Domů Recenze Vázání Skialpové Contour startUp

Recenze Contour startUp (10.03.2021)

Recenze Contour startUp (Skialpové Vázání) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Vázání - Skialpové | Počet recenzí: 2 | Značka: Contour
Vložil: Petr Havelka - SNOW | Ročník: 2020 | Doba užívání: více než rok
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Popis výrobce :
Skialpinistický adaptér Contour startUp padne do běžných sjezdových vázání a přemění je na vázání pro stoupání. Když přidáte dětské stoupací pásy Controur, můžete vzít celou rodinu na skialpovou túru:

 • nastavitelný pro délky skeletu 245–305 mm
 • hmotnost 840 g / pár
 • integrovaná podpatěnka pro strmé výstupy
 • součástí balení je obal, do kterého jednoduše skryjete adaptéry při jízdě dolů

Zkušenosti s užíváním produktu

Děti, zejména když jsou menší, rády dělají to, co jejich rodiče. A když vás uvidí stoupat nahoru na pásech, je velká šance, že to taky budou chtít zkusit. Navíc skialpy mohou být v očích dětí docela „cool“. Pořádné lyže, k tomu pásy, prostě dospělácká věc! A pomocí adaptéru jim dokážete relativně jednoduše tento zážitek přiblížit.

Skialpový adaptér Contour startUp z normálních sjezdových lyží s klasickým bezpečnostním vázáním udělá skialpový set. Jednoduše se kloubový adaptér zacvakne místo boty do vázání a následně do něj uchytíte botu. V tu chvíli je pata volná.

Podívejte se na videorecenzi skialpinistického adaptéru:

Rozsah adaptéru Contour startUp
Rozsah adaptéru pokryje boty se skeletem délky 245 až 305 mm. Přesnou délku v milimetrech najdete na své botě (zpravidla na vnitřní straně u paty). Boty menší než 245 mm do adaptéru nedáte, navíc mají tyto skelety i menší/užší špičku a patu, takže by tam byla vůle do stran.
Dle délky skeletu je potřeba nastavit spodní i horní díl adaptéru. Nastavení je vhodné provést doma v klidu a teple, na sněhu v mraze pak aspoň budete mít o starost míň. Jelikož délka adaptéru skáče po celých centimetrech (245-255-265… mm), je třeba otestovat i uchycení boty. U délky někde uprostřed mezi rozsahy (např. 279 mm) je třeba vyzkoušet, zda ještě zvládnete upnout na menším rozsahu (275 mm), nebo už budete muset posunout na 285 mm. V druhém případě může hrozit, že bota bude uchycena volněji a někdy může vyklouznout z kovových úchytů.

Stoupací pásy - bez nich to nepůjde
Samozřejmě bez stoupacích pásů to nepůjde, ty také musíte mít připraveny před první túrou. Jsou řekněme dvě základní varianty. Pokud pořídíte adaptér samostatně, samostatně si musíte vyřešit i pásy (například upravíte starší pásy, které již nepoužíváte), pokud koupíte adaptér Contour v sadě s pásy, budete to mít o trochu jednodušší.

My máme adaptéry dva. V jednom případě jsme využili staré rovné pásy z 20 let starých lyží, které už nepoužíváme. Pásy jsem trochu zkrátil, nahoru dal pevné oko a dozadu systém uchycení ala camlock (zde konkrétně Contour Tail Clip). Překrytí ve špičce jsem udělal větší, takže jsme pokryli rozsah od délky lyží 130 cm až po 146 cm. Teď už jsme s těmito pásy na limitu.

Rovné úzké pásy nebudou vhodné do náročných podmínek, zejména například do traverzů na tvrdém a ledovatém povrchu, protože na širších carvingových lyžích jsou ve špičce a patě daleko od hrany. My ale na náročné a exponované túry s dětmi nechodíme, volíme lehké túry v příznivých sněhových podmínkách, takže i tento úzký pás nám funguje dobře.

Pásy Contour v sadě s adaptéry
Pokud koupíte sadu, dostanete pásy Contour s uchycením jen na špičce (pomocí gumového dílu s okem), konec pásu je volný a spoléhá jen na lepidlo (v tomto případě klasické „hotmelt“ lepidlo). Takové uchycení používají například závodníci ve skialpu.

Dodané pásy může být teoreticky nutné přiříznout dle tvaru lyže, na netu najdete hodně návodů, jak to jednoduše a rychle provést, případně můžete požádat zkušenější kamarády nebo odborného prodejce. Máme také vyzkoušeno, že na krátký lehký výlet lze použít i pásy s přesahem za hranu lyže.

Výhodou pásu uchyceného jen ve špičce je opět jeho univerzálnost. Pás totiž nemusí vést až k patce lyží, je důležité, aby byl pod botou, kde dochází k největšímu zatížení lyže. Takže tento pás vám může vydržet několik sezon, jak děti porostou a budou mít delší a delší lyže.

Co když ale pásy s uchycením ve špičce přestanou lepit?
Když jdete na lehký výlet s bodem startu a cílem v jednom místě, tak se v případě komplikací jednoduše otočíte, sundáte pásy a adaptéry a na lyžích se sklouznete zpět. Pokud se chystáte s takovými pásy na delší výlet a jejich odlepení by pro vás znamenalo velký problém, určitě byste s sebou měli mít lepicí pásku (ducktape/tesa), například nalepenou v dostatečné délce na své hůlce. Kdyby bylo nejhůř, můžete pomocí ní provizorně pás přilepit. Při dlouhých túrách je dobré sledovat, zda se vám od špičky nehrne sníh pod gumové uchycení pásu. Pokud ano, je třeba to operativně řešit a sníh sem tam vyčistit. Tím eliminujete značnou část potenciálních problémů.

Máme vyzkoušeno, že lepidlo na setových pásech funguje dobře, alespoň pro naše potřeby kratších výletů.

První pásy, potom adaptér
U skialpových lyží platí, že pásy je potřeba mít nalepeny dříve, než zacvaknete brzdičky lyží do režimu chůze. Stejně to platí i u adaptéru. Nejprve se lepí pásy, až poté se zacvakne adaptér, protože v tu chvíli se schovají i brzdičky a holá lyže by vám mohla nekontrolovaně odjet pryč. A to nechcete. Stejně to platí i nahoře na kopci, když sundáváte z lyží adaptér a pásy. Nejprve je třeba vycvaknout adaptér (tím se aktivují brzdičky) a až poté odlepit pásy.

Hmotnost - je to tak zlé?
Celková hmotnost kompletu je největší nevýhodou skialpového adaptéru. Máte sjezdové lyže, sjezdové vázání, sjezdové boty, stoupací pásy a k tomu adaptér (jeden kousek váží přes 400 g), dohromady už to tedy něco váží a pokud vy sami máte moderní skialpové vybavení, děti budou mít na nohách o poznání více hmoty než vy. K tomu sjezdové boty nemívají rozsah pohybu v komínu, což ale v případě, že jdete na túru ve stylu nahoru/dolů, tolik nevadí, protože rozsah komínu oceníte nejvíce při dlouhých krocích na méně strmém nebo rovinatém terénu. Čím je výstup strmější, tím malý rozsah komínu méně omezuje.

Jedna rodičovská rada: pokud dětem neřeknete, že je jejich vybavení těžké, tak jim to bude nejspíš úplně ukradené. Pokud jim ale budete omílat, jak to vybavení mají těžké, tak sami sobě zaděláváte na problémy 😊, fňukání bude mít najednou u dětí oporu, kterou jste jim sami poskytli.

Jednu menší výhodu větší hmotnost ale podle mého také má: děti se naučí velmi rychle a zcela přirozeně táhnout lyže po sněhu. Zbytečně je nezvedají, neztrácejí energii, stačí jim lehce naznačit jak na to a hned to pochytí.

Dle našich zkušeností zejména pro kratší túry tedy není vyšší hmotnost sjezdového kompletu se stoupacím adaptérem až takovým hendikepem. Někdy se větším hendikepem ukazuje to, že děti nemají v prašanu nebo všeobecně neupraveném terénu tolik zkušeností a dolů se jim nejede tak dobře. Takže dobrým předpokladem pro pěkný skialpový výlet je i předchozí pilování jízdy ve volném terénu v okolí sjezdovek (to platí i pro dospělé).

Máme ale také kamarády, kteří se sportovně nadanými a fyzicky zdatnými dětmi zvládají s adaptéry Contour startUp i túry dlouhé přes 15 km.

Další nevýhodou může pro některé děti být vyšší postavení nad lyží a tím pádem snížená stabilita. My jsme s tím citelné problémy neměli.

Univerzálnost a cenová dostupnost
Jednou z největších výhod adaptéru je jeho univerzálnost a využití po několik sezón. Sjezdařské vybavení pro své děti již (zpravidla) máte, a adaptér vám tedy poslouží po dobu mnoha let. I pásy mohou vydržet více sezón. Cena adaptéru (samostatný adaptér stojí 3 199 Kč, v sadě s pásy 3 999 Kč) rozprostřená do několika let pak vychází velmi příznivě. Sadu adaptérů a pásů s uchycením ve špičce i snadno půjčíte svým známým, což je další plus.

No a pokud to se skialpem u svých dětí myslíte velmi vážně a nelimitují vás finance, v dnešní rozšiřující se nabídce již pořídíte lehké dětské skialpové lyže, lehké skialpové boty s inserty ve velikostech pro děti, lehké dětské pinové vázání s adekvátními vypínacími silami… Jen tuto nemalou investici budete muset pravidelně opakovat a do toho řešit prodej vybavení, ze kterého děti vyrostly. Proto doporučuji soudobé skialpové vybavení nejprve otestovat v některé z půjčoven, mnoho z nich již dětské lehké sety mají k dispozici.

Podpatěnka, obal a batoh
Skialpinistické adaptéry mají i možnost zvednout podpatěnku pro strmá stoupání. Má jednu pozici a ovládání pomocí hůlky s širokým talířkem je těžké (spíš nemožné), takže nejjednodušší je zvednout oporu rukou. Taky je vhodné používat podpatěnku až v opravdu prudkých stoupácích, netřeba ji nadužívat v mírnějších kopcích. Jednak šetříte čas, ale taky zjistíte, že ji až tak často nepotřebujete.

Pro sjezd můžete adaptéry schovat do praktického obalu, stejně tak pásy. Jen je třeba připomenout, že adaptéry už zaberou více místa, takže pokud vezete pak na zádech z kopce dvě sady adaptérů a 3 páry pásů, je potřeba mít adekvátně dimenzovaný batoh 😊.

V naší rodině užíváme adaptéry pro občasné a lehké túry již 5 sezon, a to ke spojenosti dětí, a tedy i rodičů 😊.

+ plusy

 • Univerzálnost – adaptér bude fungovat několik let, jak děti porostou
 • Netřeba řešit další lyže, boty, vázání
 • Cena – zejména když ji rozpočítáte do několika let a srovnáte ji s cenou dětského skialpového vybavení

- mínusy

 • Hmotnost
 • Podpatěnka se musí ovládat rukou
 • Vyšší postavení nad lyžemi, někdy děti mohou být méně stabilní

Diskuze: Contour startUp

09.03.2021 13:35:27 #2 

Příspěvků: 203

Petr Socha - SNOW muž

Ahoj, přidávám nějakou svou zkušenost s adaptérem:

 • Není vhodný pro malé děti, řekněme do hmotnosti 25 kg. Takovým dětem při jejich vyhazovacích silách na vázání vzhledem k pákám, jež způsobuje zvýšení boty, často z vázání vypadával. Navíc pro takto malé děti je celý šlapací set skutečně těžký.
 • Chce to vybírat trasy, kde nejsou moc roviny, na rovinách (děti stojí vysoko, nestabilně) je to demotivuje, jelikož je chůze pomalá a nepohodlná, obzvlášť v porovnání s běžkama. Až při výstupu děti pochopí význam celého zařízení.
 • Já to vnímám nástroj:
  • pro vstup do skialpu, pro první pokusy větších dětí i dospělých
  • jako výhodnou alternativu pro větší děti (8 let a více – spíš jde o sílu a velikost než o věk), které si maximálně několikrát v sezoně vyrazí ne nikterak náročnou túru (s málo koly výstup/sjezd). Ve chvíli, kdy chcete s dětmi vyrážet častěji či na celodenní nebo náročnější túry, má adaptér už příliš hendikepů (hmotnost, vysoká pozice/nestabilita, obvykle těžší lyže a těžší a pevnější boty…)

15.03.2021 14:09:32 #3 

Příspěvků: 1

michal skialp

Peťo, musíš je víc cepovat. Moje 3 deti zacaly zhruba jako 20 kg a treba nejmladší Lukáš váží 20 kg a uz ma rok obcasnych vystupu za sebou :-)

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy