Recenze Ortovox Haute Route 40 (15.11.2021)

Recenze Ortovox Haute Route 40 (Lyžařské (skialp, freeski ap.) Batohy) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Batohy - Lyžařské (skialp, freeski ap.) | Počet recenzí: 0 | Značka: Ortovox
Vložil: Petr Havelka - SNOW | Ročník: 2021 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Jednodenní túry jsou vám krátké? Vyzkoušeli jsme pro vás prostorný skialpinistický batoh Ortovox Haute Route 40, primárně určený na vícedenní přechody. Poslouží ale i mnoha dalším, třeba těm, kdo na túry nosí fototechniku nebo vybavení pro zbytek rodiny.

Členění vnitřního prostoru batohu Haute Route 40 a umístění kapes je promyšlené a logické. Pro mne je vždy zásadní objem a dostupnost hlavní komory, do které kromě oblečení, jídla, pití a dalšího vybavení potřebuju umístit zpravidla i foto a videotechniku. Haute Route 40 nabízí velký objem, a hlavně dobrý přístup.

Zkušenosti s užíváním produktu

Shora i zezadu

Osobně mám rád batohy, které mají dostatečně velký vstup z horní strany, využívám jej v průběhu roku nejvíce. Ovšem zejména v zimě na sněhu se dostává do hry i zadní přístup přes zádový panel, protože například nechcete vykládat část obsahu na sníh, když potřebujete něco ze dna, případně se kvůli uchycení lyží přes horní otvor dovnitř nedostanete apod. Celý zádový panel lze oklopit a dostanete se pohodlně i k vybavení, které je až dole.

Pro lavinové vybavení je vyhrazena přední plochá kapsa s úchyty na madlo lopaty a sondu, lze otevřít i s lyžemi upnutými po straně. Jedna plochá kapsa na mapu a buzolu je z přední strany, nahoře ve víku je objemnější kapsa, do které se vejdou např. sjezdové brýle a jiné drobnosti. Na pravé straně bederního pásu je kapsička, na levém oko na lezecký materiál. Uvnitř hlavního prostoru je jedna plochá přihrádka se zipem na cennosti a klíče, níže u zad je plochá kapsa na vodní vak. Prostup pro hadičku je samozřejmostí.

I když je batoh poloprázdný, lze jej díky čtveřici postranních popruhů stáhnout směrem k zádům, a obsah pak nemůže putovat ze strany na stranu. Poslouží tedy rozumně i na kratší výlety, pokud nemáte jiný menší k dispozici.

Co vše lze připnout?

Zásadní je, že celý batoh je velmi kompaktní, žádná kapsa nikam netrčí, nic nezavazí, a tak vzniká na povrchu prostor pro uchycení dalšího materiálu. Lyže lze připnout diagonálně i z boku, snowboard díky prodloužení a propojení upínacích popruhů z čelní strany. Batoh je koncipován na vícedenní vysokohorské túry, takže na něj lze najednou uchytit cepíny, mačky, lyže i lano z horní strany (postranní popruhy jsou rozepínatelné, v horní části se využije popruh pro diagonální uchycení lyží a přes středové poutko se připne k protějšímu ramennímu popruhu). Z přední strany jsou variabilní poutka, do kterých lze umístit menší popruhy a dle potřeby doladit uchycení dalšího materiálu např. maček. Nechybí ani integrovaná síťka pro uchycení skialpové helmy, což oceníte při výstupech.

Jak sedí?

Odpověď na tuhle otázku je zásadní, přeci jen se počítá, že s naplněným batohem strávíte i několik dlouhých dní za sebou. Zádový systém je ergonomicky prohnutý do tvaru S, stejně tak jsou vytvarované vypolstrované popruhy. Bederní pás je široký a přizpůsobivý. Celkově mi batoh, i když byl notně naložený a těžký, seděl na zádech skvěle a při celodenní túře vše dobře fungovalo, hmotnost nákladu se roznesla plynule přes ramena, boky a záda.

Batoh má díky svému objemu širší zádový panel, což je praktické hlavně proto, že se při naplnění batoh „nevyboulí“ zbytečně daleko od zad, a těžiště se tak neposouvá nepříjemně dozadu. Tato větší šířka ale taky trochu více „svazuje“ tělo při sjezdu, není to ale nic nepříjemně limitujícího. Když jsem měl obsah batohu dobře vyvážený (rovnoměrné rozložení, těžší věci k zádům), jelo se mi s ním dolů velmi dobře.

Zádový systém má rám z kovového „prutu“ po obvodu batohu, velmi dobře drží tvar. Polstrování na zádech je příjemné s vybráním uprostřed v oblasti páteře. I bederní pás a ramenní popruhy v sobě mají příjemný pěnový materiál. Samozřejmostí jsou popruhy z horní strany na ramenou, kterými lze doladit rozložení nákladu.

Materiály, hmotnost

Hlavním materiálem je odolný polyamid s názvem 420 D Oxford PFC FREE. Dlouhodobou výdrž nelze po několikadenním užití ohodnotit, ale lze usuzovat ze zkušeností dalších uživatelů, že bude velmi dobrá, to i proto, že místa, kde dochází k většímu oděru (např. spodní hrana zádového systému, místa kontaktu hran lyží apod.) jsou zesílená.

Batoh je robustní, ale přitom si uchovává velmi dobrou hmotnost. Váha nám ukázala 1370 g, což je méně, než udává Ortovox ve svém popisu (1420 g, min 1380 g).

Závěrem

Prostorný, a přitom lehký batoh s variabilním přístupem do hlavní komory seshora a zezadu a praktickými kapsami, který dobře sedí a drží. Díky kompaktnímu provedení má bohaté možnosti uchycení lezeckého materiálu a lyží, případně snowboardu. Využití najde zejména při vícedenních skialpových přechodech (nebo pokud nesete více vybavení, například při rodinných skialpových výletech), při vysokohorských a ledovcových túrách, v omezené míře lze využít i pro freeride, i když zde je vhodnější sáhnout po menších a štíhlejších modelech od Ortovoxu, například z řady Free Rider.

Batoh je k dostání ve dvou barevných provedeních (výrazná modrá a decentní tmavě šedá), doporučená maloobchodní cena je 4 890 Kč.

+ plusy

  • dobře sedí
  • dostatečný objem pro vícedenní túry nebo pro větší náklad
  • při svém objemu a robustnosti je příjemně lehký (zváženo 1370 g)
  • možnost uchycení lyží zboku i diagonálně, uchycení snowboardu, lana, cepínů, maček a dalšího materiálu
  • variabilní vstup do hlavní komory seshora a zezadu přes zádový systém

- mínusy

  • široký zádový díl, který teoreticky může trochu omezovat lyžaře drobnější postavy při jízdě dolů (lze řešit variantou s kratšími zády 38S)

Diskuze: Ortovox Haute Route 40

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy