Recenze ATK Raider 12 (18.11.2021)

Recenze ATK Raider 12 (Skialpové Vázání) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Vázání - Skialpové | Počet recenzí: 0 | Značka: ATK
Vložil: Lukáš Vavrda - SNOW | Ročník: 2021 | Doba užívání: měsíc
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Pinová vázání jsou nejrychleji se rozvíjejícím segmentem lyžařského vybavení. Zatímco kdysi se zaměřovala primárně na výstup, v současné době pomalu přinášejí další a další výhody, na které jsme zvyklí výhradně z mohutných vázání pro sjezdové lyžování. Mezi taková patří i Raider 12 od značky ATK.

Zkušenosti s užíváním produktu

Než se pustíme do podrobného rozboru vázání, nelze se nepozastavit nad tím, co překvapilo všechny, kdo si nového testovaného „raidera“ zkusili – s jak nevídanou lehkostí se do něj nastupuje. Raider 12 má spoustu dalších kvalit, které jsou na první použití trochu schované právě za jednoduchostí nástupu a obecně manipulace. Žádné hledání vhodné polohy boty, hlídání, zda trny vázání opravdu zaklaply do insertů bot. Špička boty se zarazí o přepážku a vázání je zacvaknuté dřív, než to uživatel zaregistruje – skoro jako by inserty a trny k sobě byly přitahovány naprogramovaným magnetismem.

Vázání konstrukčně vychází z modelu Raider 12 2.0, kromě nových výrobních technologií a patentů bylo odlehčeno o 20 gramů. Mezi vizuálně zřejmé změny patří přesun jinak pro ATK typické brzdy před špičkou do tradičnějšího umístění před patou – brzda se aretuje zboku umístěným tlačítkem, pro aretaci je nutné získat jistý grif, zato potom brzda v zamčené poloze drží spolehlivě a nehrozí její samovolné uvolnění. Stejně tak nehrozí samovolná aretace, přičemž aretační páčka brzdy je dostatečně robustní a její ovládání je jednoduché i v zateplených rukavicích.

Pata je charakteristická pro ATK. Možnost posunu o +-25 mm je uživatelskou výhodou nejen pro ty, kdo střídají různé boty. Ke snížení zátěže trnů na patě lze dokoupit Freeride Spacer, jehož vložení pod trny zajistí kontakt s botou, a tak i rovnoměrnější přenos sil z boty na lyži. Otočná pata umožňuje nastavení pěti stupňů pro výstup, podpatěnky jsou magnetické, a díky tomu ke změně jejich polohy stačí jemný dotek hůlkou, přičemž samovolně se nepřenastavují. Na jaké bázi fungují systémy E.R.S, Cam Release a Snow Pack Proof, se přesně dočtete na webu dovozce alpsport.cz, faktem je, že během testování byly tyto patenty znát – sníh nekomplikuje manipulaci s vázáním, nikde se nehromadí a přenos sil je i při náročnějším a agresivnějším sjezdu včetně menších skoků pocitově přesný a plynulý.

ATK Raider 12 je dalším vývojovým stupněm pinových vázání určených pro drsné zacházení. Není to žádná superlehká křehká dáma, ale pracovní stroj, jehož obsluhu zvládne intuitivně i začátečník. Hodí se pro všechny jezdce, kteří se chtějí pořádně opřít do sjezdu, ale zároveň se nepředřít při stoupání, ideální na šířku lyží 80–100 mm pod patou, ale brzdy lze koupit v rozmezí 75–120 mm. Vázání působí zároveň elegantně, dodáváno je ve třech jednoduchých barvách – bílé, oranžové a modré.

Easy Entry od ATK

Jednoduchý nástup má na starosti systém Easy Entry, který funguje opravdu spolehlivě – během testování byla úspěšnost nástupu stoprocentní, ani jednou (!) jsme „nešlápli vedle“. Kromě toho na bezpružinové špičce lze také nastavit tuhost aretační páčky na výstup – to v případě, že inserty bot uživatele jsou časem ubroušeny. Pomocí šroubu na aretační páčce lze toto opotřebení kompenzovat a zajistit tak vhodnou pevnost zamykání pro každou botu, zároveň se snižuje tlak na samotný aretační mechanismus, takže při správném nastavení není tolik namáhán.

+ plusy

  • přesné a rychlé upnutí špičky
  • nízká hmotnost při zachování dobrých sjezdových vlastností
  • prostý design, který se hodí k jakýmkoliv lyžím (+ barevné varianty)

- mínusy

  • nic

Diskuze: ATK Raider 12

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy