Atomic Backland Carbon - recenze (mini test) z 22.03.2022 - Recenze Atomic Backland Carbon - SNOW.cz
Domů Recenze Boty skialpové Atomic Backland Carbon

Recenze Atomic Backland Carbon (22.03.2022)

Recenze Atomic Backland Carbon (skialpové Boty) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Boty - skialpové | Počet recenzí: 0 | Značka: Atomic
Vložil: Lukáš Vavrda - SNOW | Ročník: 2022 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Atomic se do skialpu pustil po hlavě. Mezi touringovými botami kolekce Backland si vyberou ti, kteří vyhledávají vysoký komfort pro celodenní a vícedenní šlapání, ale přitom požadují maximální požitek i ze sjezdu – pro ty, kteří si užívají hlavně cestu vzhůru a šetří každý gram je v nabídce ultralehká verze Ultimate, Hawx Prime XTD zase přiláká freeridery, kteří si chtějí za lepším sjezdem kousek přišlápnout.

Zkušenosti s užíváním produktu

Mně se z celé kolekce parametrově nejvíc líbí bodel Backland Carbon, takže jsem jej podrobil testu. Podle parametrů by mělo jít o snad nejuniverzálnější botu v kolekci. Kombinuje díky karbonovému tělu nízkou hmotnost (1103 g / vel. 26) a poměrně slušnou pevnost při sjezdu – rozhodně jde o nejpevnější model v kolekci Backland. Očekával jsem tedy dobrý výkon ve sjezdu a pohodlí při výstupu, a oboje se záhy potvrdilo.

Ze všeho nejvíc mě zaujal komfort, který bota poskytuje od samého začátku. Nástup i výstup je zcela bezproblémový, nikde nic nedře a nehrozí chybné přeložení vnitřní botičky ani vnějších plastů, během minuty je bota zapnutá. Nutno dodat, že existuje ve verzi s Boa kolečkem i se středovou přezkou. Jako staromilec jsem sáhl po těch s přezkou, byť Boa a některých botách také mám a nemohu si na něj stěžovat. Znám jeho zastánce i odpůrce, a proto je skvělé, že Backland Carbon má na výběr obě varianty. Při delším použití bych si pro maximální možný komfort nechal botu určitě tepelně vytvarovat – lze technologií Memory Fit. V této souvislosti ještě musím dodat, že ač nejsem příznivcem tenkých vnitřních botiček u takto univerzálních modelů, liner 3D Platinum mi nevadil, po tepelném vytvarování bude zřejmě ještě pohodlnější. Na skelet navazuje nepromokavý návlek, zabraňující vniknutí vody a sněhu dovnitř boty.

Bota má vše, co má skialpová bota mít – netřeba se rozepisovat o dobře tvarované Vibramové podrážce, kompatibilní jak s touringovou, tak sjezdovou normou vázání, nebo o naprosto dostatečném rozsahu komínu při chůzi (74°). O čem se však zmínit musím, je aretační mechanismus pro sjezd. Atomic používá pro aretaci vnější viditelnou páku, která zasekne botu ve sjezdové pozici. To je dnes již skvěle ozkoušený a funkční způsob, hlavní výhodou kromě spolehlivosti je to, že je dostupný a když třeba zamrzne nebo se jinak zasekne, je vše viditelné a jednoduše dostupné – led či sníh se jednoduše odstraní hůlkou, jiné možné závady si vzhledem k robustnosti mechanismu moc nedovedu představit. Velmi jednoduché je také nastavení nákleku – pin, za který se páka aretuje, lze totiž pomocí dvou šroubů posunout podle rysky v rozmezí nákleku 13 až 17 stupňů, podle preferencí a způsobu jízdy každého jedince.

Tím se plynule dostáváme k jízdním vlastnostem. Kromě pohodlí je bota totiž pevná. Ano, sice vážím 60 kg, ale zase boty v terénu vůbec nešetřím. I při zátěži ve vysokých rychlostech skvěle drží oporu, a to plynule – pocitově je to přesně to, co od bot při sjezdu vyžaduji. Neztuhnou v jednom momentu, ale s větším zatížením jsou pevnější a pevnější, a díky tomu při jemné jízdě dávají příjemnou zpětnou vazbu, a při extrémní zátěži se dostanou pod větší tlak, ale dávají stále jistý prostor pro hru s tlakem a jeho dávkování, nenarazil jsem na limit, kdy by prostě už dál nešly „protlačit“ a limitovaly tak jízdu. To je vlastnost, kterou často u univerzálních modelů postrádám, kdy místo takto plynulé flexe v jednom bodě zastaví nohu – tím narazím na hranici možností, u Backland Carbon jsem k této hranici nedošel, takže bych se je osobně nebál vzít ani na čistě freeridovou túru, ovšem stále to říkám z pozice 60 kg vážícího jezdce. Souhlasím s uváděnou flexí 110.

Jde tedy o spolehlivou a univerzální botu pro skialpinisty, kteří se nechtějí věnovat úplným extrémům – dovedu si představit jít v Backland Carbon amatérské závody, několikadenní přechod a sjed 45° kuloár a stále mít v botách dostatečnou oporu a jistotu.

Testováno v rámci Atomic Backland Tour 2022, tento model je dostupný ve skitouringové speciálce a půjčovně Sport Rysy v Popradu.

+ plusy

  • Spolehlivá, jednoduchá bota
  • Tvarování Memory Fit – vysoký komfort
  • Univerzální použití, nízká hmotnost
  • Možnost nastavení nákleku, dobrý rozsah komínu
  • Výběr mezi Boa a přezkou
  • Plynulý přenos sil při sjezdu

- mínusy

  • Nenalezeny

Diskuze: Atomic Backland Carbon

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy