Atomic Savor 7 - recenze (mini test) z 16.04.2019 - Recenze Atomic Savor 7 - SNOW.cz
Domů Recenze Lyže univerzální Atomic Savor 7

Recenze Atomic Savor 7 (16.04.2019)

Recenze Atomic Savor 7 (univerzální Lyže) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Lyže - univerzální | Počet recenzí: 0 | Značka: Atomic
Vložil: Ondřej Katz - SNOW | Ročník: 2019 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

ATOMIC Savor 7
set s vázáním FT 10 GW

délky: 140, 149, 158, 167 a 176 cm

testovaná délka: 176 cm

krojení: 107-72-96,5 mm

udávaný rádius: 20 m

konstrukce: Triple Sidecut, Cap Sidewall, Light Woodcore, Graphite Core, Structured Topsheet, Grip Zone

Zkušenosti s užíváním produktu

Savory jsou úplně jiné lyže než více méně všechno, co se v současnosti dá koupit. Jedná se o lyže pro lyžaře, kteří se neshlížejí ve vyjíždění carvingových oblouků, ale „postaru“ jezdí především oblouky sesouvané, smýkané. Pro tento styl jízdy jsou ideálně vyladěné.

První, co na Savorech určitě zaznamenáte, je „neochota“ vtáhnout lyžaře okamžitě do oblouku třeba jen mírným naklopením lyží na hrany. Takto dnes fungují všechny lyže, zejména lyže určené začátečníkům a méně zdatným lyžařům. Savory ne. Kdo chce na těchto lyžích zatáčet po hranách, musí je důsledně zatěžovat od špičky, stejně jako klást důraz na dominantní zatěžování spodní lyže. Prostě si vzpomenout na základy lyžování. Rotace, přiklánění ramen ke svahu zde naprosto nefungují, potom lyže nezatáčejí.
Na druhou stranu, carving je i se Savory možný. A dokonce je velmi zábavný, hlavně dlouhé oblouky. Jen je třeba vyspělá technika a vyšší rychlost, v níž dokážeme lyže prohnout. Ovšem koho baví tento styl lyžování (kdo to takto umí), určitě raději sáhne po delších, sportovně laděných GS lyžích.

Savory jsou primárně určeny lyžařům, které pořád baví hlavně smýkané oblouky, „sekání patek“. Pro tento styl jízdy jsou perfektně vyladěné, sesouvání se na nich opravdu daří mnohem lépe než na silně vykrojených lyžích se širokou špičkou/patkou. Hlavně patka Savorů je v tomto ohledu dobře vyladěná, „nekouše se“, ochotně pustí z hrany, chcete-li. Možná, že zajímavým kompromisem by (v budoucnu) mohly být lyže se stejně vyladěnou patkou a přece jen o něco točivější špičkou, jež by usnadnila nástup do oblouku.

V nové řadě Savor nejdeme 4 modely a je třeba brát na vědomí, že testované Atomic Savor 7 jsou z nich nejvýkonnější, nejvíce sportovní. Mají dřevěné jádro i titanalové vyztužení, ve flexi nejsou nijak zvlášť měkké, snesou i vyšší, sportovní tempo. Výborně ale fungují především v nižších rychlostech, krátkých i středních smýkaných obloucích. Nejsou to lyže pro začátečníky, ti by měli sáhnout po modelech Savor 1 a 3.

Je naprosto jasné, že Savory budou budit rozporuplné reakce. Zdaleka každému se tento „nový“, vlastně staronový koncept nebude líbit. Na druhou stranu lyžařů, které nebaví, anebo dokonce unavují carvingové, silně vykrojené lyže, protože neustále nutí zatáčet a obtížně sesouvají, není vůbec málo. Většinou se jedná o starší generaci, která se ještě učila lyžovat na dlouhých, minimálně vykrojených lyžích. Bylo by chybou říkat, že tito lyžaři prostě neumějí lyžovat. Často lyžují velice dobře, jen se z různých důvodů neadaptovali na carving. Není jich, jak už bylo řečeno, málo a navíc se pro lyžařský byznys ukazují být velmi důležitou skupinou.

Nakonec zajímavý nápad pro ty, kdo chtějí pracovat na své technice. Vezměte si ráno Savory a odpoledne třeba některé z měkčích Redsterů. Savory vám připomenou, o čem lyžování vždycky bylo a vždycky bude. Na lyžích, co zatáčejí samy, pak budete zase o něco lepší.

+ plusy

  • perfektně smýkají
  • krátký i střední smýkaný oblouk
  • silově nenáročné
  • dlouhý řezaný oblouk

- mínusy

  • velmi nízká autokinetika
  • nižší stabilita ve vyšších rychlostech
  • pro carving technicky náročné

Diskuze: Atomic Savor 7

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy