Atomic Hawx Ultra XTD 130 - recenze (mini test) z 25.01.2020 - Recenze Atomic Hawx Ultra XTD 130 - SNOW.cz
Domů Recenze Boty freeridové Atomic Hawx Ultra XTD 130

Recenze Atomic Hawx Ultra XTD 130 (25.01.2020)

Recenze Atomic Hawx Ultra XTD 130 (freeridové Boty) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Boty - freeridové | Počet recenzí: 0 | Značka: Atomic
Vložil: Petr Havelka - SNOW | Ročník: 2020 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Atomic Hawx Ultra XTD 130 je moderní freeridová bota, který kombinuje vlastnosti tuhé sjezdové boty, lehkou hmotnost a rozsah pohybu komínu vlastní skialpovým modelů.

Udávaná flexe 130, hmotnost boty při velikosti 26/26,5 je 1 430 gramů. Podrážka GripWalk®. Kompatibilní se sjezdovými i skialpovými vázáními.

Zkušenosti s užíváním produktu

O botách, které budou velmi tuhé pro sjezd a přitom lehké a vhodné i pro delší výšlapy, se nám ještě pár lety mohlo jen zdát. Ovšem vývoj kategorie bot určených pro freeride, které přejímají mnoho dovednostní vlastních skialpovým modelům, jde v posledních sezonách rychle kupředu. Přezkáče Atomic Hawx Ultra XTD 130 jsou toho důkazem.

Lehké a přitom tuhé
Pravděpodobně nejvíce bude potenciální zájemce o koupi takových bot zajímat jejich projev při jízdě z kopce dolů. Otázka, zda při radikálně snížené hmotnosti ve srovnání se sjezdovými modely nebude ovlivněna i flexe, se nabízí. U boty velikosti 26/26,5 jsme zvážili hmotnost 1 447 g (skelet 1 140 g, botička 307 g) a jak v ruce, tak i na noze cítíte, že se jedná o příjemně lehké boty. Standardně jezdím v lyžácích Atomic Redster World Cup 130, jedna bota váží 2 349 gramů. Když srovnáme hmotnost obou párů, jsou přezkáče Hawx Ultra XTD 130 skoro o 2 kilogramy lehčí.

Byl jsem velmi mile překvapen, jak jsou boty vyrobené z materiálu Grilamid tuhé, projevem se velmi blížily zmíněným Redsterům (udávané flexe u obou bot jsou shodné - 130). Důležitým prvkem je v tomto ohledu zadní díl posílený karbonem, který dodává botě potřebnou tuhost. Ostatní části skeletu ze zmíněného Grilamidu jsou docela tenké a pružné.

S ohledem na velmi dobrý jízdní výkon je třeba zmínit i povedený pásek stahující horní část komínu. Je vyroben z velmi lehkého síťovaného materiálu a je zlehka pružný. Chová se tedy podobně jako Booster pásek, který pravidelné vídáváme na nohou snad všech závodních lyžařů.

Sklon komínu je z továrny nastaven na 15 °, pokud někdo vyžaduje agresivnější náklek, lze změnit na 17 °. Úhel se změní otočením protikusu, který upevňuje ke skeletu mechanizmus pro volbu režimu sjezd/chůze.

Vstup do boty a analogicky i výstup jde trochu ztuha, i když zdaleka ne tak jako u sjezdovkových Redsterů. Důvodem je těsné překrytí plastů v dolním díle skeletu, což dle mého pozitivně ovlivňuje průběh flexe. Stačí trocha grifu (rozevřít skelet i s pomocí jazyku) a je hotovo. Jen pozor, pro výstup z boty je vhodné mít aretovanou botu do sjezdového módu, jinak trpí vnitřní botička.

Individuální tvarování samozřejmostí
Testované boty ve velikosti 26/26,5 (o půlčíslo zmenšíte boty vložením dodatečné vložky do botičky) mají výchozí udávanou vnitřní šířka 98 mm. Jedná se o velmi sportovně střiženou botu, což mohu potvrdit. Mám výrazně úzké chodidlo i nižší nárt a boty mi seděly dobře (kdyby byly ještě užší, nezlobil bych se). Vzhledem k tomu, že vnitřní botička i skelet jsou tepelně tvarovatelné (technologie MemoryFit), jsou tyto boty vhodné pro lyžaře s užší až středně širokou nohou. Dle zkušenosti z tvarování zmíněných Redsterů lze u skeletu vyřešit i výraznější výrůstky a anomálie.

Testované boty jsou uvnitř trochu kratší než sjezdové boty stejného výrobce, i skelet je kratší (302 vs. 305 mm). V oblasti kolem prstů je trochu méně místa. I pokud máte u Atomicu ověřenou velikost sjezdových bot, velmi doporučuju boty pořádně vyzkoušet, protože u tohoto modelu možná skončíte s botami o jedno číslo většími. I kvůli režimu chůze, při kterém dochází k většímu posunu nohy směrem ke špičce.

Jakékoliv vázání
Doménou těchto bot je univerzalita, proto nepřekvapí, ale potěší kompatibilita s většinou sjezdových a skialpových vázání. Bota má technologii podrážky GripWalk® a lze ji použít v kompatibilních sjezdových vázáních, stejně tak v „chodících“ vázáních rámové, hybridní i čistě techové konstrukce.
GripWalk® podrážka je vyrobena z měkké přilnavé gumy, což jsem ocenil i při běžné chůzi z parkoviště k vleku, hlavní využití bude při výšlapech s lyžemi na batohu.

Směle vzhůru
Ze sjezdových bot Atomic Hawx Ultra XTD 130 vzaly velmi dobré vlastnosti, obdobně se vývojáři snažili i z pohledu chůze. Po zvednutí robustního aretačního hliníkové dílu (lze lehce ovládat i v rukavicích) je uvolnění komínu znatelné, a to dopředu i dozadu. Rozsah je velmi dobrý, i když nedosahuje hybnosti čistě skialpových bot (což asi nikdo neočekává).

Skvěle je vymyšlen rozsah horních dvou přezek, které stačí jen otevřít a automaticky se jejich rozvor prodlouží o cca 2 centimetry. V přezce jsou drážky, ve kterých se pohybuje uchycení kovového oka. I fixace tohoto oka v hřebínku je jednoduché a funkční. Z horní strany je přitlačován do zářezů předpruženým „drátkem“ a nemůže tak dojít k vyskočení přezky při chůzi. Při zapínání přezek je třeba si na tento mechanizmus chvíli zvykat, nijak výrazně neomezuje a lze ovládat i v rukavicích.

Botička s možností šněrování počítá s tím, že se ní bude chodit a noha se bude potit. V přední části je vyrobena z perforované pěny, a navíc ji lze v ruce vyprat. Botička velmi dobře drží patu, polstrování v oblasti kotníku precizní. V horní části je vzadu botička zpevněna, jazyk má v namáhané holenní části plastový díl. Na spodní straně lehké botičky je tenká gumová vrstva, takže se ve skeletu citelně nehýbe ani při chůzi a umožňuje botičku používat jako domácí obuv na horských chatách. Délka užívání neumožnila otestovat výdrž textilních materiálů a pěny.

Závěrem
Atomic Hawx Ultra XTD 130 jsou sportovně laděné boty, které plně uspokojí dynamicky lyžující freeridery, na sjezdovce dokáží kvalitně nahradit sportovní přezkáče, a jako bonus nabízejí velmi slušný rozsah komínu při stoupání. Pokud hledáte ostrou univerzální botu, našli jste.

+ plusy

  • tuhé boty s velmi sportovním projevem
  • nízká hmotnost
  • kompatibilní s většinou vázání
  • sportovní úzký tvar, který lze jednoduše dotvarovat/roztáhnout díky technologii Memory Fit
  • GripWalk podrážka s přilnavou gumou
  • dobrý rozsah komínu při chůzi

- mínusy

  • jedny z nejdražších bot na trhu

Diskuze: Atomic Hawx Ultra XTD 130

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy