Haglöfs L.I.M Mimic Hood Men - recenze (mini test) z 10.11.2021 - Recenze Haglöfs L.I.M Mimic Hood Men - SNOW.cz
Domů Recenze Oblečení Bundy Haglöfs L.I.M Mimic Hood Men

Recenze Haglöfs L.I.M Mimic Hood Men (10.11.2021)

Recenze Haglöfs L.I.M Mimic Hood Men (Bundy Oblečení) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Oblečení - Bundy | Počet recenzí: 0 | Značka: Haglöfs
Vložil: Petr Havelka - SNOW | Ročník: 2021 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Je to peří? Zcela jistý jsem si byl až po prostudování visačky. Nebudu vás napínat, není. Izolační materiál s názvem Mimic má ale v popisu práce peří co nejvíce napodobovat… Jak se nám zamlouval v testu?

Bunda Haglöfs překvapí svou „lehkostí“ (váha ukázala 319 g při velikosti M), jemným svrchním materiálem a naducanou výplní, u které opravdu chvíli váháte, zda se jedná o peří, či nikoliv.

Zkušenosti s užíváním produktu

Polyesterové mimikry

Izolační výplň s názvem Mimic kombinuje grafenové nanočástice s recyklovaným polyesterem, je lehká a má velký „loft“ (plnivost, schopnost zaplnit velký objem), tedy se snaží imitovat klíčovou vlastnost peří: při nízké hmotnosti udržet hodně vzduchu, a tak dobře izolovat. Přitom těží ze zásadní výhody syntetických izolantů, tedy z jejich malé nasákavosti, takže i v kritických momentech (např. když se bunda promočí), se výplň neslepí, nesesype se v komorách, a pořád velmi slušně drží teplo u těla. Analogicky navlhlý polyesterový izolant oproti peří rychleji vysychá a dříve se dostane ke své 100% funkčnosti.

Unikátní grafen

Zastavme se ale ještě u grafenu, nejtenčí jednovrstvé struktuře vytvořené z atomů uhlíku. Má některé velmi zajímavé fyzikální vlastnosti, z pohledu nakládáním s teplenou energií vyčnívají tyto dvě: grafen je výborný vodič tepla a zároveň umí absorbovat velké množství tepelné energie. Takže z pohledu zateplovací bundy by měl fungovat tak, že jednak rozšíří teplo do většího objemu izolačního materiálu (např. když některé periferní části těla máte hůře prokrvené a chladné, měla by tam doputovat tepelná energie z okolních tělesných partií), a také při intenzivním výkonu (tehdy se tělo potřebuje zbavit rychle většího množství přebytečné tepelné energie) by se teplo mělo ve větší míře uložit do grafenových částic, a až následně se postupně uvolňovat zpět.

Je namístě upřesnit, že se nejedná o robustní bundu s velkým objemem výplně, takže za polární kruh asi nepatří. Je to středně zateplená bunda, kterou lehce sbalíte (třeba do jedné z integrovaných kapes), takže v batohu vám nezabere moc místa, a když bude třeba, budete ji mít hned po ruce. Na to, jak je bunda lehká, pocitově krásně hřeje. Velmi brzy po obléknutí pocítíte teplo, které bunda drží u těla. Nakolik za to může příměs grafenu nedokážu odhadnout, ale výsledek je výborný, a to je hlavní. Svrchní textilie vyrobená z odolného polyamidu je velmi jemná a příjemná, tenký materiál je zesílený ripstop strukturou (přeci jen pro dosažení nízké hmotnosti je textilie velmi tenká, při neopatrném zacházení může dojít k protržení). Díky hustému tkaní je materiál větruodolný, a protože nemá membránu, je i slušně paropropustný. Při velmi aerobních aktivitách (běžky, náročné skialpové výstupy) může docházet ke zpomalení prostupu par, protože ty musí krom izolačního materiálu překonat i 2 vrstvy jemně tkané textilie.

Při jarní skialpové túře nás zastihl menší deštík, a tak mám ověřeno, že bunda má funkční vodoodpudivou DWR úpravu (kapky se hezky kutálely dolů), a lehké přepršce dokáže chvíli vzdorovat. Ale více v tomto směru od zateplovací bundy bez membrány a podlepených švů čekat nelze.

Střiženo pro sport

Měřím 177 cm a při hmotnosti 74 kg mi přesně sedla velikost M. V oblasti těla je střih užší/sportovní, rukávy zakončené pružnou manžetou jsou dostatečně dlouhé, stejně tak délka bundy je podařená, navíc vzadu trochu prodloužená. Díky pružnému lemu se nehrne nahoru, na záda vám nepotáhne.

Rukávy jsou ergonomicky střiženy tak, aby kopírovaly přirozenou pozici rukou. Bunda má velmi dobře tvarovanou kapuci bez regulace objemu, kterou oceníte např. při větrném počasí nebo zimním bivaku. Hřeje pořádně a takřka okamžitě.

Potěšily mne prostorné a hluboké kapsy, které jsou umístěny po stranách, s dostatečnou hloubkou pod zipem (věci jednoduše nevypadnou i v otevřeném stavu). Kapsy jsou umístěny u spodní hrany bundy, takže pokud šlapete s batohem, je do nich kvůli umístění bederního pásu horší přístup.

Shrnutí:

Velmi lehká (319 g ve vel. M) sportovně střižená zateplovací bunda se syntetickým izolačním materiálem Mimic, který plnivostí imituje peří a těží z vlastností grafenu. Je skvěle sbalitelná a hřejivá. Poslouží jako samostatná větruodolná vrstva nebo jako izolační vrtsva pod membránovou bundu. Oceníte ji jako záložní zateplovací bundu nejen při skialpových túrách, případně jako stylovou izolační vrstvu při sjezdovém lyžování. Kvalitní a lehké materiály a vychytaný střih se adekvátně odrážejí v ceně.

+ plusy

  • Nízká hmotnost díky kvalitním materiálům
  • Dobrá sbalitelnost (lze zabalit do jedné z kapes)
  • Kvalitní syntetická výplň s velkou plnivostí a s příměsí grafenu, která funguje i při provlhnutí, rychle schne
  • Propracovaný sportovní střih (dlouhé a předtvarované rukávy, zádový díl, přiléhavá kapuce
  • Dvě prostorné kapsy

- mínusy

  • Krom vyšší ceny, která se odvíjí od materiálů a funčknosti bundy, nenalezeno

Diskuze: Haglöfs L.I.M Mimic Hood Men

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy