Domů Recenze Lyže skialpové Elan Ripstick Tour 88

Recenze Elan Ripstick Tour 88 (29.11.2021)

Recenze Elan Ripstick Tour 88 (skialpové Lyže) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Lyže - skialpové | Počet recenzí: 0 | Značka: Elan
Vložil: Ondřej Novák - SNOW | Ročník: 2021 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Slovinská firma Elan se skialpu věnuje již dlouhá léta a vždy mířila vysoko – na jejích lyžích například podnikl Davo Karničar v roce 2000 historicky první sjezd z Everestu. Od té doby se nabídka materiálu na skitouring vyvíjí společně s tím, jak se vyvíjí poptávka po něm. K primárně chodicí řadě Ibex Elan pro letošek představil i zcela novou sérii lyží Ripstick Tour pro chůzi, ale i náročnější sjezd. Něco, co volá po otestování.

Modely s označením Tour jsou sice inspirovány již etablovanou stejnojmennou freeridovou kolekcí značky Ripstick, prakticky se ale jedná o zcela nové lyže. Z osvědčených firemních technologií si vzaly například dřevěné jádro nebo slavné Amphibio, asymetrický rocker, který zohledňuje jiné nároky lyžaře na vnitřní a vnější hranu. Zcela nejviditelnější technologií je ale tzv. Carbon Bridge Technology, což v praxi znamená, že mezi jádrem a horními vrstvami „sendviče“ je integrovaná výztuha kruhového průřezu z karbonu, tyčka, jejíž účelem je absorbovat vibrace, potažmo zvýšit stabilitu.

Zkušenosti s užíváním produktu

Nutno dodat, že vzhled lyže vypadá díky výztuze unikátně, líbil se nám ale i celkový design stavějící na utlumených barvách rozsvícených reflexními detaily, nápisy a bočnicemi. Celé estetické dílko pak završilo minimalisticky čisté a barevně sladěné lehoučké pinové vázání C-raider12 (původně z dílny ATK), a nakonec i designové,typicky zelené stoupací pásy.

Chůze spíš než běh

Ale pojďme konečně na sníh. Při prvních krocích se ihned dostavuje pocit překvapivé lehkosti, nikoli bytí, ale stoupání. Možná to je optickým rozporem mezi (velikou) šířkou lyže a nízkou hmotností při zvedání nohy. Ostatně i 305g vázání přispěje k tomu, že lyže klade při kroku nepatrný odpor. Při dalším měření jsme zjistili, že to byl víc než jen pocit: plochu lyže – kterou určuje nejen šířka středu, ale i další průběh jejího tvaru – jsme určili jako v rámci kategorie jednoznačně největší. Jinými slovy, od modelu Elan Ripstick Tour 88 můžete očekávat největší výtlak mezi podobně širokými lyže, a tedy nejlepší předpoklad k plavbě prašanem.

Přestože je tato vlastnost opticky kamuflována a lyže se nikterak speciálně široká nezdá, při delší chůzi ji již lze pocítit – špičku lyže je totiž potřeba spíše koncentrovaně klást do stopy před sebe, než ji nějak prostě a ledabyle šoupat. Pohyb na ní evokuje více běžnou chůzi, než například běžecké lyžování, kde si špičku lyže tlačíte po sněhu před sebou. Je to určitá výhoda pro měkčí sněhové podmínky, kdy se špička drží více na povrchu, ale nutně to neznamená, že se na tvrdém nebo na vyrolbovaném terénu budete trápit – jen je potřeba se na chůzi více koncentrovat, aby vám lyže v nestřeženém okamžiku neuhnula ze směru. Na druhou stranu se našli i testeři, kteří si pochvalovali, že lyže při chůzi dobře vede.

Hlavní cíl konstruktérů modelu Ripstick Tour mířil k tomu udělat lehoučkou lyži s minimem kompromisů, která si poradí i s těžším terénem. Reálně se hmotnost lyže pohybuje někde kolem průměru kategorie (což v kombinaci s uvedenou nejvyšší plochou znamená, že je nadprůměrně lehká), navíc nutno přičíst jí k dobru slušné sjezdové vlastnosti. U některých evokovaly dokonce jízdu na sjezdové lyži s pinovým vázáním, a žádného testera při sjezdu nezklamaly.

Testovali jsme je jak v měkkém jarním sněhu, tak na upravené sjezdovce. Zejména v měkkém excelují, nejsou nijak unáhlené – naopak, pěkně si počkají na potřebný impuls, aby udělaly, co mají. Dovedou jet poměrně rychle a sportovně, ne však tak jako lyže ze sjezdové řady, ale na druhou stranu rychlost nevyžadují k tomu, aby se daly ovládat. Na upravené sjezdovce jsou velmi obratné, i díky kratší kontaktní hraně, na druhou stranu se jim nelze v oblouku při zaříznuté hraně plně oddat a vyžadují připravenost. Za to krátké smýkané oblouky, které uplatníme třeba v prudších pasážích, jim jdou výtečně.

Pro koho a kam?

V mnoha ohledech by se podle svých vlastností daly lyže Elan Ripstick Tour 88 zařadit do zlatého středu: co do typů oblouků, agility nebo sportovnosti. Aby ze sebe vydaly to nejlepší, nepotřebují experta, osloví široké spektrum lyžařů až po mírně pokročilé či začínající skialpinisty. Vyjma závodní tratě se uplatní takřka na všechny představitelné skialpové alternativy: denní i vícedenní túry se středně náročnými sjezdy, kondiční skialpinismus… Lehcí jedinci je s určitými omezeními mohou využít i pro rekreační lyžování na sjezdovce. Nejlépe se osvědčily v měkčích podmínkách, a to jak při chůzi, tak při sjezdech. Oceňujeme také designové zpracování a možnost pořídit vše v padnoucím kompletu.

Naopak lyže hůře využijí specialisté: třeba čistokrevní freerideři zaměření na svižné sjezdy, závodníci a ti, kdo chodí rádi rychle, či další, kdo jsou nějak jinak vyhraněni.

Pro dámy i pro páry

Pro dámy jsou připraveny i dámské verze s adekvátním designem, který esteticky odpovídá pánské verzi. Nejen tedy, že potěší oči dámy, ale pokud jste pár, můžete být oba mimořádně designově sladěni.

Výborné výsledky ve World Ski Testu

Že se lyže povedly, potvrdily i výsledky rakouského World Ski Testu, kde dámská verze brala zlato a pánská stříbro. Což trochu naznačuje, že za jejich úspěchem nestojí náhoda.

+ plusy

  • Široce univerzální lyže
  • Slušné sjezdové vlastnosti
  • Povedený design

- mínusy

  • Méně intuitivní chůze

Diskuze: Elan Ripstick Tour 88

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy