Fischer Travers PRO - recenze (mini test) z 18.02.2022 - Recenze Fischer Travers PRO - SNOW.cz

Recenze Fischer Travers PRO (18.02.2022)

Recenze Fischer Travers PRO (Lyžařské (skialp, freeski ap.) Batohy) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Batohy - Lyžařské (skialp, freeski ap.) | Počet recenzí: 0 | Značka: Fischer
Vložil: Petr Socha - SNOW | Ročník: 2022 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Nové Fischer Travers PRO - Karbon se vrací

Touringová řada Travers od Fischera je už legendární a její vzhled tak připomínající běžnou pohorku nenechá nikoho na pochybách. Letos se po dvou letech vrací vrcholný model Carbon PRO, který je typický komínem s přiznaným leštěným karbonem.

Zkušenosti s užíváním produktu

Již podle pojmenování s PRO na konci si odvodíme, na koho model cílí – na ty nejnáročnější uživatele a profesionály, jako jsou například horští vůdci. Bota s udávanou hmotností 940 g / 26,5 – my po kompletaci naměřili malinko více – má ambice lehce stoupat, ale i plnohodnotně sjíždět. Začněme ale tím, co je nového oproti poslední edici Travers Carbon. Hlavní změnou je nový typ karbonového laminátu v namáhané části u upevnění aretačního mechanismu. Karbonový komín je v kritických místech významně zesílený. Novinkou je pogumovaná protisněhová manžeta v oblasti achilovky, nová podešev, jejíž pryž kryje celou plochu chodidla.

Konstrukce a funkce

Kdo nemáte zkušenosti s karbonem, můžete být zaskočeni. Tento mimořádně pevný a lehký materiál není zdaleka tak poddajný jako obvykle používané termoplasty, takže do chvíle, než se s botou sžijte, maličko překáží třeba při obouvání. Řešil jsem to tak, že jsem komín vyvrátil zcela dozadu, nastoupil do boty (s vloženou vnitřní botičkou) a poté svinutou manžetu z karbonu otevřel a přetáhl přes nohu do finální polohy. Takto je obouvání a vyzouvání zcela pohodlné.

Komín se uzavírá přezkou stahující booster z širokého velkropásku. Pohodlné a praktické řešení, protože můžete plynule a bez kroku nastavovat obvod komínu. Spodní část stahuje robustní boa systém ukotvený na osmi bodech – a funguje výtečně, nohu stáhne v délce skoro celého chodidla. Když pak uvolníte komín do režimu walk, chodidlo stále drží v botě jako přilepené. Chůze je bezproblémová a dá se předpokládat, že avizovaný rozsah kloubu 80° není výrobcem nadsazen. Víc než skelet ho bude limitovat rozsah skialpinistova kotníku či ohybové limity stažené vnitřní botičky.

Vysoká sněhová manžeta slibuje tepelný komfort a věčné sucho v botě, funkční vychytávkou je nártová část skeletu, kde je v centru krycí tkaniny implementována pryžová vložka, jež se při stažení boa stlačí dovnitř boty, čímž pomáhá vnitřní botičce proti nevyžádanému tlaku hran skeletu do nártu.

Vnitřní botička

S botou se dodává vnitřní botička Palau, sice tenčí, ale z husté tvarovatelné pěny, takže první pocity v botě byly zcela komfortní. Dá se předpokládat, že vzhledem k malé tloušťce stěny botičky je její tepelné tvarování zbytečný krok a botička se po čase nošení zformuje podle nohy sama. Je to jeden z nejvyšších modelů botičky značky Fischer, takže je funkčně vychytaná, výborně řemeslně zpracovaná a se skeletem tvoří přirozený funkční celek.

První dojmy

Fischer Travers PRO je určitě bota, která člověku přinese onen zvláštní typ radosti, že pořídil špičkovou věc. Hned při prvním osahání se začnete těšit, až ji nazujete na sněhu. Trochu nezvyklý je tuhý karbonový skelet, který je stále stejně, ale psychologicky jednou příliš, podruhé zase málo svinutý, ale to je daň lehkosti a pevnosti a po chvilce se s tímto specifikem sžijete. Vnitřní prostor boty je pohodlný a přesný (udávaná šířka 100), subjektivně působil ještě užší, takže skutečně důsledně obepne lyžařovu nohu – po utažení se v ní můžete cítit až jako v brusli.

Na sněhu

Bota působí subtilním dojmem, při chůzi nikde nepřekáží a je lehká. Ovládání (povolování, utahování) je zcela intuitivní. V modu ski při tlaku do holení vykazuje minimální deformaci. Pocitový rozdíl oproti sjezdové botě je trochu více obepnutá holenní část nohy, což je dáno tenčím komínem. Při lyžování na skialpových lyžích byla zcela dostatečně tuhá a vůbec se nebála ani do sportovní rychlé jízdy na sjezdovce.

+ plusy

  • snadný nástup
  • dobré držení chodidla při chůzi
  • pevnost komínu při sjezdu
  • lehká a štíhlá
  • poctivá vnitřní botička

- mínusy

  • trochu tuhá a neobratná karbonová manžeta komínu – vyžaduje specifický přístup

Diskuze: Fischer Travers PRO

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy