Lange XT3 Tour Pro - recenze (mini test) z 03.12.2021 - Recenze Lange XT3 Tour Pro - SNOW.cz
Domů Recenze Boty skialpové Lange XT3 Tour Pro

Recenze Lange XT3 Tour Pro (03.12.2021)

Recenze Lange XT3 Tour Pro (skialpové Boty) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Boty - skialpové | Počet recenzí: 0 | Značka: Lange
Vložil: Lukáš Vavrda - SNOW | Ročník: 2021 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Sportovní sjezd po túře

Značka Lange je známá zejména jako tradiční výrobce sportovně laděných a závodních lyžáků. Vzhledem ke vrůstajícímu zájmu o skialp a freetouring uvádí na trh nový model lyžařských bot, které oslovují právě ty, kdo vedle sjíždění chtějí i chodit. Co od jejich osvědčené konstrukce očekávat, je zřejmé – řádnou oporu pro akční sjezd a potřebné odlehčení pro komfortní výstup. Testem XT3 Tour Pro jsme na vlastní kůži zjistili, že nastavený kompromis funguje dobře při obou skialpových režimech, výstupu i sjezdu. Ale sjezd vede.

Zkušenosti s užíváním produktu

Věčné dilema: sjezd vs. výstup

Touringové boty se nejsnáze zařadí podle imaginárního grafu, na jehož osách je opora ve sjezdu (tedy tuhost, flexe, pohodlná botička…) a pohodlí při stoupání (především nízká hmotnost a velký rozsah pohybu). Z protichůdné podstaty těchto vlastností bude taková bota vždy vybírána podle záměru lyžaře. Po lyžácích Lange by měli sáhnout ti, kteří na túře neběhají za každou minutou, ale naopak při sjezdu se do toho chtějí pořádně opřít. Udávaná flexe 130 totiž subjektivně odpovídá sjezdovým botám (flexe u touringových bot se často neudává, nebo je proti stejné flexi sjezdových bot pocitově znatelně menší).

Zatímco dobré sjezdové vlastnosti jsou u Lange očekávatelné díky technologiím, které od výrobce známe ze sportovních sjezdových bot, při chůzi rozhodně XT3 Tour Pro nepůsobí jako sjezdová bota. Skelet je zpracován ze dvou typů plastů o různé tvrdosti (jde o ultralehké plasty Grilamid a Lyftran). Jeden lyžák tak váží 1520 gramů (při testování jsme naměřili přibližně stejnou hodnotu), z čehož vnitřní botička má hmotnost necelých 300 gramů. Proti sjezdovým modelům s obdobnými parametry je tedy každá bota odlehčena o více než půl kila.

Samozřejmostí u skialpových bot jsou inserty pro pinové vázání, stejně jako vibramová podrážka s certifikací ISO 9523, tedy kompatibilní s většinou stoupacích vázání. Kolébkový tvar podrážky usnadňuje chůzi na botách v terénu a funguje i při traverzech na tvrdším sněhu, kdy je potřeba botu do podkladu zasekávat. Zajímavostí jsou pak protisměrně umístěné nártní přezky – to zřejmě přispívá ke správnému a pevnému usazení nohy v botě, prodlužuje životnost přezek, protože jsou namáhány v opačném směru, a zároveň je to chrání před poškozením, např. ukopnutím o kámen při výstupu.

Spoj komínu a skeletu boty, tedy klíčové místo pro skialpovou botu, je osazen technologií Active Power V-Lock. Materiál skeletu není přerušen, díky čemuž při sjezdovém režimu poskytuje komín dostatečnou oporu, a při režimu chůze, po přepnutí kovovým ovladačem na zadní části komínu, se zvýší rozsah pohybu na 53°. Zpočátku může být chůze poněkud tužší, je proto potřeba komín řádně „rozpohybovat“. Celkovým výsledkem však je, že ačkoliv XT3 Tour Pro vycházejí ze sportovních sjezdových modelů, poskytují překvapivě příjemný zážitek z chůze a plynulého ohybu komínu.

Komfort

Vnitřní botička je na skialpový lyžák velmi pohodlná, s dobrými izolačními vlastnostmi – špička je ušita z jednoho dílu, pěnová výstelka je individuálně tvarovatelná. Vystoupit a nastoupit do boty lze velmi snadno, plasty skeletu jsou dostatečně roztažitelné ve spojích, kde se po zapnutí překrývají. Výkon boty zvýší také holenní popruh, který se před sjezdem vyplatí utáhnout.

Šířka 99 mm je u touringových bot, kde se více hledí na komfort při výstupu (přeci jen, výstupem tráví skialpinista většinu času), spíš užší, takže ukotví nohu v botě opravdu dobře. I to potvrzuje, že XT3 Tour Pro je vhodná především pro skialpinisty-sjezdaře, kteří se vypraví na výšlap a zejména proto, aby si užili prudké a náročné sjezdy se známými pocity na noze – pocity jistoty, pevnosti a uspokojivé opory.

+ plusy

  • Pevné uchycení chodidla
  • Univerzální použití (umožní-li kompatibilita vázání, pro freeride i pro sjezd)
  • Tuhost a sjezdový fit

- mínusy

  • Vyšší hmotnost oproti ryze skialpovým modelům

Diskuze: Lange XT3 Tour Pro

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy