podobně střižené bundy, ale v odolnějším materiálu, který se běžně používá například pro zateplené bundy pro lyžařské školy. Výrobce Faramugo je do vysoké míry flexibilní a je schopen operativně namixovat bundu podle individuálních požadavků klienta. I proto dává smysl testovat prototyp – a ve velké míře jde přeci jenom i o samotný test materiálu, který je revoluční a od kterého očekáváme sesazení konkurenčního Gore-Texu z pomyslného trůnu.

Nanorak 3L Abychom mohli potvrdit revoluční vlastnosti materiálu, musíme bundu podrobit skutečně dlouhodobému testu a vystavit ji různým podmínkám. Test obou bund proto bude probíhat celosezónně a jeho výsledky najdete na SNOW.cz. A první pocity? Nanorak 3L je přesně ten typ bundy, který využije vedle lyžaře skialpinista, ale i turista a cyklista nebo běžkař. Technický střih má za úkol nechat plně projevit schopnost materiálu, tedy zejména mimořádnou prodyšnost. Údaj Ret 3,5, resp. MVTR 39 000 g/m2/24 h znamená bezkonkurenční prodyšnost, ke které se světová konkurence ani nepřibližuje. S voděodolností o vodním sloupci 20 metrů se už dnes tak nějak počítá, hlavní problém, který se řeší, je vlastní vlhkost, kterou si vytvoříme pocením a která se „zastaví“ v našem oblečení.

Moje stávající poznatky – zejména z intenzivních vyjížděk na kole – zcela korespondují s teoretickými náznaky. Ačkoli spodní vrstvy funkčního prádla byly po výkonu propocené, na bundě jsem vlhkost hledal marně dokonce i v oblasti pod (odvětraným) batohem nebo v oblasti kontaktu ramenních popruhů. Narazil jsem na zajímavý postřeh: poměrně hodně kondenzátu se drželo na švech, resp. na páskách, kterými se přelepují. Veškerá plocha bundy byla zevnitř i svrchu suchá. Čili to, co zůstalo na páskách přes švy, prošlo jinde bundou ven.

Materiál slibuje i další benefity: pružnost, pocitovou přívětivost (je měkký, nešustí), je ekologický. I výrobce Faramugo má na své straně nejeden argument: schopnost vyjít vstříc zákazníkovi, originálnost a jistotu, že produkt je kompletně „hand made“ vyroben v ČR. Cena Nanorak 3L se přitom drží okolo šesti tisíc korun, což je cena vzhledem k příslibu vlastností mimořádně přívětivá.

+ plusy

  • unikátní prodyšnost při vysoké voděodolnosti
  • originální design a barevná kombinace
  • mimořádný poměr výkon/cena

- mínusy

  • pozor na mírně větší než obvyklou velikost bundy při nemožnosti produkt vyzkoušet

Diskuze: Faramugo Nanorak 3L

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Recenze dle kategorii

Recenze dle značek

Lyžařské zájezdy

VAL THORENS - FRANCIE
Orientační cena za noc vč. dopravy 2 477 Kč/os.
Résidence Les Temples du Soleil
Orientační cena za noc 2 176 Kč/os.

Reporty

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

autor: Lehla
Horní Václavov - Čerťák

Horní Václavov - Čerťák

autor: bobu
Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

autor: Sparťan
Monínec

Monínec

autor: doum25
Paseky nad Jizerou

Paseky nad Jizerou

autor: chodera
Špindlerův Mlýn - Stoh

Špindlerův Mlýn - Stoh

autor: jenda0007
Saalbach Hinterglemm Leogang

Saalbach Hinterglemm Leogang

autor: sparrow1