Faramugo Nanorak 3L - recenze (mini test) z 11.12.2018 - SNOW.CZ

Faramugo Nanorak 3L | recenze (mini test) z 11.12.2018

Oblečení - Bundy | Počet recenzí: 0 | Značka: Faramugo
Vložil: Petr Socha - SNOW | Ročník: 2019 | Doba užívání: týden

lehká nanomembránová bunda vyrobená v Česku z českého materiálu je vhodná pro outdorové aktivity, turistiku, přechody pohoří, horolezectví, skialpinismus i lyžování.

Lehká a vzdušná tkanina s příjemným povrchem, sbalitelná do malého objemu. Voděodolná, vysoce paropropustná a větruvzdorná

  • z české 3-vrstvé nanomembrány 3L 008-051, 100% PL. Nanovlákenná membrána NANOMEMBRANE se vyznačuje tepelnou stálostí při vysokých i extrémně nízkých teplotách, při praní a mechanickém namáhání
  • gramáž 150 g/m2, paropropustnost Ret 3,1 Pa.m2.W-1, resp. MVTR 39.000 g/m2/24 h., prodyšnost 4,75 l/m2/s, voděodolnost 20.000 mm
  • oleofobita 8/8, vodoodpudivost 5/5.

Zkušenosti s užíváním produktu

Mnoho z nás již pár let sleduje příběh české nanomembrány, která vznikla původně na Technické univerzitě v Liberci, aby ji následně začala aplikovat společnost Nanomembrane. Ta už vyrábí celou paletu materiálů, za něž dokonce na loňském ISPO brala ocenění Best product v anketě ISPO trends. A nyní jsou už k dispozici i první produkty, za kterými stojí mladá česká značka Faramugo. Nemohli jsme si v redakci nechat ujít jejich test.

Do testu jsme po domluvě zařadili dva modely, model Nanorak 3L, lehkou univerzální membránovou bundu bez zateplení, a jeden prototyp podobně střižené bundy, ale v odolnějším materiálu, který se běžně používá například pro zateplené bundy pro lyžařské školy. Výrobce Faramugo je do vysoké míry flexibilní a je schopen operativně namixovat bundu podle individuálních požadavků klienta. I proto dává smysl testovat prototyp – a ve velké míře jde přeci jenom i o samotný test materiálu, který je revoluční a od kterého očekáváme sesazení konkurenčního Gore-Texu z pomyslného trůnu.

Nanorak 3L Abychom mohli potvrdit revoluční vlastnosti materiálu, musíme bundu podrobit skutečně dlouhodobému testu a vystavit ji různým podmínkám. Test obou bund proto bude probíhat celosezónně a jeho výsledky najdete na SNOW.cz. A první pocity? Nanorak 3L je přesně ten typ bundy, který využije vedle lyžaře skialpinista, ale i turista a cyklista nebo běžkař. Technický střih má za úkol nechat plně projevit schopnost materiálu, tedy zejména mimořádnou prodyšnost. Údaj Ret 3,5, resp. MVTR 39 000 g/m2/24 h znamená bezkonkurenční prodyšnost, ke které se světová konkurence ani nepřibližuje. S voděodolností o vodním sloupci 20 metrů se už dnes tak nějak počítá, hlavní problém, který se řeší, je vlastní vlhkost, kterou si vytvoříme pocením a která se „zastaví“ v našem oblečení.

Moje stávající poznatky – zejména z intenzivních vyjížděk na kole – zcela korespondují s teoretickými náznaky. Ačkoli spodní vrstvy funkčního prádla byly po výkonu propocené, na bundě jsem vlhkost hledal marně dokonce i v oblasti pod (odvětraným) batohem nebo v oblasti kontaktu ramenních popruhů. Narazil jsem na zajímavý postřeh: poměrně hodně kondenzátu se drželo na švech, resp. na páskách, kterými se přelepují. Veškerá plocha bundy byla zevnitř i svrchu suchá. Čili to, co zůstalo na páskách přes švy, prošlo jinde bundou ven.

Materiál slibuje i další benefity: pružnost, pocitovou přívětivost (je měkký, nešustí), je ekologický. I výrobce Faramugo má na své straně nejeden argument: schopnost vyjít vstříc zákazníkovi, originálnost a jistotu, že produkt je kompletně „hand made“ vyroben v ČR. Cena Nanorak 3L se přitom drží okolo šesti tisíc korun, což je cena vzhledem k příslibu vlastností mimořádně přívětivá.

+ plusy

  • unikátní prodyšnost při vysoké voděodolnosti
  • originální design a barevná kombinace
  • mimořádný poměr výkon/cena

- mínusy

  • pozor na mírně větší než obvyklou velikost bundy při nemožnosti produkt vyzkoušet

Diskuze: Faramugo Nanorak 3L

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Recenze dle kategorii

Recenze dle značek

Lyžařské zájezdy

Résidence Le Pic de Chabrières
Orientační cena za noc 1 161 Kč/os.
Hotel Zátiší - bez skipasu
Orientační cena za noc vč. polopenze 1 122 Kč/os.
Hotel Alle 3 Baite
Orientační cena za noc vč. polopenze, skipasu a dopravy 1 577 Kč/os.

Reporty

Ghisoni

Ghisoni

autor: korsičan
Haut Asco

Haut Asco

autor: korsičan
Hintertuxer Gletscher

Hintertuxer Gletscher

autor: mikels
Stilfserjoch (Passo Stelvio)

Stilfserjoch (Passo Stelvio)

autor: rradek
Mölltaler Gletscher

Mölltaler Gletscher

autor: Nahoru Adolu
Arlberg

Arlberg

autor: Orhor
Ovčárna Praděd

Ovčárna Praděd

autor: Kašpi