Atomic Backland Tour - recenze (mini test) z 25.03.2022 - Recenze Atomic Backland Tour - SNOW.cz
Domů Recenze Vázání Skialpové Atomic Backland Tour

Recenze Atomic Backland Tour (25.03.2022)

Recenze Atomic Backland Tour (Skialpové Vázání) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Vázání - Skialpové | Počet recenzí: 0 | Značka: Atomic
Vložil: Lukáš Vavrda - SNOW | Ročník: 2022 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Skialpinistické vázání Backland Tour doplňuje touringovou řadu Atomic – pro freetouring je k dispozici hybridní model Shift, takže Tour je variantou pro všechny, kdo spíš chodí – jde o model srovnatelný s běžnými pinovými modely jiných značek, parametrově nevybočuje z průměru ani hmotností, ani cenou či bezpečnostními parametry. To z něj v mých očích dělá vhodnou volbu pro kombinaci s lyžemi Atomic Backland 78, 85 nebo 95 – na širší Bent Chetler už by se hodil výše zmiňovaný Shift.

Zkušenosti s užíváním produktu

Vázání jsem testoval s botami Backland Carbon, tedy dohromady jako celý set Atomic, a bylo znát, že je set poskládaný logicky, pro velmi široké spektrum uživatelů. Pro okraje gaussovy křivky skialpinistů Atomic nabízí freeridové Bent Chetlery a vázání Shift, a na druhé straně boty a lyže UL, vázání pro tuto kombinaci zatím Atomic vlastní nemá, ale Backland Tour včetně brzd váží 796 gramů, lze dostat i ve verzi Pure bez brzd (610 g), a to už je pro fitness touring nebo hobby závody dostatečně lehké.

Pokud říkám, že parametrově vázání nevybočuje z průměru, musím také dodat, že při manipulaci s ním mě mile překvapilo masivní a spolehlivé zpracování. Jednoduchost, se kterou jsou použity lety prověřené mechanismy jak pinů s pružinou ve špičce, tak patních trnů na otočné konzoli, kovových patních opěrek a bytelné aretace brzd, dělá z tohoto vázání spolehlivý nástroj, který nezklamal ani při manipulaci v náročném terénu. Nástup do vázání a přepínání mezi výstupem a sjezdem je intuitivní, všechny důležité části jsou bytelné a snadno ovladatelné – co se má překlápět, překlápí se lehce, co se má otáčet, otáčí se plynule. Díky tomu jsem se nebál obouvat na sjezd ani v prudkém terénu, vlastně jsem po celou dobu výstupu a manipulace s vázáním nezaznamenal žádný problém – mrazem nic nezatuhlo, když se někam nahrnul sníh, šlo takové místo snadno vyčistit hůlkou.

Vázání je navrtáno na poměrně široké základně, takže při sjezdu má na pinové vázání poměrně dobré vlastnosti. Přenos sil je dobrý i ve vysoké rychlosti v prudkém a rozbitém terénu, ani na širších lyžích Backland 95 netrvá reakce zdaleka tak dlouho, jak od pinového vázání člověk může očekávat, a na tvrdém povrchu systém lyže – bota – vázání zachovává zcela dostatečnou tuhost pro agresivní jízdu v náročném off pistu.

Testováno v rámci Atomic Backland Tour 2022, tento model je dostupný ve skitouringové speciálce a půjčovně Sport Rysy v Popradu.

+ plusy

  • Masivní zpracování, jednoduchost
  • Odolnost a jednoduchá obsluha
  • Průměrná cena, model je k dostání v kombinaci s vhodnými botami a lyžemi

- mínusy

  • Snad jen absence ultralehké varianty tohoto vázání pro závodní a výkonnostní skitouring – například pro lyže Backland 65 UL by bylo vhodné vázání alespoň pod 400 g/pár, ale to se týká velmi úzké skupiny uživatelů

Diskuze: Atomic Backland Tour

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy