Helly Hansen Lifaloft Insulator - recenze (mini test) z 24.01.2019 - Recenze Helly Hansen Lifaloft Insulator - SNOW.cz
Domů Recenze Oblečení Bundy Helly Hansen Lifaloft Insulator

Recenze Helly Hansen Lifaloft Insulator (24.01.2019)

Recenze Helly Hansen Lifaloft Insulator (Bundy Oblečení) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Oblečení - Bundy | Počet recenzí: 0 | Značka: Helly Hansen
Vložil: Petr Socha - SNOW | Ročník: 2019 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Lifaloft je nový zateplovací materiál, alternativa peří či dutých vláken, který se po čtyřletém vývoji dostal na trh právě pro zimu 2018/19. Jako každou novinku jej provázejí mnohé superlativy, takže jsme se mu na zoubek podívali vlastním kritickým okem.

Zkušenosti s užíváním produktu

V testu se nám sešly dva produkty, vesta Helly Hansen Lifaloft Insulator Vest a bunda s kapucí Helly Hansen Lifaloft Hooded Insulator Jacket.

Obecně stojí za to malinko popsat pocity z materiálu, na obou produktech vyjma barvy totožného. Lifaloft má sice v názvu slovo loft, ale kupodivu s tímto jevem viditelně nepracuje. Loft známe jako schopnost materiálu přijmout vzduch a uchovat uvnitř struktury izolační výplně, nejvýraznější je u peří, které se umí významně „nafouknout“, a právě vzduch zachycený uvnitř je tím, co izoluje. Lifaloft ale mění svůj objem v porovnání s peřím jen velmi nepatrně, o nafukování nemůže být řeč. Naopak objem bundy, resp. vesty je trvale stabilní. A překvapivě nevelký. Jeden z prvních a nejsilnějších dojmů je právě lehkost a tenkost materiálu. Zdálo by se, že produkt je určen na podzimní dny, ale zdání klame: Bunda i vesta drží komfortní klima u těla i v minusových teplotách, a dokonce ani za větru jsem nepoznal, že by mě vnější prostředí nějak zvlášť okrádalo o nastřádanou tepelnou energii. Můžeme potvrdit, že schopnost zadržet lidské teplo a ochránit tělo před zimou zvenku má Lifaloft opravdu výbornou.

Nejen teplo, ale i sucho
Lifaloft ale má i jednu další důležitou vlastnost: transportovat vlhkost. Ozkoušeli jsme vícekrát při intenzivním sportu – zatímco vrchní tkanina byla po výkonu až nepříjemně mokrá, vnitřní zůstala suchá a výstelka nezměnila svůj objem a pocitově se stále chovala stejně jako zcela suchá bunda. Z toho vyplývá, že pot od těla prošel v podobě páry až na povrch, kde v kontaktu se studeným vzduchem zkondenzoval. Tato výtečná vlastnost zajistí, že i když je člověk silně zpocený, Lifaloft izoluje nezměněně dále.

Voda ale občas působí i z opačné strany. Svrchní materiál z hustě tkané syntetiky je opatřen vlastní voděodolnou úpravou bez použití PFC. V našem testu se voda dovnitř nedostala ani v případě cca hodinového působení mokrého sněhu. Tak v praxi mile překvapila poznatkem, že neočekáváný déšť či sníh člověka nezaskočí.

Hmotnost a sbalitelnost
Titulek obsahuje dvě další přednosti nových produktů. Oba jsme důkladně zvážili, vesta měla 218 a bunda (oboje M) 331 g. Náhodně vybraná, funkcí odpovídající bunda s péřovou výplní měla přes 400 g, syntetikou izolovaná obdobná pak přes 500 g. Nejen vesta, i bunda s kapucí se snadno dala sbalit do vlastní kapsy. Nicméně sbalitelnost v našem případě ani tak neznamená stlačitelnost, bunda se dá minimalizovat zejména proto, že je prostě sama málo objemná.

Design a střih
Estetický dojem nechť si udělá každý sám. Konzervativní vzhled i některé vyráběné barvy ale produkty Lifaloft předurčují k mnohem širšímu použití než jen sportovnímu. Tmavá bunda se hodí do města, kde patrně i při denním rytmu využijete jejích příjemných vlastností.

Jediným rozporuplným postřehem jsou střihy, které jsou více „relax fit“, označení velikostí tak nemusí úplně odpovídat evropským zvyklostem. M je spíš L, pokud jste M, pravděpodobně vám sedne S. Každopádně doporučuji, aby si každý zájemce svůj produkt raději sám vyzkoušel.

Závěr
Každopádně, pokud trefíte svou velikost, dostane se vám velice příjemný, lehoučký, velmi univerzální kus a mimořádně funkční oděv vhodný pro (i extrémní) sport i běžné nošení. Dobrý pocit můžete mít i z toho, jak výrobce udává, že produkt je vyroben s mimořádnými ohledy na životní prostředí.

+ plusy

  • lehká, přitom silně izolační
  • výborně transportuje vlhkost od těla
  • odolává větru a do značné míry i vodě
  • vysoce univerzální použití

- mínusy

  • nekompatibilní velikosti, produkty jsou větší, než udává jejich značení

Diskuze: Helly Hansen Lifaloft Insulator

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy