Faramugo Buuraha - recenze (mini test) z 30.10.2021 - Recenze Faramugo Buuraha - SNOW.cz
Domů Recenze Oblečení Kalhoty Faramugo Buuraha

Recenze Faramugo Buuraha (30.10.2021)

Recenze Faramugo Buuraha (Kalhoty Oblečení) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Oblečení - Kalhoty | Počet recenzí: 0 | Značka: Faramugo
Vložil: Petr Havelka - SNOW | Ročník: 2021 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Skialpové kalhoty, které by byly ušity v Česku, a to i z českého membránového materiálu, byste ještě donedávna hledali těžko. Ale časy se mění a luhačovický „horokrejčí“ Faramugo vyvinul svůj první skialpový model Buuraha.

Základním stavebním kamenem s velmi zajímavými parametry, bráno skialpovou optikou, je český membránový materiál Nanomembrane®, jehož největší síla tkví ve skvělé paropropustnosti. Tuto klíčovou vlastnost oceníte nejvíce při aerobních aktivitách, mezi něž se výšlap na skialpech dá rozhodně počítat. Testovali jsme kalhoty při jarním teplejším počasí, takže o pot nebyla nouze a pocitově odpařování potu ven přes kalhoty fungovalo skvěle. A to jsem měl kalhoty přímo na těle, bez funkčních podvlíkaček. Pro toho, kdo má rád čísla, má laboratorně změřená paropropustnost hodnotu Ret 4,5 Pa.m2.W-1. (RET udává odpor, který materiál klade při prostupu par, a čím je hodnota nižší, tím je materiál pro vlhkost propustnější. Hodnoty RET menší než 6 řadí materiál do „nejvýkonnější“ skupiny).

Dobře funguje i plasmaticky nanášená voděodolná vrstva, která je pro funkci membrány zásadní (voda z povrchu stéká, svrchní vrstva laminátu se nepromočí, a tak umožňuje membráně fungovat). Vodní sloupec 18 000 mm není nejvyšší, ale pro primárně zimní využití (kdy prší minimálně), a navíc u kalhot (kde například nejde tlak z popruhů naloženého batohu), je to hodnota zcela vyhovující.

Zkušenosti s užíváním produktu

Testoval jsem velikost M, pro mou výšku 177 a hmotnost cca 74 kg velmi dobře padnoucí. Obvod pasu by zvládl i podstatně silnější lyžaře, jednoduše stačí posunout suché zipy u pružného pásu. Střih kalhot je volný, nejedná se tedy o žádné upnuté skialpové „legíny“, proto je lze využít plnohodnotně i na freeride, sjezdové lyžování apod., sněhové manžety dole samozřejmě nechybí.

V oblasti kolen jsou kalhoty předtvarované, navíc je zde chytře použit zesílený, a tedy hřejivější materiál, což je velký plus, protože právě chladem kolena často trpí.

Voděodolné zipy umístěné po stranách vedou přes celou délku kalhot, takže nabízí obrovské možnosti pro větrání, a taky lze kalhoty obléct/vysvléct i bez nutnosti sundání bot. U pasu je přední a zadní díl spojen zdvojenými druky, drží bezchybně i při otevřeném zipu.

Zajímavě jsou umístěny šle, a to jen k přednímu dílu. Po chvíli přemýšlení mi došlo, že to bude kvůli tomu, aby šel zadní díl odklopit v naléhavém případě, aniž by člověk musel sundat bundu, batoh apod. Proč ne! Jen při standardním umístění kšand jsme měli pocit, že sklouzávají z ramen, proto jsme je napojili křížem a problém byl vyřešen k naprosté spokojenosti. Zadní díl kalhot je zcela rovný, ani jej v tom místě nedrží šle, takže pocitově kalhoty jakoby sklouzávají vzadu dolů, zejména při předklonu. Osobně mám raději kalhoty, které jsou v tomto místě vyvýšené. Ale je to daň za možnost odepnout zadní část i celé kalhoty svléci/obléci snadno a v botách.

Kalhoty mají také 2 kapsy skryté za voděodolnými zipy, které jsou příjemně prostorné. Jsou umístěny hodně nahoře u pasu, takže pokud máte batoh s bederákem nebo delší bundu, dostanete se do nich trochu složitě, což ale bývá problém většiny horních kapes (u kalhot určených na skialp a horolezení je třeba počítat i s použitím sedáku). Proto bych uvítal i jednu kapsu z přední strany na stehně, která by byla lehce dostupná v každé situaci.

Suma sumárum

Kalhoty z českého elastického nanomembránového materiálu se špičkovou prodyšností a slušnou voděodolností jsou volnějšího ergonomického střihu, takže je krom skialpu využijete i na freeride, sjezdové lyžování či turistiku. Praktické vychytávky jako např. celorozepínací zip po stranách nebo zvýšené zateplení v přední části kolen ukazuje, že výrobce ví, pro koho své oblečení šije.

Zjištěná hmotnost: 547 g (625 g vč. šlí) ve velikosti M

+ plusy

 • Skvěle paropropustnostý 3vrstvý laminát s kvalitní voděodolnou úpravou
 • Elastický a velmi příjemný materiál, a to i při nošení přímo na tělo
 • Volný střih, který nebrání pohybu, širší využití i na freeride, sjezdové lyžování apod.
 • Zip po celé délce kalhot, takže lze velkoryse odvětrávat při výstupu, nebo obléct/vysvléct bez nutnosti sundávat boty
 • Předtvarované nohavice v oblasti kolen, v tomto místě je použit i silnější/zateplený jednovrstvý materiál – větší odolnost proti větru a chladu, teoreticky i oděru
 • Kšandy umístěné tak, že lze odklopit zadní díl v případě nutné potřeby a netřeba sundávat svrchní oblečení
 • Praktické stahování pasu pomocí pružného dílu a suchých zipů, takže kalhoty pokryjí značný rozsah obvodu pasu

- mínusy

 • Trochu sporné umístění kapes – jsou hodně nahoře, a když máte batoh s bederním pásem nebo delší bundu, těžko se do nich dostáváte
 • Zadní díl v oblasti beder je nižší (v tom místě kalhoty nedrží ani kšandy, které jsou uchyceny jen k přednímu dílu), pocitově méně chrání bedra.
 • Chybí kapsa na nohavicích v oblasti stehen, která by byla dostupné za všech okolností (batoh, sedák apod.).
 • Pozn.: modely pro zimu 21-22 budou dopracovány i podle nevýhod, které objevila naše redakce – to je zrovna jedna z výhod malých firem: flexibilně inovovat. Kalhoty dostanou vyšší pas vzadu a kapsu na pravé stehno.

Diskuze: Faramugo Buuraha

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy