Ortovox Free Raider 28 - recenze (mini test) z 22.11.2021 - Recenze Ortovox Free Raider 28 - SNOW.cz

Recenze Ortovox Free Raider 28 (22.11.2021)

Recenze Ortovox Free Raider 28 (Lyžařské (skialp, freeski ap.) Batohy) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Batohy - Lyžařské (skialp, freeski ap.) | Počet recenzí: 0 | Značka: Ortovox
Vložil: Lukáš Vavrda - SNOW | Ročník: 2021 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Celodenní pohodlí a efektivně využitý prostor

Lyžařský batoh je daleko složitějším systémem, než by se na první pohled mohlo zdát – i proto má význam je studovat a testovat. Redakce tentokrát sáhla po modelu Ortovox Free Rider 28. Co zjistila? Že u jeho vývoje evidentně stáli lidé, kteří potřeby lyžařů, snowboardistů, freeriderů i skialpinistů znají – i přes název batohu jej totiž ocení všichni zmínění.

Zkušenosti s užíváním produktu

Stylový batoh je důmyslným systémem praktických vychytávek, které si však zachovávají určitou jednoduchost. Výsledkem je pak praktický batoh, velmi pohodlný i při dlouhém nošení, jehož používání je až návykově intuitivní.

Zádový systém a komfort nošení

Na poměry své kategorie je batoh příjemně lehký, váží 1350 gramů, z čehož 200 g zabírá chránič zad CLASP, který se dodává se zvlášť. Celý zádový systém je spojen s batohem zipem, lze tedy odklopit a dostat se tak do centrální kapsy batohu po celé její délce a šířce. Samotná záda batohu jsou jednoduchá, šest měkkých výztuh doplňuje zevnitř batohu zmíněný chránič. Celá záda na batoh při nošení příjemně přilnou, ramenní popruhy lze nastavit řemínky nahoře i dole. Komfortu a zřejmě i bezpečnosti v kombinaci s chráničem páteře přispívá i stahovací bederní pás, který obepne bedra na dost široké ploše, aby se hmotnost nákladu rozložila, a ani při dynamickém lyžování nebo jiných prudkých pohybech batoh nezpůsobuje nárazové přenosy váhy, nepřeklápí se ze strany na stranu a neplandá – díky pružnému bedernímu pásu se síly při lyžování pružně přenáší i do nákladu a batoh poslušně a předvídatelně následuje lyžaře.

Využití prostoru

Vnitřní uspořádání zůstává jednoduché a zcela přehledné. Do centrální kapsy lze umístit nápojový vak, veškeré další vybavení je pak přístupné shora nebo pomocí otevíracích zad, díky kterým jsou okamžitě dostupné i věci, uložené až na dně batohu. Malá kapsa na doklady a drobnosti je umístěna shora, přední kapsa je pak vyhrazena pro lavinovou výbavu – lze se do ní dostat i s po straně umístěnými lyžemi nebo jakkoliv zapnutými a staženými pomocnými popruhy (vyjma diagonálního upnutí lyží). Celkový objem 28 litrů je zcela dostačující pro celodenní lyžařskou činnost i v náročných podmínkách, výstupy s lyžemi na batohu a zvládnutí jednodušších lezeckých úseků, a zároveň je dostatečně kompaktní, aby nepřekážel při sjezdu.

Co se nevejde dovnitř, musí ven

Lyže lze na batoh upnout po stranách i diagonálně, frontálně se s rezervou vejde i snowboard. Myšleno je i na mnohé detaily, které zpříjemní manipulaci a funkčnost batohu. Na ramenní popruhy i přední stranu lze upnout karabiny a jiný lezecký materiál, na čelo batohu se vejdou i lezecké cepíny, pro jejichž hroty jsou připraveny bezpečné kapsy. Z vrchu batohu je možné pomocí integrovaných popruhů pevně připnout lano. V malé kapse ve spodní části batohu je schovaná také síťka pro upnutí helmy, dostatečně pružná, a tedy vhodná i pro velkou přilbu, kterou připne k batohu tak pevně, že nepřekáží a nevychyluje ani při prudkých pohybech.

Závěr

Celkově jde o odolný, vychytaný a designově hezký lyžařský batoh pro celodenní pohyb v náročném terénu s integrovaným chráničem páteře, nabízí praktickou manipulaci s vybavením a velmi pohodlné nošení při výstupu i sjezdu. Pro své pohodlí je vhodný i pro celodenní sjezdové lyžování, jeho plný potenciál využijí skialpinisté a freerideři při celodenních túrách s náročnými lezeckými pasážemi.

Doporučená cena: 9 999 Kč

+ plusy

  • odolnost, vzhled
  • praktický přístup a jednoduché uspořádání kapes
  • pohodlný bederní pás a zádový systém
  • vyjímatelný zádový chránič
  • spousta možností uchycení materiálu na batoh zvenku

- mínusy

  • není

Diskuze: Ortovox Free Raider 28

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy