Suunto 9 Baro Titanium - recenze (mini test) z 27.02.2019 - Recenze Suunto 9 Baro Titanium - SNOW.cz

Recenze Suunto 9 Baro Titanium (27.02.2019)

Recenze Suunto 9 Baro Titanium (Ostatní vybavení nejen na lyže Ostatní) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Ostatní - Ostatní vybavení nejen na lyže | Počet recenzí: 0 | Značka: Suunto
Vložil: Petr Socha - SNOW | Ročník: 2019 | Doba užívání: měsíc
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Stručný popis výrobce:
Suunto 9 G1 Baro Titanium špičkové multisportovní GPS hodinky. Chytře prodlužují výdrž baterie až na 120 h při zapnuté GPS a díky barometru měří přesně i nastoupané převýšení. Hodinky mají optický snímač tepu.

Zkušenosti s užíváním produktu

Do redakčního hledáčku se nám dostaly ani ne tak hodinky, jako spíš náramkový počítač Suunto Baro 9. Podobné doplňky totiž k lyžování patří a budou patřit stále více.

Komfort nadevše
Jako první a zásadní věc, která se po měsíci užívání chronometru hlásí o slovo, je komfort. Velmi mu dodá dotyková obrazovka, která se ovládá intuitivně ve čtyřech směrech (gesta jsou až pro pokročilé), což prakticky eliminuje nutnost používat tlačítka. Intuitivní je i grafika, kdy prakticky bez studia manuálu člověk pozná, v jaké sekci se nachází a co tam má čekat.

Uživatelský komfort překvapí i při propojování přístroje s telefonem, resp. počítačem. Chvilku snad zabere potřeba seznámit se s tím, která aplikace je na co, ale jak se to jednou naučíte, pak vše šlape zcela samo bez nutnosti zbytečných kroků, třeba aktivace Bluetooth nebo vyhledání patřičné internetové stránky.

Co se týče konektivity s telefonem, skrze neustále aktivní BT připojení můžete na hodinkách sledovat notifikace z telefonu, synchronizace tréninkových měření naopak potřebuje pokyn na (možná malinko skrytém) tlačítku v mobilní aplikaci Suunto. Následně si lze podrobné údaje z náramkového počítače detailně prohlížet v přehledném zobrazení mobilní aplikace.

K počítači se přístroj připojuje zároveň napájecím kabelem, načež následně se automaticky spustí aplikace Suuntolink, sama se otevře webová stránka movescount.com a spustí synchronizace. Prostředí movescount.com záhy nabídne – ještě přehledněji než v telefonu – všechny změřené hodnoty z posledních tréninků s možnostmi všelijakých analýz, porovnání různých tréninkových parametrů apod.

Srdeční činnost
Neočekávaným plusem se pro mě stalo měření tepové frekvence přímo ze zápěstí. Odpadá nepohodlné oblékání a párování hrudního pásu se senzorem srdeční aktivity, a ačkoli lze spekulovat o přesnosti metody, právě faktor pohodlí při měření může být tím, co člověka přivede ke sledování své srdeční činnosti při výkonu a k dalšímu studiu tělesných a tréninkových souvislostí. Jinými slovy, senzor na zápěstí v přístroji přiměje mnohé k tomu, aby začali svou srdeční činnost při výkonu sledovat, postupně si zjišťovat souvislosti a nadále používat tepovou frekvenci i k optimalizaci tréninkových metod. Je to i nová motivace pro trénink obecně, pokud se zorientujete v nových pojmech a začnete si své tréninkové výkony přehledně evidovat – k čemuž není potřeba nic jiného, než hodinky občas dobít skrze počítač.

V jednoduchosti je síla
Poměrně hojně sledovanou veličinou, kterou přístroj nabízí, je sledování počtu kroků v základním menu. Jasně, žádná revoluce, ale pro mě opět zajímavý střípek, jak sledovat svou tělesnou (ne)činnost, a další kapka motivace k tomu se více hýbat v režimu všedního dne. Zaujal mě i designový detail – možnost měnit si vzhled displeje jak co do motivu, tak barvy, takže hodinky nikdy nezačnou působit nudně (pokud ano, jejich vzhled se snadno změní). Naopak jsem moc neocenil monitoring spánku, přístroj není tak malý, aby se s ním pohodlně spalo, a čidla tepové frekvence nefungují, pokud se ciferník sveze do nejužšího místa zápěstí a senzory ztratí těsný kontakt s kůží.

Nejsou velké
Hodinky s GPS často bývaly až příliš velké. Suunto 9 Baro tak masivně nepůsobí, možná i díky zužujícímu se pouzdru, na (mé spíše malé) ruce jsem vnímal přístroj jako nikterak obtížný, ale displej je velký a čitelný. Ale v první řadě jsou krásně lehké – podotknu, že jsem testoval nejlehčí verzi Titanium (76 g). V řadě několika dlouhodobě ozkoušených obdobných typů hodinek Suunto 9 vedou na celé čáře. Přispívá k tomu i jemně pružný silikový pásek s mnoha otvory v malých roztečích pro trn uzávěru, pásek se tak dá velmi přesně a s jemným krokem nastavit podle ruky.

Baterie Jedním z marketingových argumentů modelu Suunto 9 je výdrž baterie. I ona přispívá k celkovému uživatelskému komfortu, z několika důvodů se nemusíte stresovat, že vám baterka dojde během tréninku:

  1. baterie vydrží dlouho (i proto, že GPS měření je optimalizováno podle konkrétní aktivity)
  2. baterie majiteli před tréninkem oznámí, na kolik času daného typu provozu má energie
  3. pokud se energie baterie blíží k nule, výrazně se přihlásí o nabití

V běžném provozu při dvou zhruba hodinových trénincích vydržely baterky hodinek určitě déle než týden. Pokud si tréninková data schraňujete na webovém prostředí movescount.com, vždy po tréninku se připojením k počítači automaticky dobijí. Cyklus životnosti baterie tak významně převyšuje obvyklé cykly tréninku, resp. stahování tréninkových dat.

+ plusy

  • komfortní užívání
  • optický snímač tepu
  • rozumná velikost a nízká hmotnost
  • dobrá výdrž baterií

- mínusy

  • monitoring spánku díky velikosti hodinek není ideální

Diskuze: Suunto 9 Baro Titanium

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy