Atomic Backland 95 - recenze (mini test) z 24.03.2022 - Recenze Atomic Backland 95 - SNOW.cz
Domů Recenze Lyže skialpové Atomic Backland 95

Recenze Atomic Backland 95 (24.03.2022)

Recenze Atomic Backland 95 (skialpové Lyže) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Lyže - skialpové | Počet recenzí: 0 | Značka: Atomic
Vložil: Lukáš Vavrda - SNOW | Ročník: 2022 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Na starším modelu Atomic Backland v šířce 95 jsem strávil dvě sezóny, konkrétně šlo o model z roku 2016. Byl jsem s ním poměrně spokojený, ale nevyhovovala mi přílišná tuhost lyže v patě. Od lyží v této šířce očekávám solidní sjezdové vlastnosti, ale tehdy jsem Backlandy nedokázal dostatečně využít (nutno podotknout, že vážím 60 kg). Proto jsem po dvou sezónách přesedlal na jiné, ovšem teď se mi pod ruku dostaly totožné lyže, které jsou zjevně technologicky na zcela jiné úrovni. Především došlo k obrovskému odlehčení, současný model je téměř o 300 gramů lehčí, lyže váží 1350 g / vel. 177. Je to samozřejmě využitím moderních materiálů, především karbonových výztuh.

Zkušenosti s užíváním produktu

Daleko více mi také sedí shape s ne příliš výrazným rockerem na špičce, díky tomu se při chůzi lyže chová klidně, a při sjezdu je dostatečně agilní. Přesto stále platí, že Backland v této šířce je lyží s přesahem do freeridingu a potřebuje při sjezdu agresivnější zatížení. Pravdou ale je, že ve srovnání se starším modelem je daleko přívětivější pro jízdu a díky odlehčení i pro výstup. Osobně se mi také daleko více líbí design, z divokého mišmaše na předchozím modelu se vyčistil a nyní je velmi elegantní.

K lyži jsou dodávány na míru seříznuté stoupací pásy z výroby Colltex, pre-fit je fajn, bez práce. Lze pořídit základní model, který se hodí spíš pro pomalou chůzi v náročnějším terénu, například jarním firnu, spíš než na rychlé přesuny – to odpovídá i mírně freeridovému zaměření lyže. A pokud chci použít tyto lyže třeba při horských přechodech z chaty na chatu, lze koupit čistě mohérové, výkonnější pásy Hybrid skin. Šířka touringových lyží 95 pod patou je naprosto dostačující pro drtivou většinu terénů v Evropě, takže jako freetouringová, případně jediná lyže pro skialpinistu, který se zaměřuje spíš na požitek ze sjezdu, je Atomic Backland 95 vhodnou volbou.

Testováno v rámci Atomic Backland Tour 2022, tento model je dostupný ve skitouringové speciálce a půjčovně Sport Rysy v Popradu.

+ plusy

  • Výrazné odlehčení ve srovnání se starším modelem
  • Šířkou a tuhostí vhodná pro pokročilé jezdce, kteří hledají v terénu pevnou oporu
  • Čistý design

- mínusy

  • V kategorii touring / freetouring bez mínusů

Diskuze: Atomic Backland 95

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy