Atomic Backland UL CTD - recenze (mini test) z 08.11.2022 - Recenze Atomic Backland UL CTD - SNOW.cz

Recenze Atomic Backland UL CTD (08.11.2022)

Recenze Atomic Backland UL CTD (Half-shell (měkké kryty uší) Přilby) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Přilby - Half-shell (měkké kryty uší) | Počet recenzí: 0 | Značka: Atomic
Vložil: Petr Socha - SNOW | Ročník: 2022 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

S boomem skialpu se v záplavě potřebného zboží a nekonečna informací o něm možná trochu zapomnělo na význam skialpové přilby. Není ale třeba dlouho přemýšlet a zjistíme, že rizika poranění hlavy spojená se skialpem nejsou malá: vedle těch vznikajících při sjezdech – navíc kdy častěji sjíždíme nezabezpečeným terénem – jsou ve skialpovém itineráři i lezecké prvky, kdy hrozí třeba padající kamení. Je skvělé, že výrobci jsou schopni pokrýt celé spektrum rizik v jednom produktu, jako je přilba Backland UL CTD, kterou jsme sami důkladně vyzkoušeli.

Přilba už na první pohled díky svým kubistickým tvarům vypadá tak trochu jako z jiného světa. Označení UL si překládáme jako ultra light (verze bez tohoto označení je vhodnější na sjezdové lyžování, resp. poskytuje větší ochranu proti chladu, jelikož obsahuje výstelku s krytkami uší) a dodatek CTD znamená přítomnost chytré technologie Shocksense, která se stará o sledování životnosti přilby a sama umí přivolat pomoc v případě nadstandardního nárazu.

Zkušenosti s užíváním produktu

Jednoduchost a lehkost

Co se týče technologie, Atomic tvrdí, že přilba (díky systému AMID využívající pěnu o dvojí hustotě) zajišťuje až o 40 % vyšší ochranu, než je obvyklé, což ověřit pochopitelně nedokážeme. Nutno však říci, že přilba je precizně a inovativně zpracovaná, je skladná pro výstup a lehoučká – ve velikosti S ukázala naše váha 377 g. Zároveň je poměrně jednoduchá, vnitřní výstelku zastupují polstrované segmenty (z recyklovaného materiálu) usazené na čele a spáncích, temeni a týlu. Kruhový ovladač je centrem systému regulace velikosti přilby, nastavuje vnitřní obvod přilby, ve třech polohách se dá nastavit i hloubka přilby. Systém je velmi jednoduchý a lehký, přesto plně funkční: Na vícero lidech jsme ověřili, že přilba při správně zvolené velikosti sedla každému z necelé desítky figurantů.

Plná výbava

Už sama doplňková výbava je dostatečným argumentem, proč si přilbu pořídit. Snadno a bezpečně se k ní uchytí čelovka, velmi spolehlivě i lyžařské brýle, přičemž s modely Atomic je přilba precizně kompatibilní (což je ale vždy vhodné ověřit na konkrétním modelu). Jak brýle, tak čelovku fixují tenké popruhy se zámky na stranách a vzadu. O chytrém doplňku Shocksense mluvíme jinde samostatně.

Lyže, hory, kolo

Obvyklost ale hlavně překračuje skutečnost, že přilba je certifikovaná nejen pro lyžování a horolezectví, ale i pro cyklistiku. Možná to bude chvilku trvat, než nám to vlastně dojde, ale nabízí se, že už nemusíme skladovat ve sklepení množství různých přileb a, ať je zima, nebo léto, jedeme na lyže, na kolo nebo na feraty, sáhneme po jedné jediné. To zní jako revoluce!

Pro všechny a všechno

Pokud tedy máme přilbu někomu doporučit, pak všem, kdo kombinují více sportů s potřebou různých přileb, jak jsme již popsali výše. Jednoznačně se tak odůvodní i cena včetně nejvyšší konfigurace přilby. A ještě poslední poznatek: na skialpovou výpravu do Norska jsme dostali zapůjčeno několik přileb s možností, že když se osvědčí, mohou si je aktéři odkoupit – ani jedna přilba se nevrátila zpět.

Shocksense – když zdraví hlídá technologie

Shocksense znamená v přilbě integrovaný čip, který umí monitorovat otřesy a prostřednictvím bluetooth komunikovat s telefonem, respektive stejnojmennou aplikací. Veškeré nárazy zaznamenává, určuje jejich sílu a směr (sleduje pět samostatných zón pro detekci nárazu), data pak transformuje do určení, plní-li přilba stále dostatečné bezpečnostní předpoklady, nebo ji je naopak třeba již vyměnit. Navíc po extrémně silném úderu umí zaslat sms s přesnou lokací na zvolený kontakt.

+ plusy

  • Revoluční šíře použití
  • Tvar a design: komfortní, skladná, lehká, elegantní

- mínusy

  • žádné

Diskuze: Atomic Backland UL CTD

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy