Recenze Camp Voyager (12.12.2022)

Recenze Camp Voyager (Half-shell (měkké kryty uší) Přilby) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Přilby - Half-shell (měkké kryty uší) | Počet recenzí: 0 | Značka: Camp
Vložil: Lukáš Vavrda - SNOW | Ročník: 2022 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Lehká, jednoduchá a s dvojitým certifikátem
Helma s dvojí certifikací pro skitouring, která ale poslouží plnohodnotně i pro běžné lyžování. Posoudíme ji tedy ze tří úhlů – jaká je pro skitouring (závodní i rekreační) a zda je použitelná i na samotné lyžování nebo lezení. Právě pro tyto činnosti je totiž certifikována.

Závodní skialpové helmy musí splňovat podle pravidel ISMF normy EN 12492 a EN 1077/B. Laicky řečeno je rozdíl mezi lezeckými a lyžařskými helmami ve zkouškách, kterými prochází, protože lyžař většinou padá na hlavu, zatímco horolezcům častěji na hlavu padají kameny. Tomu je uzpůsobena certifikační metodika. Helma s dvojí certifikací tak chrání jak při pádu něčeho na hlavu, tak při pádu lyžaře.
Camp Voyager je lehká helma, kterou lze odstrojit do podoby připomínající klasickou lezeckou přilbu z tvrzené pěny s přitavenou skořepinou. Po přidání ušních krytek a tenkého zateplení na zátylku pak budí dojem spíše rekreační sjezdové helmy. Nejsou na ní žádné záklopky větracích otvorů ani další mechanismy, jen tři tenoučké gumičky pro velice jednoduché a dostačující uchycení sjezdových brýlí a čelovky. Díky tomu váží celá helma se vším všudy asi 500 gramů.

Zkušenosti s užíváním produktu

Pohodlí bližší helmě lezecké
Lezecké helmy bývají pocitově při nošení vzdušnější a lehčí. Camp Voyager vyvolává stejný dojem, který se přidáním ušních krytek a týlového zateplení trochu přenese ke sjezdovému standardu. Pro skialp je žádoucí perfektní větrání: 17 otvorů a tenká, vzdušná vystýlka větrá perfektně. Podobný komfort zažívá i sjezdař, do diskomfortu se může dostat jen v mrazu, kdy pod helmou zastoupí chybějící zateplení tenká čepice.
Voyager zvládne i letní použití na feratu či lezení, a to jak z hlediska bezpečnosti, tak komfortu.

Hlavní určení: skialpy
Přesto je největší výhodou helma s dvojí certifikací při skialpinismu – na závody vás s jinou ani nepustí, a především se často dostáváte do situace, kdy se hodí mít hlavu chráněnou jako lyžař i jako lezec. Ať už při závodech, nebo při klasickém skialpu v Alpách nebo Tatrách. Časté jsou výlezy na rozeklané vrcholky nebo prudké výšvihy do horských sedel pomocí lezecké techniky a koncem túry následuje sjezd ve fázi, kdy už je lyžař unavený a v náročném terénu hrozí pád. Camp Voyager je lehká jako lezecká helma, kterou donedávna nosila většina skialpinistů s tím, že na sjezd si zkrátka dají pozor a nespadnou. Ale štěstí přeje připraveným a helma s dvojí certifikací pro lyžování i lezení s takto nízkou hmotností je rozhodně krok správným směrem. Zabudovaná Recco odrazka je bonusem při vyhledávání a lavinové záchraně.

Uživatelské postřehy
Manipulace je velice jednoduchá, přezka pod bradou a nastavení pásku klasické, brýle nebo čelovku lze pod gumičky nasadit bez sundání helmy a rukavic. I při nastavení „nadoraz“ drží dobře na hlavě a díky poměrně vysoko položené hraně čela je kompatibilní s běžnými lyžařskými brýlemi. Ušní krytky na uši netlačí a nepřekáží ani při použití dioptrických nebo klasických slunečních brýlí. Helma se vyrábí ve dvou velikostech: 54–58 cm a 57–62 cm.

+ plusy

  •  dvojí certifikace – ideální na skialpy, ale možné plnohodnotné použití také pro lezení nebo lyžování
  •  velice nízká hmotnost
  •  lehká na hlavě, dobře odvětraná

- mínusy

  •  pro sjezdové lyžování v mrazech využijete pod helmu čepici i kvůli nemožnosti uzavřít větrací otvory, což je však cena za nízkou hmotnost a víceúčelovost

Diskuze: Camp Voyager

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy