Garmin Instinct Optic - recenze (mini test) z 29.01.2019 - Recenze Garmin Instinct Optic - SNOW.cz

Recenze Garmin Instinct Optic (29.01.2019)

Recenze Garmin Instinct Optic (Ostatní vybavení nejen na lyže Ostatní) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Ostatní - Ostatní vybavení nejen na lyže | Počet recenzí: 0 | Značka: Garmin
Vložil: Petr Havelka - SNOW | Ročník: 2019 | Doba užívání: měsíc
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Stručný popis výrobce:
Garmin Instinct jsou chytré, sportovně – outdoorové hodinky s vysokou výdrží a odolností. Hodinky splňují vojenský standard MIL-STD-810G, jsou vodotěsné do 100 M (10 ATM) a na jedno nabití vydrží až 14 dnů v režimu chytrých hodinek. Hodinky mají navigační funkce, náměrový kompas, barometrický výškoměr. Pro sportovní příznivce nabízí všestranné sportovní funkce, včetně podrobného měření běhu, jízdy na kole, plavání nebo lyžování.

Více na https://www.garmin.cz/…-optic/79524

Zkušenosti s užíváním produktu

Hodinky Garmin Instict Black Optic jsem měl možnost užívat přes měsíc a za tu dobu mi, musím přiznat, přirostly k srdci.

Robustní? Jen na první pohled
První co člověk (alespoň podvědomě) řeší, je to, jak hodinky vypadají. I když mám všeobecně rád jednoduché tvary, robustně působící „retro design“ modelu Instinct mne oslovil. Nedokážu popsat čím přesně, zde se člověk prostě neřídí rozumem. Co mne pak zaujalo po připnutí hodinek na ruku, bylo zjištění, že ve skutečnosti nejsou tak robustní a velké, jak by se mohlo zdát při pohledu na jejich fotografii na Internetu. Jsou navíc lehké, což je velmi příjemné při dlouhodobém užívání při sportovních aktivitách i mimo ně. Co musím s ohledem na ergonomii vyzdvihnout, je výborný pásek, který je vyroben z jemného a pružného silikonového materiálu, díky kterému hodinky velmi pohodlně drží na ruce. Navíc pokud je třeba řemínek vyměnit, lze jej jednoduše vyjmout a nahradit (zkoušel jsem).

Co mne taky pozitivně zaujalo s ohledem na odolnost při užívání, je přesah plastového rámečku nad sklíčkem (které má tvrzený povrch), což jej částečně chrání a omezuje jeho případné odření.

Displej na jedničku
Displej je skvěle čitelný a vůbec nevadí, že je černobílý, spíš naopak. Hodinky nabízí hodně variant zobrazení dat na hlavní obrazovce, a to v pozitivní i inverzní variantě, zůstal jsem u výchozího rozložení, které se mi zdálo nejvyváženější. Rozlišení není oslnivé, ale plně dostatečné, kontrast černé a bílé napomáhá dobré čitelnosti i údajů psaných menším písmem. Displej hodnotím tedy jednoznačně pozitivně. A navíc absence barev s nejvyšší pravděpodobností napomáhá delší výdrži baterie.

Ovládání
Hodinky mají 5 klasických ovládacích tlačítek, displej není dotykový. Dotykové ovládání jsem si loni odzkoušel na modelu Garmin vivoactive3 (a líbilo se mi, že bylo intuitivní), ovšem klasická tlačítka mají taky hodně do sebe. Například je lze ovládat i v rukavicích. Každé z 5 ovládacích tlačítek má po delším přidržení své podřazené funkce (zde jsem si pomohl manuálem), pak už se používání ovládacích prvků systematicky opakuje (dvě tlačítka pro listování nahoru a dolů, jedno pro potvrzení a druhé pro krok zpět. I když se mi na první pohled ovládání nejevilo zcela intuitivní, rychle jsem si na něj zvykl.

Měření sportovních aktivit a výdrž baterie
Hodinky rychle najdou signál GPS a s nabitými hodinkami jsem vždy změřil své aktivity v daném dni (lyžování na sjezdovce, půldenní běžkařský výlet, turistický výlet, celodenní skialpovou túru). Baterie má dle těchto zkušeností dobrou výdrž, ovšem před každou delší aktivitou zaznamenávanou pomocí GPS je dobré mít hodinky plně nebo alespoň nedávno nabité. V průběhu týdne, kdy jsem žádné výkony neměřil, vydržely hodinky na jedno nabití dlouho, ani jednou se mi nestalo, že bych zůstal s prázdným displejem.

Předdefinovaných aktivit, které můžete zvolit pro sledování, je opravdu mnoho, kromě zmíněných lyžařských a turistických je to například plavaní v krytém bazénu i na otevřené vodní hladině, běh klasický či trailový, lezení, kajak, paddle board, jóga, běžecký pás a mnoho dalších… Přístroj umožňuje i základní navigační úkony, například uložit bod, návrat zpět po ušlé trase (může se hodit při velké nepřízni počasí), zadání směru a jeho sledování.

Vícektrát jsem měřil sjezdařský den, a je zajímavé vidět, kolik času člověk opravdu lyžuje a kolik jej prosedí na lanovce nebo prostojí při oddychování v půli sjezdovky. Maximální rychlost při sjíždění a její posouvaní mne už, asi kvůli věku, nijak nezajímá. Nejvíce oceňuji měření na běžkách, kole, skialpech. Tam mne baví sledovat ujeté kilometry, nastoupané metry, profil, tepovku, to vše ve spojení s trasou zobrazenou na mapě. A i tak používám jen menší část možností hodinek, protože jejich obrovský přínos tkví v možnostech využití pro systematický trénink ať už na suchu, shěhu či ve vodě…

Snímače vás bedlivě sledují a ukáží směr
Měření tepové frekvence pomocí optického čidla jsem měl spuštěné neustále, a docela mne překvapilo zjištění, že 7denní průměr klidového pulsu se ustálil na číslovce 53 tepů za minutu. Určitě to za mlada v době pravidelnějších tréninků bylo lepší, ale i tohle číslo potěší, zejména v době, kdy většinu času člověk prosedí v kanceláři. Stejně tak neustále měřily hodinky kroky (pomocí akcelometru) a zdolaná patra. Vždy při 10 patru mne hodinky pochválily, a postupně mi i zvedaly počet kroků, které bych měl za den zdolat. Denní meta se mi po měsíci ustálila na 8800 krocích a musím přiznat, že jsem byl potěšen, když jsem cíl splnil. Určitě to pro někoho může být impulz, proč do práce nejezdit autem, ale pěšky v kombinaci s MHD.

Osobně moc rád vím, jestli jdu na sever či na jih, nehledě na tom, zda jsem na severním pólu či nikoliv, proto mne funkce 3osého kompasu mile potěšila. Hodinky mají i teploměr, ale při umístění na ruce je měření teploty málo nevyužitelné. Ocení jej ale např. cyklisté s hodinkami uchycenými na řídítkách, ve vhodných situacích tedy přínosná funkce. Komu nestačí měření teploty v hodinkách (když je má na ruce a teplotu vnější chce znát), může si spárovat externí teplotní čidlo.

Jak je u přístrojů Garmin střední a vyšší třídy zvykem, měření nadmořské výšky je přesnější díky barometrickému výškoměru.

Párování s dalšími snímači
K přístroji lze napárovat další snímače ANT+, ať už se jedná o hrudní pás, měřič kadence šlapání na kole, zmíněné teplotní čidlo apod. Pokud již nějaké snímače Garmin vlastníte, můžete je s hodinkami Garmin Instinct použít a rozšířit jejich možnosti.

Bluetooth otvírá brány do světa
Propojen přes Bluetooth funguje, jak je u Garminu standardem, na jedničku. Synchronizace a napojení na funkce telefonu probíhá přes aplikace Garmin Connect, která má také propracované i online internetové rozhraní. Napojení na další tréninkové systémy jako je Strava je jednoduché. Proto hned po aktivitě a spojení s telefonem máte aktivitu uloženou a sdílenou na zvolených serverech.

Zobrazení volajícího, sms a Whats up zpráv, e-mailů, to vše (a možná i více) telefon umí. Vzhledem k velikosti displeje je např. čtení zpráv méně pohodlné, ale k tomu stejně nikdo hodinky cíleně používat nebude. Praktické využití vidím v té chvíli, kdy máte telefon hluboko v kapse, ledvince nebo cyklobatohu a uvažujete, zda má smysl zastavit a telefon zvednout či zprávu vyřídit. V denním pracovním provozu je praktičnost využití menší.

Pozor na kabel
Nabíjecí kabel je dodáván s hodinkami, pro připojení do hodinek má na jedné straně specifický konektor Garmin a z druhé standardní přípojku USB, kterou lze zapojit do nabíječky od telefonu, do zdířky v počítači apod. Je tedy komfortní, že není třeba vlastnit a vozit další nabíječku, stačí mít u sebe jeden kabel navíc. Ale pozor, abyste jej nezapomněli doma při odjezdu na dovolenou, nebo neztratili.

Drobnosti, které potěší
Z řekněme menších vychytávek mne zaujal režim svítilna, kdy se naplno bíle rozsvítí displej a máte alespoň trochu světla pro to se zorientovat v naprosté tmě. Dále funkci „hledání dobře schovaného telefonu“ jsem testoval sice jen nanečisto, ale dokážu si představit její reálné využití. V tomto případě je samozřejmě nutné mít na mobilu zapnutý přenos Bluetooth a být v rozumné vzdálenosti.
Taky jsem si oblíbil alarm, který se mi ozval vždy 10 minut před západem slunce. Bylo potěšující sledovat, jak se dny postupně prodlužují :-)

Závěrem
Robustně vyhlížející, ale při tom lehké a dobře padnoucí hodinky mají skvěle čitelný černobílý displej. Výdrž baterie je velmi dobrá, při zodpovědném nabíjení mne ani jednou při měření sportovních aktivit hodinky nezklamaly „prázdným“ displejem. Padl mi do oka pro Garmin trochu netradiční design a oceňuju pro Garmin tradičně bohaté sportovní a navigační funkce. Jednoznačná jednička s hvězdičkou :-).

+ plusy

  • působí robustně, ale v reálu jsou lehké a skvěle padnou na ruku
  • snímače (GPS, tep, výškoměr, akcelometr) umožní sledovat mnoho aktivit
  • funkční připojení přes Bloetooth pro synchronizaci aktivit, spojení s funkcemi telefonu
  • propojení s dalšími čidly Garmin (hrudní pás ap.)
  • odolné provedení, tvrzené sklo
  • zajímavý poměr cena/výkon

- mínusy

  • po ztrátě nabíjecího kabelu vás nový bude stát 790 Kč

Diskuze: Garmin Instinct Optic

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy