K2 Recon 130 - recenze (mini test) z 09.12.2018 - Recenze K2 Recon 130 - SNOW.cz
Domů Recenze Boty sjezdové K2 Recon 130

Recenze K2 Recon 130 (09.12.2018)

Recenze K2 Recon 130 (sjezdové Boty) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Boty - sjezdové | Počet recenzí: 0 | Značka: K2
Vložil: Ondřej Katz - SNOW | Ročník: 2018 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

flex: 130
šíře skeletu: 98 a 100 mm
botička: PrecisionFit Pro
velikosti: 24,5–30,5
doporučená MOC: 13 779 Kč

Celá řada Recon čítá tři modely s flexí 100, 120 a 130, dva tužší jsou ale nabízeny ve dvou šířích – 98 a 100 mm. To je určitě dostatečně široká paleta možností, aby si vybrali všichni sportovně orientovaní lyžaři zvyklí na úzké a pevné lyžáky. Tyhle jsou navíc ještě lehké. Palec nahoru!

Zkušenosti s užíváním produktu

Je to už 4 roky, co značka K2 na trh uvedla svoje první lyžáky. Nemám informace o tom, jak se prodávaly, ale jejich kvality byly poměrně dobře hodnoceny. To ale neznamená, že nebylo co vylepšovat. Konec konců tu svoji cestu k opravdu kvalitní sjezdové botě si musely vyšlapat všichni výrobci. Často se jedná o detaily, především v otázce tvarování základního kopyta. Vyladit botu tak, aby skutečně dobře padla na nohu a přitom dokázala oslovit dostatečně početné publikum, to určitě není jednoduché. Dobře padnout totiž v případě layžařských bot znamená fit těsný, ale stále pohodlný.

První lyžáky z produkce K2 jsem před třemi lety testoval. Nic jsem proti nim nenamítal, ale že bych vlivem toho měnil své preference ve věci značky lyžařských bot, to určitě ne. „Ty nové boty si musíš vyzkoušet, budeš koukat,“ přemlouval mě Luboš Gável z firmy Outdoor Sisters, která značku K2 do České republiky dováží. Namítal jsem, že ty boty znám, že jsou celkem dobré… „Jsou to úplně jiné boty než jsi testoval. Letos je úplně všechno jinak,“ nedal se Luboš odbýt, tak jsem se zprvu neochotně začal vyzouvat ze svých lyžáků a myslel si něco v tom smyslu, že to dneska, kdy se skoro každá bota tvaruje na nohu a vy mi ji tady v testcentru určitě tvarovat nebudete, že to stejně nemá velký smysl. A při tom jsem poslouchal, co jsem, pravda, nevěděl. Že se boty K2 dnes vyrábí ve fabrice Dalbello, že mají vlastní vývoj a s Dalbellem vlastně sdílejí jenom výrobní techniku a nákup materiálů, což je samozřejmě ekonomicky zajímavé. Že si Američané v italské fabrice sami dohlížejí na kvalitu, což mě trochu udivilo, protože rozhodně nemám pocit, že by na botách značky Dalbello bylo něco ošizeno. A že tajemství nových bot od K2 spočívá v kombinaci hned 4 druhů rozdílně tuhých plastů, což botám dává neobyčejné vlastnosti. Mimo jiné nízkou hmotnost. Jo, i nejvýkonnější lyžáky aktuální kolekce K2 – Recon 130 – jsou fakt lehčí než ostatní srovnatelné boty. Já je nevážil, ale člověk to cítí, když je drží v ruce. A v katalogu se píše, že ve velikosti 26,5 mají 1 650 gramů.

Mě ale vždycky mnohem víc zajímá, jak lyžáky sedí na noze, nejlépe ještě před jakýmkoliv tvarováním, a potom taky jak jsou tuhé nebo měkké, protože ta čísla označující tuhost flexe… Znáte to.

Perfektní usazení nohy, i více prostoru prstům
Záměrně jsem se neptal, jak jsou boty široké, zažil jsem už v tomto ohledu ledacos. Pro pořádek jenom uvedu, že jsem celý život lyžoval v botách, jejichž šíře, volume, chcete-li, je popisována údajem 98 mm. To jsou vlastně nejužší lyžáky pro veřejnost, cokoliv užšího už většinou spadá do kategorie bot závodních. Některé mě za malíčkem trochu tlačily, tak jsem si je nechal vybrousit, některé mě kupodivu netlačily vůbec a jedny mě teď tlačí jen na pravé noze a o tvarování už vážně uvažuju. A všechny byly dle katalogu široké 98 mm.

Boty K2 Recon 130 mi k mému velkému překvapení na noze seděly velice dobře, aniž bych cokoliv tvaroval. Pevné, těsné usazení paty a nártu vyhovuje potřebám sportovního pojetí jízdy, ale trochu mě překvapuje, že dvě spodní přezky už na začátku lyžování zapínám až na předposlední pozici (zoubek, chcete-li). Svoje vlastní boty zapínám na druhý, po hodině ježdění někdy maximálně na třetí zoubek. Ano, mikropřezky testovaných bot je možné ještě zkrátit, ale stejně… Mám prostě hubené nohy. Určitě by i v tomto pomohla kvalitní stélka, ta, kromě svojí primární funkce podpory klenby, prostor v botě o něco zmenší. Já bych bez na míru vytvarovaných stélek (díky Sidasu!) absolutně nemohl lyžovat.

Easy entry
Ve špičce, v okolí prstů, je o něco více místa, než jsem zvyklý. Ale při jízdě mi to kupodivu nijak nevadí, bota v oblasti kotníku, paty a nártu sedí bezvadně. Á propos, nárt. K2 u modelu Recon 130 hodně silně akcentuje easy entry – tedy technologii, díky níž se bota snadno nazouvá. O co se konkrétně jedná? Nejde o žádná kouzla, plasty použité právě na nártu, jsou prostě měkčí, takže lépe „uhnou“, když si boty nazouváte. Vždycky jsem tvrdil, že boty, ve kterých se dobře chodí a snadno se do nich nazouvá, mají v kvalitách ceněných při lyžování mínus. Týká se to samozřejmě jenom sportovních bot, u kterých máme přece jen o něco vyšší nároky na jejich tuhost. K2 Recon 130 jsou ale, k ménu překvapení, v nákleku tuhé dostatečně. A to už se dnes o všech lyžákách s označením flexe 130 říci nedá. Po pár jízdách si dokonce povoluji horní velcro pásek s přezkou (mně tedy tyhle přezky moc nesedí, široký pásek na suchý zip by mi úplně stačil).

Polyurethan 4x jinak
K dalším technologiím asi tolik: Největší chloubou nových lyžáků K2 Recon je Powerlite Shell kombinující ve stavbě skeletu 4 různé tuhosti polyurethanu (TPU) – nejtužší na zadní straně manžety (nad achylovkou), dostatečně tuhý také na podešvi a celé patní části spodního dílu skeletu. Měkčí plast je použitý třeba okolo kotníků, po stranách nártu a ve špičce skeletu, úplně nejměkčí potom shora na nártu, viz. easy entry. Jestliže se v minulosti některé firmy pyšnily bi-injektovanými skelety, tak K2 dnes používá materiály dokonce čtyři! Kromě pohodlí je benefitem „technologie čtyř druhů plastu“ ještě nízká hmotnost, protože bylo možné materiál ubrat tam, kde ho není třeba.

Také u nových Reconů je uplatněna patentovaná technologie Energy Interlock, takže pro spojení spodního skeletu s manžetou nejsou použity žádné nýty ani šrouby. Oba díly jsou do sebe „zakousnuty“ speciálně tvarovaným zámkem, v němž do sebe zapadnou proti sobě frézované plastové komponenty. Toto spojení má být jednak flexibilnější, navíc při ohýbání údajně nevyvíjí na spojené materiály tolik nežádoucího tlaku.

Co se týče individuálních úprav, skelet je samozřejmě možné nahřívat a vytahovat, určitě i brousit, vnitřní botičku tepelně tvarovat. Manžetu lze na spodním skeletu ladit pomocí cantingu na vnitřní i vnější straně boty a navíc je možné postavení nohy nad lyží ovlivňovat také nakláněním podpatku, který je k tomu uzpůsoben. To je u nezávodních bot hodně neobvyklé.

+ plusy

  • Usazení nohy v oblasti paty a kotníku
  • relativně pohodlné nazouvání
  • nízká hmotnost
  • hodně nastavitelných prvků
  • nabídky dvoui šířek

- mínusy

  • vysoká cena

Diskuze: K2 Recon 130

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy